Dobre CV – co powinno zawierać i jak je napisać?

2023.04.13 11:44
Wysyłka CV to pierwszy etap procesu rekrutacji. Profesjonalny, dobrze napisany życiorys powinien otworzyć drogę do rozmowy kwalifikacyjnej – od jej wyniku zależy to, czy faktycznie dostaniemy ofertę zatrudnienia. Dobre CV powinno oczarować i zachwycić rekrutera. Tylko jak osiągnąć taki efekt? Jak napisać CV? Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę?
Dobre CV – co powinno zawierać i jak je napisać?

Co zawiera CV?

CV to podsumowanie dotychczasowej historii kariery zawodowej. Powinno zawierać najważniejsze informacje na temat wykształcenia, doświadczenia oraz umiejętności. Warto je wzbogacić o dodatkowe punkty, np. zdobyte certyfikaty, ukończone kursy, działalność charytatywną czy zainteresowania. Informacje zawarte w życiorysie należy wyselekcjonować pod kątem najważniejszych wymagań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu o pracę. Dobre CV powinno pokazać, że doskonale sprawdzimy się w pracy na wybranym stanowisku. Oczywiście redagując dokument musimy być szczerzy oraz precyzyjni – nie wolno naginać rzeczywistości. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw!

Jak napisać dobre CV?

Stworzenie dobrego CV jest wyzwaniem – musimy podkreślić najważniejsze zalety i pokazać się z jak najlepszej strony. Wyjaśniamy, jak napisać CV, które spodoba się rekruterowi!

Doświadczenie i umiejętności

Choć wykształcenie wciąż ma ogromne znaczenie, to pracodawcy coraz częściej patrzą na doświadczenie oraz umiejętności kandydatów. Dla wielu rekruterów jest to kluczowa kwestia, szczególnie w zawodach, w których decydująca jest nie teoria, a praktyka. W sekcji „doświadczenie” warto w kilku zdaniach opisać szczegółowy zakres obowiązków na każdym dotychczasowym miejscu pracy. Natomiast umiejętności należy dobrać pod kątem wymagań zawartych w ogłoszeniu – dobrym pomysłem jest sprecyzowanie tego, co tak naprawdę potrafimy zrobić.

Wygląd CV

CV powinno być estetyczne, co oznacza, że trzeba unikać przesady. Elegancki, prosty styl graficzny jest najlepszy, choć możemy też postawić na nowoczesny design. Najprostszym sposobem na zaprojektowanie atrakcyjnego CV jest skorzystanie z gotowego szablonu. Oczywiście możemy go edytować, o ile pojawi się taka potrzeba.

Zdjęcie w CV

Kwestia zdjęcia w CV budzi duże kontrowersje. W niektórych branżach (np. modeling, aktorstwo) jest ono niezbędne, ale zazwyczaj nie ma obowiązku dodawania go do dokumentu. Co więcej, niektórzy rekruterzy uważają, że zamieszczenie zdjęcia jest zbędne, a wręcz nieprofesjonalne. Jeśli nie ma takiego obowiązku, to nie musimy umieszczać fotografii – a jeśli już chcemy je dodać, to zadbajmy o to, by było ono możliwie wysokiej jakości.

Dodatkowe informacje

Kursy, certyfikaty, wolontariaty czy zainteresowania na pewno nie są najważniejszym elementem CV, ale nie wolno o nich zapominać. Dodatkowe informacje są ważnym potwierdzeniem na to, że nie boimy się działania i rozwijamy się także poza godzinami pracy. Rekruterzy doceniają aktywnych, zaangażowanych pracowników. Rozwój osobisty oraz działanie po godzinach pracy po prostu się opłaca. Dodatkowa aktywność ułatwi znalezienie pracy, poszerzy zdolności miękkie oraz pozwoli na zbudowanie sieci kontaktów w ramach networkingu!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1085 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39