"Irmologion Supraski" na płycie

2009.03.19 00:00
"Irmologion Supraski" z pieśniami cerkiewnymi z XVI-wiecznego muzycznego rękopisu to kolejne po płycie z najlepszymi reportażami tegoroczne wydawnictwo Polskiego Radia Białystok.

rmologion powstał w latach 1598 - 1601 w monasterze w Supraślu. Spisał go Bogdan Onisimowicz, "śpiewak rodem z Pińska".

Ten muzyczny zbiór jest niezwykły z wielu powodów. Na kilkuset stronach zawiera bogactwo całego prawosławnego świata tamtego okresu, m.in. melodie znamienne, mirskie, greckie, konstantynopolitańskie, bułgarskie, monasterskie i supraskie. To również najstarszy zabytek cerkiewnej literatury muzycznej zapisany za pomocą zachodniego systemu liniowego. Rozsławił Supraśl na cały świat. Gdy Onisimowicz opuścił klasztor w Supraślu, Irmologion również przepadł. Odkrył go profesor Anatolij Konotop w Bibliotece Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie w 1972 roku. Po odszyfrowaniu średniowieczne melodie przeżywały renesans.

Płyta "Irmologion Supraski" ukazała się z okazji 65-lecia Polskiego Radia Białystok. Jest efektem pracy redaktora wydania Jana Smyka i radiowych realizatorów Grzegorza Falkowskiego i Mariusza Woroniewskiego. Przygoda Jana Smyka z "Irmologionem Supraskim" zaczęła się 10 lat temu. Na Białostocczyznę przyjechał wtedy profesor Konotop. W klasztorze w Supraślu nagrywał z chórem fragment Irmologionu na inną płytę. W ławrze obchodzono 500-lecie dekretu, na którego podstawie założono klasztor. Smyk pojechał na liturgię z okazji tych uroczystości. Nagrał wtedy całą mszę, łącznie z występem chóru, który wykonywał fragmenty XVI-wiecznego rękopisu. To było pierwsze spotkanie Jana Smyka z Irmologionem.

Gdy w radiu pojawił się pomysł nagrania płyty, poodnawiał kontakty i zaczął zbierać nagrania z różnych miejsc. Nagrywał chóry m.in. w Bielsku Podlaskim, na Górze Grabarce, w Supraślu, Wojnowie, Białymstoku. Zebrało się 20 utworów, w sumie ponad godzina muzyki. Cerkiewne pieśni wykonują nie tylko chóry parafialne, monasterskie i świeckie z regionu, ale też z zagranicy - chór klasztoru św. Daniła w Moskwie i chór Greków pod kierownictwem Wielkiego Melodosa Patriarchatu Konstantynopola (przyjechał do Supraśla w zeszłym roku z okazji inauguracji działalności Akademii Supraskiej).

Płytę będzie można kupić na stronie internetowej Polskiego Radia Białystok.

andy

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39