802 osób online

Festiwal Pozytywny "Dusza się rusza"

dodane dnia: 2017-10-11 przez: cmg04
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Pozytywny "Dusza się rusza"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-10-18 - 2017-10-22
Mamy sposób na jesienną chandrę.

Zapraszamy na II Edycję Festiwalu Pozytywnego "Dusza się rusza" w Białymstoku, który odbedzie się od 18 do 22 października.

W jego ramach odbędzie się kilkanaście wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy naszego miasta będą mogli zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne u progu jesieni.

Wśród propozycji są m.in. wykłady i warsztaty psychologiczne, warsztaty tańca, pokazy filmów z dyskusjami, warsztaty mindfulness.

Wszystkie te imprezy mają służyć motywacji mieszkańców Białegostoku do poszukiwania wartościowych sposobów rozwijania siebie, ważnych relacji, odkrywania swojego potencjału i poszerzania wiedzy na temat zdrowia psychicznego.

Termin imprezy nie jest przypadkowy. Festiwal pozytywny "Dusza się rusza" odbywa się w ścisłym związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego.

Na wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązuję zapisy.
Więcej informacji oraz zapisy: www.duszasierusza.pl


PROGRAM WYDARZEŃ

Środa, 18 października 2017

17:30-18:30 - Wykład: Pozytywność - naukowe pomysły na polepszanie jakości swojego życia, Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Złota 4, sala konferencyjna

Pozytywność to zjawisko, które jest obiektem szczególnego zainteresowania psychologii pozytywnej. Właśnie ustalenia specjalistów w tej dziedzinie będą punktem wyjścia do rozważań podczas wykładu. Na nim będziemy rozmawiać m.in o odpowiedziach na następujące pytania:
Od czego zależy nasze nastawienie do siebie i życia w ogóle?
Jakie korzyści przynosi nam pozytywne nastawienie?
Dlaczego czasem wybieramy negatywne nastawienie?
Jak zmiana nastawienia wpływa na to, co wokół siebie dostrzegamy?
Jak możemy wpływać na własne nastawienie?
Jaki jest związek pomiędzy naszym nastawieniem, a trwałością naszych związków?
Dlaczego nie warto narzekać na służbowych zebraniach?
Prowadzenie: Artur Brzeziński, psychoterapeuta w Pracowni Integra, konsultant w Centrum Edukacji Nauczycieli, członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej.

Piątek, 20 października 2017

17:30-19:30 - Jak zatrzymać dobre chwile – warsztat psychologiczny, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Dobre chwile są wtedy, gdy odczuwasz pozytywne emocje, gdy masz dobre relacje z innymi, gdy czujesz sens życia. Dobre chwile, to wtedy, gdy robisz, to co kochasz. Czujesz, że masz dobre życie i w pełni odczuwasz szczęście.
Każdy z nas zna takie chwile. Ale jak je utrzymać na dłużej? Jak nie zabrać sobie tych pięknych chwil? Czy to zależy od nas? Co robimy nie tak, że ponownie widzimy życie trudnym i męczącym?
Poszukamy wspólnie odpowiedzi na te i wiele innych pytań, by może w końcu znaleźć sposób na to, by nie tylko osiągnąć dobre życie, ale jeszcze umieć je zatrzymać na dłużej.
Prowadzenie: Katarzyna Dallemura-Grześ, Wioletta Kujawa-Brzezińska, psychoterapeutki Pracowni Integra.

18:00-20:30 - Kino, racje i relacje – pozytywne historie, Kino Camera Cafe, ul. Lipowa 14

Zapraszamy na jeden z ostatnich filmów Kena Loacha, pogodną historię o życiowej zmianie, która może zaskoczyć nas samych i poprowadzić w nieznanym kierunku. Wszystko w konwencji współczesnej bajki, w komediowym tonie i mocnym zapachem szkockiej whisky w tle.
Po projekcji będziemy rozmawiać o tym, co warunkuje życiowe zmiany, czy są one dziełem przypadku czy też mamy jakiś na nie wpływ, a przede wszystkim jak dawać sobie prawo do błędów i jak sobie z nimi radzić.
Prowadzenie: Barbara i Jarosław Żukowscy, psycholodzy i psychoterapeuci Pracowni Integra, małżeństwo od 25 lat.

20:30-21:30 - Warsztat: Relax, take it easy... czyli jak się dobrze zrelaksować, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Zapraszamy na warsztat relaksacji wszystkie osoby, które potrzebują nauczyć się zatrzymywać w codziennym pędzie i dać sobie chwilę wytchnienia i odpoczynku, nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję poznać różne techniki relaksacyjne m.in Trening Jacobsona, techniki wizualizacyjne. Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju i karimaty lub koca.
Prowadzenie: Katarzyna Renczyńska, Elżbieta Bakun, psychoterapeutki Pracowni Integra.

Sobota, 21 października 2017

8:30-10:00 - Joga na pozytywny początek dnia, MuktiJoga, ul. Gen. Hallera 14 B

Dlaczego joga?
Najłatwiej byłoby odpowiedzieć – przyjdź, doświadcz jej, a zrozumiesz. To system wielowymiarowy i przynosi korzyści na wielu poziomach. Na poziomie fizycznym pomaga osiągnąć i zachować zdrowie. Dzięki praktyce ciało staje się silne i elastyczne, nabieramy nawyku prawidłowej postawy ciała, co prowadzi do korekty drobnych wad i często uśmierzenia bólu wynikającego ze złych nawyków. A co najważniejsze na nowo odkrywamy swoje ciało, uczymy wsłuchiwać się w jego potrzeby i reagować na sygnały ostrzegawcze.
Natomiast kontrola oddechu i umiejętność koncentracji pomagają osiągnąć jasność umysłu i uspokajają system nerwowy. Praktykując jogę łatwiej radzimy sobie ze stresem, napięciem, rywalizacją i wszystkimi innymi pułapkami współczesnego życia. To pomaga nam osiągnąć stan wewnętrznej harmonii i spokoju.
Prowadzenie: Ewa Rydzewska-Suma (ewa@jogabialystok.com.pl) Praktykę jogi rozpoczęła w 2004 roku w szkole Beaty Jamińskiej w Krakowie, ukończyła kurs nauczycielki Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara prowadzony przez Konrada Kocota ze stopniem Introductory II. Założycielka Studia Muktijoga www.muktijoga.pl Prywatnie mama Tymka, Klaudka i Liwii

9:00-11:00 - Od emocji do relacji – jak kontakt z własnymi emocjami pomaga w kontakcie z innymi, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Zapraszamy na warsztat o potrzebie kontaktu ze sobą, w relacji z innym człowiekiem, ze światem nas otaczającym. Mamy nadzieję na wspólną refleksję i ćwiczenie bycia uważnym na siebie i innych. Chcemy nauczyć się sztuki skupiania się na tym, co wokół nas, na tym co tu i teraz, na tym, co ważne.
Zapraszamy wszystkich, którzy są otwarci na dzielenie się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w grupie.
Prowadzenie: Krystyna Wysocka,Małgorzata Charkiewicz-Kalinowska – psychoterapeutki Pracowni Integra.

9:30-11:30 - "Jeśli znów brakuje sił…" - warsztat rozwoju osobistego przez ruch, taniec i pracę z ciałem, Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Złota 4, Białystok

Okres urlopów i pięknego wypoczynku za nami. Niektórzy być może już zapomnieli i zdążyli się zmęczyć. Znów gonitwa – obowiązków, wymagań, myśli… A tu jeszcze pada i ziąb.
Jeśli potrzebujesz przypomnieć sobie odrobinę letnich zapachów (siano, słoma, zioła) i poruszać się przy dźwiękach natury (oczywiście utrwalonych na płycie), zapraszam Cię do udziału w warsztacie. Spontaniczny, indywidualny, zgodny z potrzebami ruch i taniec, w połączeniu z muzyką podlaskich łąk i lasów może pomóc Ci w odzyskaniu sił i zrelaksowaniu się, a co za tym idzie w odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Będzie również czas na to, aby w atmosferze uważności i akceptacji podjąć refleksję nad własnym rozwojem.
Na warsztat należy zabrać wygodne ubranie i miękkie buty. Aby móc się położyć należy zabrać karimatę lub koc i ewentualnie wodę do picia.
Do udziału nie jest potrzebne przygotowanie taneczne ani szczególna sprawność fizyczna.
Prowadzenie: Agnieszka Kazberuk - psychoterapeutka tańcem i ruchem (DMT).

11:00-13:00 - 100 powodów do... bycia razem – warsztat dla małżeństw, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Zapraszamy na warsztat dla małżeństw wszystkie pary, które chcą razem z nami poszukiwać, co łączy i co tworzy fundamenty ich relacji, oraz co buduje związek... Co nas różni i jak to wzbogaca relacje, co dodaje pieprzu, a co jest solą, nie tylko w oku...
Zapraszamy do wspólnej refleksji małżeństwa, które już wiedzą, że praca nad relacją to nieustający proces i te, które chcą się o tym przekonać.
Warunkiem uczestnictwa jest obecność obydwojga małżonków. Prosimy zabrać przybory do pisania.
Prowadzenie: Barbara i Jarosław Żukowscy, psycholodzy i psychoterapeuci Pracowni Integra, małżeństwo od 25 lat.

11:30-13:30 - "Twoje zdrowie potrzebuje ciebie" – warsztat mindfulness, Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Złota 4, Białystok

Uważność może pokazać ci jak często tracisz kontakt ze światem zewnętrznym i wewnętrznym. "Jazda na automatycznym pilocie" jest normalną praktyką codzienności pozwalającą oszczędzić energię. W dłuższej perspektywie jednak automatyczny tryb działania bywa nużący, mało rozwojowy, a nawet destrukcyjny.
Nauka systematycznego przechodzenia w tryb bycia – pełną obecność może prowadzić do lepszego kontaktu ze sobą i światem. Taki uważny, troskliwy i nieoceniający kontakt uzdrawia. Tryb bycia, to najlepszy odpoczynek – regeneracja – pokarm duszy. Bez odnawiania psychiki tracimy siłę i wolność. Zaczynamy mieć problemy emocjonalne, do naprawy których nawykowo wykorzystujemy tryb działania. W taki sposób nieświadomie wpadamy w ruminacje, której spirala wciąga nas w depresję, nerwicę lub uzależnienie.
Najważniejszym celem warsztatu jest twoje ćwiczenie w rozpoznawaniu, w jakim trybie aktualnie jesteś. Bycia czy działania? To pozwoli ci na swobodne przełączanie się z automatycznego działania na tryb pełnej obecności tu i teraz. Zbadasz swoją obecną równowagę pomiędzy dwoma trybami.
Prowadzenie: Jacek Chmielewski - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień (cert. nr 1385), nauczycielem MBSR. Prowadzi Pracownię Łagodzenia Stresu i Nawrotów, gdzie zajmuje się: psychoterapią uzależnień i współuzależnień, Treningami Łagodzenia Nawrotów Uzależnienia oraz Treningami Łagodzenia Stresu MBSR wg metody prof. J. Kabat-Zinn’a.

16:00-18:00 - Szczęściologia – warsztat psychologiczny, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Szczęściologia to warsztat pochodzący z cyklu "Jak twórczo wykorzystać energię emocji z pożytkiem dla siebie i innych”. Jego celem jest zdobycie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, uświadomienie roli i znaczenia uczuć, poznanie sposobów wykorzystania energii, jaka płynie z różnych emocji oraz nabycie umiejętności zachowania równowagi między uczuciem, a rozsądkiem. Podczas spotkania przyjrzymy się szczególnie wnikliwie tym uczuciom, które pomagają nam budować dobre relacje z innymi i dają poczucie szczęścia.
Prowadzenie: Jolanta Lewonowska, Dorota Gryncewicz – psychoterapeutki

Niedziela, 22 października 2017

10:00-12:00 - Wiem, co dla mnie ważne - warsztat z Points of You,
Pracownia Integra

Każdy z nas ma własny, indywidualny zestaw wartości, tak jak odciski palców i DNA. To one sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i inni od pozostałych. I właśnie Twoich indywidualnych wartości poszukamy podczas tego spotkania. Prawdziwe poznanie i zrozumienie własnych wartości wymaga czasu i przemyśleń. Podczas warsztatu zapoczątkujemy ten proces, dzięki pytaniom i narzędziu, jakim jest Points of You - the coaching game.
Points of You jest narzędziem wykorzystywanym do fotocoachingu i fototerapii. Pozwala ono w sposób kreatywny, zabawny ale też refleksyjny uzyskać nowy wgląd w różne tematy, z którymi mierzymy się na co dzień. Metoda ta, poprzez pracę z obrazem i słowem wywołuje jednoczesną stymulację między emocjami i logiką, chwilowo blokującą mechanizmy obronne naszej świadomości. To zamieszanie jest celowe i pozwala uwolnić się od utrwalonych przekonań "jak powinno być" oraz odkryć nowe punkty widzenia na dany problem czy sytuację.
Prowadząca: Monika Kliber - coach, trener, autor bloga o balansie i równowadze w życiu. Prowadzi szkolenia z zakresu takich umiejętności, jak efektywność osobista, inteligencja emocjonalna, komunikacja, work-life balance oraz coaching. Pracuje również w indywidualnych sesjach coachingowych oraz prowadzi e-kursy. Więcej na www.monikakliber.com

12:30-13:30 - Wykład: Ważne elementy zdrowia psychicznego, Pracownia Integra, ul. Warszawska 34, III piętro

Prowadzenie: dr n. med. Beata Galińska-Skok - psychiatra, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej i konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii. Kieruje pracą oddziału dziennego dla dorosłych Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Białymstoku oraz pracuje w Katedrze Psychiatrii UMB.

17:00-20:00 - Kino, racje i relacje – pozytywne historie, Kino Camera Cafe, ul. Lipowa 14

Zapraszamy na film o nieustępliwym szukaniu "światełka w tunelu" - jak mówi jeden z bohaterów. Okazało się, że temat ten jest na tyle ważny i dobrze pokazany, że jego twórcy otrzymali aż 30 nagród (w tym Oscar dla Jennifer Lawrence - odtwórczyni głównej roli).
Po seansie będziemy rozmawiać o radzeniu sobie z przeciwnościami losu i o tym jaką rolę w tym spełnia przyjaźń i wsparcie bliskich osób, jak również o znaczeniu pasji, wytrwałości i pielęgnowaniu nadziei.
Prowadzenie: Artur Brzeziński, Wioletta Kujawa-Brzezińska

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Innowatorów Edukacji w Białymstoku. Partnerem Głównym: Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji Integra. Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Miejsce imprezy
Białystok

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2018 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.