E-dowody już za kilka miesięcy? Co się zmieni?

2018.08.16 09:44
Prawdopodobnie w marcu 2019 r. zacznie się wydawanie e-dowodów. Mają one służyć do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Jednocześnie nie oznacza to, że tradycyjne dokumenty przestaną obowiązywać.
E-dowody już za kilka miesięcy? Co się zmieni?
Fot: pixabay.com

Rząd zamierza wprowadzić e-dowody. Planowo mają one być wydawane od marca przyszłego roku. Aktualnie projekt rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że nowy dowód, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Poza tym ma on uwierzytelniać nas w e-usługach administracji publicznej (np. podczas składania wniosków online o odpis aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie zameldowania), służby zdrowia oraz podczas podpisywania dokumentów elektronicznych.

Certyfikaty i PIN-y

Resort liczy też na to, że dzięki nowym rozwiązaniom wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Jeżeli czasowo stracimy kontrolę nad dokumentem, będziemy mogli zawiesić, maksymalnie na 14 dni, certyfikaty zamieszczone w warstwie elektronicznej. W praktyce oznacza to zawieszenie ważności dowodu osobistego. W związku z tym osoba, która znajdzie nasz dokument lub go ukradnie, nie będzie mogła z niego skorzystać. Jest jednak pewien haczyk - musimy pamiętać o wycofaniu zawieszenia w momencie, kiedy dokument odnajdzie się. Jeżeli tego nie zrobimy, zostanie on automatycznie unieważniony.

Ponadto projekt rozporządzenia zakłada, że trzykrotne nieprawidłowe wprowadzenie kodu PIN1 lub kodu PIN2 będzie skutkowało zablokowaniem możliwości korzystania z danego certyfikatu. Zostanie on wprowadzony dopiero po wprowadzeniu kodu PUK.

W nowym dowodzie osobistym przewidziano też przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ponadto e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która ma przyśpieszyć odprawę na lotniskach.

Aplikacja lub fizyczny dokument

E-dowody przybiorą dwie formy. Posiadacze smartfonów zainstalują na swoich urządzeniach właściwą aplikację. Natomiast osoby, które takich telefonów nie posiadają, będą mogły zdecydować się na wyrobienie fizycznego dokumentu w formie zbliżonej do obecnej, z tą różnicą, że pojawi się chip.

Moment, kiedy zacznie się wydawanie e-dowodów, nie oznacza wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

Również sam proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Warto wiedzieć też, że dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek ich właściciela.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1129 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39