Ekologiczna rewolucja w domu, czyli jak ograniczyć zużycie plastiku

2019.08.19 07:38
Każdy z nas powinien na co dzień podejmować działania, które pomogą ograniczyć zużycie plastikowych opakowań. Możemy to robić na różne sposoby.
Ekologiczna rewolucja w domu, czyli jak ograniczyć zużycie plastiku
Fot: pixabay.com

Według prognoz, w 2050 roku w morzach będzie pływało więcej plastikowych butelek niż ryb. Każdy z nas ma wpływ na to, ile plastikowych odpadów wyląduje ostatecznie w naszych lasach, morzach i oceanach. Wszyscy możemy wprowadzić niewielkie zmiany do codziennego życia, które w niedalekiej przyszłości będą miały ogromny wpływ na środowisko naturalne Ziemi. Teraz jest najlepszy czas aby to zmienić. To tylko 8 prostych sposobów na ograniczenie codziennego zużycia plastiku.

1. Zabierz własną torbę na zakupy

Plastikowe torebki to prawdziwa zmora. Według szacunków Unii Europejskiej, w ostatnich latach średnie roczne zużycie toreb foliowych w Polsce wynosiło około 11 mld sztuk. Zużywamy ich bezliku każdego dnia, w sumie kilkaset w ciągu roku. Po przyniesieniu zakupów do domu, najczęściej plastikowe torby po jednych zakupach lądują w śmietniku. Skąd zazwyczaj trafiają na wysypiska. Ich lekkość sprawia, że łatwo się przemieszczają i trafiają do rzek, lasów, a niestety rzadziej do ponownego przetworzenia. W wodzie stają się prawie niewidoczne przez co zaplątują się w nie zwierzęta. Nie przykładaj do tego ręki i wybieraj się na zakupy z koszykiem, sznurkową czy materiałową siatką lub inną torbą, wielokrotnego użytku. Dla osób, które nie mogą dźwigać ciężkich rzeczy, świetnie sprawdzą się torby na kółkach.

2. Nie kupuj w plastiku

Jaki sens ma sprzedawanie papryki czy jabłek na styropianowej tacce owiniętej folią? Czy nie przetrwają zbiorowego transportu w skrzynkach? W skrajnych przypadkach opakowanie jest większe niż sam produkt, a nawet pakuje się rzeczy które tego nie wymagają. Kupuj tam, gdzie płacisz za to co kupujesz, a nie za dodatkowe kilogramy plastiku. W czasie robienia zakupów starajmy się wybierać produkty, które można kupić bez opakowania, np. warzywa, owoce czy pieczywo. Warto wybrać się z wizytą na lokalne bazary, do piekarni, warzywniaka czy sklepu mięsnego. Niepakowane towary możemy kupić też w supermarkecie, wybierając towar ze stoisk zamiast pakowane towary z półki.

Oczywiście nie wszystkie towary jesteśmy w stanie kupić bez opakowania. Wybierajmy takie, które są pakowane w materiały biodegradowalne lub podlegają recyklingowi. Najlepsze są wykonane ze szkła i aluminium, bo są to materiały, które można przetwarzać nieskończoną ilość razy. To lepsze rozwiązanie niż wybór opakowań plastikowych, które pomimo, że również mogą być przetwarzane, to ich żywotność jest krótsza, a ich rozkład potrafi trwać nawet tysiące lat.

Papier również można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Można go odzyskać nawet z kartonów po mleku czy sokach. Ale zazwyczaj tego typu opakowania wyrzuca się do pojemników na tworzywa sztuczne, a nie do papieru.

Wiele produktów do pielęgnacji można kupić w szklanych słoiczkach lub uzupełniać je (np. mydło w płynie) ze specjalnych opakowań. Bardzo popularne jest przygotowywanie kosmetyków własnoręcznie w domu. W internecie znaleźć można mnóstwo nieskomplikowanych receptur na kremy, maseczki czy balsamy. Dobrze, że na rynku coraz więcej jest naturalnych, przyjaznych dla środowiska produktów.

Pamiętajmy, że lepiej zaopatrzyć się w jedno większe opakowanie tego samego produktu zamiast kilku mniejszych. W taki sposób ograniczymy produkcję zbędnych odpadów. Co się okazuje, duże opakowania w ogólnym rozrachunku najczęściej okazują się tańsze, a zakupiony towar starcza nam na dłużej.

3. Do kawiarni ze swoim kubkiem?

Popularne w kawiarniach jednorazowe kubki na kawę to prawdziwa zmora dla środowiska naturalnego. Wiele firm w ogóle nie próbuje poddawać ich recyklingowi, ponieważ pokryty cienką warstwą folii papier jest bardzo trudny do ponownego przetworzenia. Klienci myślą, że papierowe kubki są ekologiczne. Jeśli często kupujesz kawę na wynos, wybierz kawiarnię w której chętnie naleją ją do kubka termicznego przyniesionego z domu. Dodatkowo o wiele dłużej trzyma ciepło i nie parzy w ręce.

4. Używaj własnego pojemnika na jedzenie

Niezależnie od tego czy zabierasz kanapkę, sałatkę do pracy lub na uczelnię korzystaj z własnego pojemnika. Dotyczy to także sytuacji, w której chcesz zabrać z restauracji resztę posiłku albo nawet całe danie na wynos. Wystarczy szczelny pojemnik który masz w domu już od dłuższego czasu. Zamiast codziennie pakować dziecku woreczek ze śniadaniem, wystarczy zapakować pudełko "śniadaniówkę", której można używać przez cały rok szkolny bez obaw o zgniecenie kanapek w plecaku.

5. Woda bez butelki

Wodę w plastikowych butelkach kupujemy zgrzewkami, a w efekcie codziennie do kosza trafiają ogromne ilości plastikowych butelek. Jak temu zapobiec? Zrezygnuj z wody butelkowanej oraz napojów sprzedawanych w butelkach z tworzywa i foliowanych kartonach. Idealnym rozwiązaniem są np. dzbanki z wymiennym wkładem filtrującym, które oczyszczają wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń wpływających na smak i zapach wody. Wiele modeli posiada elektroniczny wyświetlacz, który informuje kiedy należy wymienić filtr. Jeśli masz obawy dotyczące picia wody z kranu, zainwestuj w butelkę z filtrem. Działają podobnie jak dzbanki, ale są bardziej poręczne i można je zabrać do pracy czy na siłownię.

6. Powiedz "nie" naczyniom jednorazowym

Od 2020 roku, Francja jako pierwszy kraj na świecie całkowicie zakaże używania plastikowych sztućców, kubków i talerzyków. Wszystkie jednorazowe naczynia będą musiały być wytworzone z naturalnych materiałów i nadawać się do kompostowania. Nie czekajmy na odpowiednią ustawę. Już dziś zrezygnujmy z jednorazówek, w szczególności tych plastikowych, np. przynosząc do pracy własny nóż i widelec.
Szczególnie złą sławą cieszą się plastikowe słomki do napojów. Na szczęście wiele sieci gastronomicznych rezygnuje z ich stosowania.

7. Resztki jedzenia przechowaj w słoikach

Torebki strunowe, folia spożywcza? Wcale nie będą potrzebne jeśli zachowasz puste słoiki po sosach, dżemach czy ogórkach. Większość tego co zostaje z obiadu da się przechować w słoiku. To co nie zmieści się do słoika schowaj do wielorazowych pojemników.

8. Nie bójmy się rozmawiać z innymi

Problem odpadów plastikowych stał się na tyle poważny, że coraz więcej krajów podejmuje działania ograniczające to zagrożenie. Świadomość społeczna również rośnie. Ty także świeć przykładem. Chwal się używaniem wielorazówek i noś dumnie materiałową torbę, zamiast foliówek. Kupuj w lokalnym warzywniaku. Oszczędzisz sobie dźwigania do domu dodatkowych kilogramów folii, torebek i styropianu, w które pakuje się warzywa i owoce w markecie. Nie bój się prosić o zapakowanie jedzenia do własnego pojemnika. Pokaż znajomym i rodzinie, że można żyć inaczej.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1458 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39