Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał

dodane dnia: 2018-04-16 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-04-21
Dzień Wolnej Sztuki to coroczna akcja społeczna, która od 2011 roku pokazuje, że zbiory muzealne można kontemplować bez pośpiechu i mając do dyspozycji tylko własne oczy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki jego uczestnicy przekonują się, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeżeli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia, szczególnego zainteresowania sztuką czy zwyczajnie dużo czasu.

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok (wejście od ul. Świętojańskiej)

Godz. 12.00

Proponujemy zwiedzającym bliższe poznanie pięciu obiektów z aktualnej wystawy "Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej". Opowiedzą o nich i zachęcą do dyskusji zaproszeni przez nas piloci/tki (biogramy poniżej): Magdalena Dudzińska, Łukasz Komła, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Ewa Kuljon, Jakub Urynowicz.

Na czym polega Dzień Wolnej Sztuki?
 
Zasady akcji od sześciu lat pozostają takie same. Biorąca udział w akcji instytucja wybiera pięć obiektów z wystaw stałych lub czasowych, przy których 21 kwietnia od 12:00 przez godzinę będą stali wolontariusze - piloci. Będą oni pomagać zwiedzającym w wolnym oglądaniu sztuki - zadając pytania, podpowiadając uczestnikom na co zwrócić uwagę, animując dyskusję. Ich rolą nie będzie wygłaszanie wykładu o danym dziele - cały myk polega na tym, aby przekonać zwiedzających, że oglądając obiekt mogą oni sami dojść do pewnych refleksji. Oglądać sztukę własnymi oczami, do czego specjalistyczna wiedza nie jest potrzebna. Oraz, że emocje towarzyszące poznawaniu obiektu są równie ważne jak wiedza, którą można zdobyć czytając książki czy Wikipedię.

Biogramy pilotów/ek:

Magdalena Dudzińska – pasjonuje ją: literatura, Podlasie i smaczna kuchnia. Doktorantka w Zakładzie Literatury Oświecenia i Romantyzmu, szczególnie interesuje się twórczością Adama Mickiewicza, a także wszystkim, co związane jest z filomatyzmem (regionalnym i nie tylko).

Łukasz Komła – historyk, dziennikarz muzyczny. Pisze do Nowamuzyka.pl, Polyphonia, „Gazeta Magnetofonowa” oraz prowadzi bloga Płyty (nie)słuchane. Wcześniej współpracował z magazynem „LAIF” i portalem Dwutygodnik.com.

Ewa Kuljon - aktywna uczestniczka życia kulturalnego i społecznego Białegostoku, stała bywalczyni arsenałowych "gołebi", czyli warsztatów artystycznych dla osób 50+

Katarzyna Sztop-Rutkowska - socjolożka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie adiunkt w Instytucie Socjologii i Kognitywstyki UwB, autorka publikacji na temat tożsamości narodowej, pamięci społecznej i stosunków polsko-żydowskich. Oprócz pracy badawczej, zaangażowana w praktyczny wymiar tworzenia postaw tolerancji i otwartości międzykulturowej: jako trener prowadzi autorskie warsztaty na ten temat zarówno z młodzieżą, jak i z dorosłymi. Jest absolwentką Szkoły Trenerów firmy Metrum oraz absolwentką Programu „Szkoła Liderów” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zaangażowana w działania organizacji pozarządowych również jako ekspert w zakresie m.in. konsultacji społecznych oraz diagnozowania sytuacji trzeciego sektora. Koordynatorka Techklubu Białystok. A w życiu prywatnym: mama Kuby i Mateusza; miłośniczka Białegostoku i Łodzi.

Jakub Urynowicz - pasjonat fotografii i sztuki współczesnej, student kulturoznawstwa AHE w Łodzi, przyjaciel Galerii Arsenał.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Imprezy

910 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39