Deklaracja dla transplantologii. Żeby przeszczepów w Podlaskiem było więcej

2019.01.28 15:02
Mimo tego, że o przeszczepach narządów dużo się mówi, wiele osób nadal się ich obawia. Do tego dochodzą problemy formalne. Temu, żeby transplantologia, w Podlaskiem, rozwijała się, służyć ma podpisana właśnie deklaracja.
Deklaracja dla transplantologii. Żeby przeszczepów w Podlaskiem było więcej
Fot: pixabay.com

"Partnerstwo dla transplantacji"

W poniedziałek (28.01) podpisana została deklaracja "Partnerstwa dla transplantacji w województwie podlaskim". Podkreślono w niej, że powinny być wspierane działania, które zwiększają liczbę przeszczepów pobranych od osób zmarłych oraz liczbę nerek pobranych od dawców rodzinnych. Inne cele zapisane w dokumencie to tworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach oraz podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej idei transplantacji.

- Największą barierą w rozwoju i wykorzystaniu dotychczasowych osiągnięć w transplantologii jest w dalszym ciągu znaczący niedobór narządów do transplantacji. Niestety nie wszyscy oczekujący chorzy dożywają momentu otrzymania narządu - mówi prof. dr hab. Marek Gacko, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii.

Zdaniem prof. Marka Gacko trzeba w podlaskich szpitalach, szczególnie w tych, które znajdują się w mniejszych miejscowościach, zatrudnić koordynatorów ds. transplantacji. Poza tym uważa on, że w placówkach, w których nie ma jeszcze komisji do orzekania śmierci mózgowej, komisje takie powinny być powołane. Niezbędne jest także dalsze szkolenie personelu medycznego właśnie z zakresu transplantologii.

"Niestety problem niewydolności narządów wzrasta"

- Taka deklaracja obliguje osoby, które są decyzyjne w tej sprawie. Poza tym też daje sygnał dla społeczeństwa, że jest to tak ważne i potrzebne. Życie wielu ludzi może zdecydowanie ulec poprawie. Taka deklaracja ze strony szpitali, ze strony kościoła, decydentów finansowych pozwoli na rozwój transplantologii. Jest to bardzo ważne, bardzo potrzebne i bardzo niedoceniane przez ludzi. Ludzie boją się tego. Uważają, że to nie jest potrzebne, dopóki ich to nie dotyczy. Niestety problem niewydolności narządów wzrasta. Długość życia w świecie i w Polsce wydłuża się. W związku z tym mamy coraz więcej chorób. I coraz więcej możemy też pomóc - podkreśla dr Katarzyna Skawińska, anestezjolog, dyrektor ds. lecznictwa, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie.

Sygnatariuszami deklaracji są wojewoda podlaski, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant", konsultanci wojewódzcy w takich dziedzinach jak: anestezjologia i intensywna terapia, nefrologia, nefrologia dziecięca, neurochirurgia, neurologia, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywna opieka, pielęgniarstwo chirurgiczne i operacyjne. Swoje podpisy złożyli również przedstawiciele szpitali z Białegostoku (UDSK, MSWiA, szpitala wojewódzkiego) oraz Augustowa, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Hajnówki, Łap, Łomży, Sejn, Siemiatycz, Sokółki, Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa.

W tym roku mija 40 lat od zapoczątkowania transplantologii na terenie województwa podlaskiego.

- Zaczynaliśmy od liczby stosunkowo niewielkiej. To było kilka przeszczepów w skali rocznej. Stopniowo ta liczba zwiększała się. W 2006 roku doszliśmy do 40 przeszczepów nerek. Potem było nieco gorzej i właściwie ten stan utrzymuje się do dzisiaj. Oscylujemy między ok. 20 a 20-kilkoma przeszczepami nerek w skali rocznej – mówi prof. Marek Gacko.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

977 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39