Dom

Jak łatwo i tanio pozbyć się przykrych zapachów z mebli?

2019.07.23 07:41
W każdym wnętrzu wpływ na dobre samopoczucie ma nie tylko jego aranżacja, ale i zapach. Usuwanie nieprzyjemnej woni bywa czasem problematyczne. Nie zawsze wystarczy zwykłe wietrzenie mieszkania. Jak sobie zatem z tym poradzić?
Jak łatwo i tanio pozbyć się przykrych zapachów z mebli?
Fot: pixabay.com

O tym, jak odbiorą nas inni, decyduje wystrój naszego domu czy mieszkania. Jednak często zapominamy o tym, że jednym z pierwszych zmysłów, przez który postrzegamy rzeczywistość, jest węch. To zapach ma największy wpływ na uaktywnienie sfery mózgu odpowiedzialnej za reakcje emocjonalne człowieka.

Jednak gdy już pojawi się drażniący zapach, na samym początku należy ustalić źródło problemu. Stare lub używane meble mają przykrą woń stęchlizny. Nieprzyjemny zapach może się rozprzestrzenić na ubrania, pościel czy książki. Mimo że w sklepach jest pełno odświeżaczy w saszetkach, sprayów zapachowych, to przed zakupieniem takich produktów dobrze jest wypróbować domowe sposoby.

Jak usunąć zapach z mebli?

Pozbycie się zapachu z łóżka czy kanapy mogłoby się wydawać łatwe. Bardzo trudno jest jednak wyprać i wysuszyć gąbkę oraz materac, przez co zapach wilgoci może jeszcze nasilać problem stęchlizny. W walce z tym problemem nieoceniona jest soda oczyszczona. Soda doskonale wyciągnie wszystkie zapachy. Wystarczy wysypać ją na płaskie naczynie, talerz czy tackę i umieścić wewnątrz mebla. Kiedyś sodę mieszano ze skruszonymi liśćmi rumianku lub kwiatami lawendy. Obecnie można sięgnąć po łatwo dostępne olejki eteryczne. Należy kilka kropli wlać do odmierzonej wcześniej porcji sody oczyszczonej i zamieszać. Mieszankę grubo rozsypać na całej powierzchni materaca lub na kanapie. Po upływie godziny pachnący proszek wystarczy zebrać odkurzaczem. Nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.

Skuteczne, naturalne i tanie produkty spożywcze

Zdolność usuwania przykrego zapachu z mebla mają także niektóre produkty spożywcze. Najbardziej znanym środkiem ze swych odświeżających właściwości znana jest kawa. W środku komody czy szafy o mniej intensywnym przykrym zapachu wystarczy po prostu umieścić trochę kawy mielonej albo garść palonych ziaren kawy. W trudniejszych przypadkach warto najpierw użyć sody oczyszczonej, a następnie kawy.

Dobrze spróbować usunąć nieprzyjemną woń z pomocą przypraw. Zwłaszcza suszonych lasek cynamonu i goździków. Do usunięcia stęchłego zapachu z szafy czy kredensu można wykorzystać także plastry suszonej pigwy.

Stęchliznę z dywanu też można łatwo usunąć. Wystarczy za pomocą szczotki i szarego mydła wyprać dywan. Jednak należy go dobrze wysuszyć, najlepiej na zewnątrz. Jeśli przykry zapach będzie się utrzymywał, można wypróbować sposób z sodą i olejkami.

Wnętrze szafy jest bardzo istotne. Przykry zapach może przenieść się na ubrania. Dlatego pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest jej dokładne umycie. Drzwi, półki, nawet zawiasy należy umyć wodą z szarym mydłem i wytrzeć do sucha. Dobrze jest, gdy w szafie znajdzie się odświeżacz. Wystarczy materiałowy woreczek, do którego włożymy odrobinę lawendy, igieł sosnowych albo liści i kwiaty rumianku. Świetny odświeżacz do szafy to także zwykłe mydło. Wystarczy włożyć je między ubrania, by zapach wilgoci zniknął. Raz na jakiś czas drzwi do szafy powinny być otwarte, tak by jej wnętrze mogło się wywietrzyć.

A co z lodówką?

Mimo częstego czyszczenia lodówki zdarza się, że w jej wnętrzu pojawia się nieprzyjemna woń. Niestety, wyczuwać można ją w całej kuchni, nawet po zamknięciu. Na pewno warto zatem zadbać o prawidłowe przechowywanie żywności. Odpowiednie zabezpieczenia w postaci pojemników zmniejszą ryzyko przenikania zapachów na inne produkty. Gdy problem się utrzymuje, to warto na półce umieścić sodę oczyszczoną. Przekrojone na pół cytryny czy jabłka również dobrze pochłaniają niechciane aromaty. Możemy także zdecydować się na sklepowe rozwiązania, czyli pochłaniacze zapachów na bazie aktywnego węgla dostępne w większości marketów.

Aby problem się nie rozprzestrzenił, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i szaf. Zanim sięgniemy po chemiczne środki, warto spróbować pozbyć się nieprzyjemnego zapachu domowymi sposobami, które są znacznie tańsze. Wystarczą produkty używane na co dzień. Naturalne preparaty są w stanie zdziałać cuda.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl
875 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39