Easy Rider po czesku. Trwa Festiwal "Metamorfozy Lalek"

2019.06.18 10:05
W Białymstoku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". W Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej można oglądać spektakle teatrów, które przyjechały z wielu stron świata.
Easy Rider po czesku. Trwa Festiwal "Metamorfozy Lalek"
Fot: Nuku Theater
Spektakl "Bon Voyage i inne kłamstwa"

W Festiwalu bierze udział 17 teatrów z 11 krajów. W ciągu 9 dni imprezy obejrzeć można ponad 20 spektakli. Białystok odwiedzą twórcy z Białorusi, Czech, Estonii, Grecji, Izraela, Japonii, Niemiec, Turcji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski.

Czeski teatr drogi

W poniedziałek (17.06) wieczorem widzowie, którzy tłumnie stawili się w Białostockim Teatrze Lalek, obejrzeli spektakl "Trzech silnych mężczyzn na drodze" czeskiego Divadlo Alfa z Pilzna w reżyserii Tomáša Dvořáka.

Komedia wielce rozbawiła festiwalową publikę. W tej opowieści trzech silnych motocyklistów - jak Easy Rider - wyrusza w drogę. Wyprawia ich matka, która ma już dość usługiwania im w domu. Piecze synom bułeczki na drogę, przygotowuje trzy motocykle i wysyła ich w szeroki świat. Jak potoczą się losy silnych braci? Spotkają kierowcę ciężarówki, który wszystko taranuje na swojej drodze, a w dodatku więzi... kobiety. To braterska siła (o nie, Czesi wcale nie są słabi) i spryt pokonają kierowcę. Bracia udowodnią, że warto wspólnie ciągnąć za jedną linę.

Oprócz humoru, którym przesycony był spektakl, Czesi wprowadzili do przedstawienia piosenki, którymi w zabawny sposób komentowali to, co dzieje się na scenie.

Co jeszcze w programie festiwalu?

We wtorek (18.06) można obejrzeć kolejne spektakle. W Akademii Teatralnej odbędą się pokazy studenckie, a także aktorzy BTL-u zagrają spektakl "Virginia Wolf" stworzony według picturebooka, czyli książki obrazkowej dla dzieci, napisanej przez Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą. "Pewnego dnia moja siostra obudziła się zmieniona w wilka" - tak mówi Vanessa. Virginia oswaja wilka symbolizującego przygnębienie i melancholię, które rosną do tego stopnia, że Virginia nie potrafi ich już samodzielnie kontrolować. Zmienia się magicznie nie do poznania. Miłość jednak zawsze zwycięża.

Z kolei w Białostockim Teatrze Lalek można będzie obejrzeć dwa spektakle. Pierwszy to "Zraniony jeleń" Teatru Lalki i Aktora w Opolu. W spektaklu przedstawiono nostalgiczno-surrealistyczny świat. Świat ze słów rodzących się z animacji, obrazów i dźwięków. Świat otwarty na inność, wrażliwy na miłość, cierpienie i śmierć. Świat zakorzeniony emocjonalnie i wizualnie w miejscach ważnych dla Federica Lorci - takich jak Grenada, Hawana, Nowy Jork.

Drugim jest "Biały kieł" Divadlo Drak z Czech - spektakl zrealizowany na podstawie powieści Jacka Londona. Na dalekiej północy, w niezbyt przyjaznym miejscu, a do tego w trudnych czasach gorączki złota, dorasta biały szczeniak, krzyżówka psa i wilka. Nie jest on akceptowany przez otoczenie. Dorastając, doświadcza przemocy i nienawiści, lecz także życzliwości, a nawet miłości. Co ostatecznie zapisze się w jego duszy?

W środę (19.06) na scenie głównej BTL-u Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zagra "Makbeta". Jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, determinacji ludzkiego losu, a także źródłach zła w świecie oraz cierpieniu człowieka. Tytułowy bohater łączy w sobie cechy nieokiełznanego mordercy z wrażliwością i poetycką wyobraźnią. A historia jego zbrodni, choć już powszechnie znanej, nadal inspiruje. Inspiracji tej poddają się nie tylko teatry dramatyczne, lecz także teatry lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich jest to zjawisko rzadkie. Zdaniem reżysera i scenografa spektaklu - Adama Walnego - "nie ma szkoły, prototypów, kanonów, na których można się oprzeć w wystawianiu Szekspira i trzeba je dopiero wymyślić". Zwłaszcza gdy sztukę osadza się w inscenizacji wykorzystującej oryginalne środki plastyczne.

BTL przypomni "Puszczańskie opowieści" - projekt muzyczny, który narodził się ze współpracy niezależnej grupy teatralnej Kooperacja Flug oraz Białostockiego Teatru Lalek. W swojej strukturze łączy on ze sobą formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania spisane przez Waldemara Sieradzkiego - wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty, powstawały podczas nocnych jam sessions.

Wieczorem Nuku Theater z Estonii zagra spektakl "Bon Voyage i inne kłamstwa". Zapnijcie pasy bezpieczeństwa! Na pokładzie spotkają was: stewardesa z nie do końca czystymi intencjami, samotny mały chłopiec otoczony dysfunkcyjnymi dorosłymi oraz odpychające się bliźniaczki. Ich historie splatają się, by stworzyć humorystyczne, a zarazem surrealistyczne przedstawienie. Kolaż tożsamości i narracji, w których publiczność jest zaproszona do wejścia na pokład samolotu zmierzającego w kierunku nieuniknionego... zdarzenia.

Festiwal lalkarski potrwa do soboty (22.06). To jego trzecia edycja.

O festiwalu

Organizacja Festiwalu ma na celu prezentację i promocję teatrów, grup teatralnych oraz sztuki lalkowej dla dorosłych, służących przełamaniu stereotypu postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci oraz prezentowaniu najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznych oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Celem jest też zbliżenie i wzajemne inspirowanie się środowisk artystycznych oraz ukazanie szerokiego spektrum scenicznej twórczości lalkowej prezentowanej przez wybitnych, profesjonalnych artystów oraz artystów młodego pokolenia.

Na festiwalu są prezentowane spektakle teatrów z kraju i ze świata. Twórcze zderzenie tradycji i awangardy w teatrze lalkowym oraz szerokie spektrum prezentacji artystycznych, które swobodnie przekraczają sztywne granice gatunków teatralnych, konwencji i stylów w sztuce lalkarskiej - właśnie to chcą pokazać organizatorzy festiwalowej publiczności.

Festiwal ma charakter niekomercyjny - wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Obowiązują jednak darmowe wejściówki.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "METAMORFOZY LALEK"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39