Haluksy. Prosty zabieg, który ułatwi życie

2015.01.24 00:00
Haluksy z czasem mogą wywoływać dotkliwy ból, utrudniający nawet normalne chodzenie. W takim wypadku jedynym wyjściem staje się leczenie operacyjne.
Haluksy. Prosty zabieg, który ułatwi życie
Fot: freeimages.com

Za powstawanie haluksów odpowiada kilka czynników. Pierwszym z nich są skłonności genetyczne. Jak pokazuje praktyka, schorzenie ma charakter rodzinny i wiąże się z budową stopy, wiotkością ścięgien i więzadeł.

- Równie często na powstawanie palucha koślawego wpływa także źle dobierane obuwie. Dotyka to najczęściej kobiet noszących wąskie buty na wysokich obcasach, w których nienaturalne ułożenie stopy sprzyja występowaniu deformacji – mówi dr Sławomir Borowik, specjalista ortopedii z białostockiego szpitala Humana Medica Omeda.

Przeważnie tego typu zmiany widoczne są gołym okiem, stając się kompleksem wielu pań. Kwestie estetyczne to jednak nie wszystko, bowiem wraz z upływem czasu haluksy mogą wywoływać dotkliwy ból, utrudniający uprawianie sportów, a nawet poruszanie się. By uniknąć podobnego scenariusza, warto więc zawczasu poddać się leczeniu operacyjnemu.

Diagnoza, wstępne badania i operacja

Diagnozowanie palucha koślawego, któremu towarzyszy zapalenie kaletki stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca, na ogół odbywa się na podstawie badania klinicznego oraz badania radiologicznego, które pozwolą ocenić stopień zniekształceń.

- Przed zabiegiem niezbędna jest także konsultacja ze specjalistą, podczas której określany jest ogólny stan zdrowia pacjenta oraz omawia się okoliczności i czas powstania deformacji – mówi dr Sławomir Borowik.

Mimo iż haluksy usuwa się metodą chirurgiczną, sama operacja nie należy do specjalnie skomplikowanych. Na ogół trwa od 45 minut do 1 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu przewodowym. Co istotne, może być ona wykonywana także w ramach kontraktu z NFZ.

Chodzenie bez forsowania

Pełne gojenie na ogół trwa minimum sześciu tygodni, większość osób do swoich normalnych zajęć wraca właśnie po tym czasie. Ważne przy tym jest, by w okresie pooperacyjnym przesadnie nie przeciążać operowanej stopy.

Powrót do "normalnych" butów przeważnie możliwy jest po upływie około jedenastu tygodni od zabiegu. Wiele w tej kwestii zależy od samego pacjenta – o szybszym odzyskiwaniu stabilności stawów, równowagi mięśniowej czy siły w dużej mierze decydują bowiem ćwiczenia pooperacyjne.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
1243 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39