Jagiellończycy grali w narodowych reprezentacjach

2018.09.08 08:50
W czwartek i piątek (6-7.09) na europejskiej arenie zaprezentowało się kilku Jagiellończyków, którzy przyodziali narodowe barwy. Powody do radości mają jednak tylko najmłodsi przedstawiciele Dumy Podlasia.

Romanczuk i Frankowski na swoją szansę muszą jeszcze poczekać

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegrała swój pierwszy mecz w nowym tworze, jakim jest Liga Narodów. Biało-Czerwoni zremisowali w Bolonii z Włochami 1:1, a jedynego gola dla drużyny Jerzego Brzęczka zdobył Piotr Zieliński. Mimo że do polskiej kadry powołani zostali dwaj zawodnicy Jagiellonii Białystok, to jednak w starciu z Italią Taras Romanczuk i Przemysław Frankowski nie zagrali. Pierwszy cały piątkowy pojedynek obejrzał z wysokości trybun, zaś drugi 90 minut spędził na ławce rezerwowych.

Żółto-Czerwoni zaprezentowali się za to w barwach młodzieżowych kadr Polski. Karol Świderski zanotował 45 minut w spotkaniu z Wyspami Owczymi będącym częścią eliminacji do Euro U-21, ale ze swojego występu - podobnie jak cały zespół dyrygowany przez Czesława Michniewicza - nie może być zadowolony. Choć Jagiellończyk zdołał oddać dwa uderzenia na bramkę rywali, to jednak żadne nie znalazło drogi do siatki, a ponieważ cała młodzieżowa drużyna zagrała słabe zawody, mecz zakończył się zaskakującym wynikiem 1:1.

Triumf odnieśli za to dwaj przedstawiciele Dumy Podlasia grający w zespole U-18. W wygranym 1:0 towarzyskim spotkaniu z Macedonią Maciej Twarowski pojawił się na murawie w 65. minucie, zaś Bartosz Bayer wszedł na plac gry 5 minut przed końcem rywalizacji.

Litwini i Słoweńcy bez punktów

Swoje inauguracyjne boje w Lidze Narodów stoczyli także Litwini i Słoweńcy. Nasi północno-wschodni sąsiedzi mierzyli się w Wilnie z Serbią i pojedynek ten przegrali w stosunku 0:1. Arvydas Novikovas całą rywalizację spędził na placu gry (Justas Lasickas był na ławce rezerwowych), lecz to nie pomogło w odniesieniu sukcesu. O wyniku zadecydował bowiem gol strzelony przez Tadicia po rzucie karnym.

Porażkę zanotowała również Słowenia, która u siebie poległa 1:2 z Bułgarią. Roman Bezjak na murawie w Lublanie pojawił się w 66. minucie spotkania, ale nie odmienił on losów meczu. Napastnik Dumy Podlasia miał wprawdzie niezłą sytuację, jednak jego uderzenie znakomicie obronił Płamen Iliew. Drugi z Jagiellończyków - Nemanja Mitrović - całą potyczkę z Bułgarami przesiedział na ławce rezerwowych.

Włochy - Polska 1:1 (0:1)
Bramki: Jorginho 78k - Zieliński 40
Polska: Fabiański - Bereszyński, Glik, Bednarek, Reca - Krychowiak, Klich (55' Szymański) - Błaszczykowski (80' Pietrzak), Zieliński (66' Linetty), Kurzawa - Lewandowski

Polska U-21 - Wyspy Owcze U-21 1:1 (0:1)
Bramki: Kownacki 72k - Thomsen 16
Polska U-21: Grabara - Dankowski (46' Jóźwiak), Wieteska, Bochniewicz, Pestka - Dziczek (44' Szymański) - Piotrowski, Kapustka, Jagiełło - Kownacki, Tomczyk (46' Świderski)

Macedonia U-18 - Polska U-18 0:1 (0:1)
Bramka: Maik Nawrocki 33
Polska U-18: Lotka - Maćkowiak, Nawrocki, Kunka, Smajdor, Smoliński (70’ Gryszkiewicz), Czyż, Śliwa (85' Bayer), Kobacki (65' Rubaszewski), Młyński (46’'Sypek), Samiec-Talar (65' Twarowski)