Koncert "Perły muzyki" w OiFP

dodane dnia: 2019-12-02 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert "Perły muzyki" w OiFP
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-12-06
W piątek, 6 grudnia Dawid Runtz poprowadzi Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz pierwszy od czasu kiedy w 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Charyzmatyczny i perfekcyjny, wyznał wówczas: „Punkt wyjścia pracy dyrygenta to szacunek do partytury, wierność intencjom kompozytora i bycie dokładnym, ale nie dla samej zasady dokładności, tylko dla odkrycia wszystkich emocji i całej dramaturgii, które wpływają na odbiór dzieła”. Praca każdego dyrygenta przekłada się na inną barwę dźwięku orkiestry – dlaczego tak się dzieje, to niewyjaśniona dotąd tajemnica. Osobowość młodego mistrza batuty zapowiada niezwykły koncert.

Liryzm, mocne kontrasty nastrojowe, jasne barwy harmoniczne Koncertu fortepianowego a-moll połączone z entuzjazmem 25-letniego Griega wybrzmią w wykonaniu znakomitego pianisty, Zbigniewa Rauba. Edvard Grieg, zwany też „Chopinem Północy”, podobnie jak wielki Polak, zapoczątkował rozwój szkoły narodowej, zakorzeniając swą muzykę w norweskich melodiach ludowych.

VII Symfonia Beethovena, nazywana „apoteozą tańca” lub „pochodem Dionizosa”, delikatnie pulsująca antycznym światem, do dziś zachowała i wielkość i świeżość.

KONCERT „PERŁY MUZYKI”
KLASYCZNE UTWORY W MISTRZOWSKIM WYKONANIU


Godz. 19.00
Miejsce: Sala koncertowa OiFP ul. Podleśna 2

Artyści:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Dawid Runtz – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian

Program:

EDVARD GRIEG (1843–1907)
Koncert fortepianowy a-moll op. 16
1. Allegro molto moderato
2. Adagio
3. Allegro moderato molto e marcato – Andante quasi – Presto

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770–1827)
VII Symfonia A-dur op. 92
1. Poco sostenuto – Vivace
2. Allegretto
3. Presto – Assai meno presto
4. Allegro con brio

DAWID RUNTZ

Pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie (od grudnia 2017). Absolwent studiów dyrygenckich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Maestro A. Wita – które ukończył w 2016 r., debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie – oraz słynnej Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta Maestro R. Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie: w Amsterdamie, prowadzone przez Maestro D. Gattiego z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra (2017), oraz w Tanglewood w USA (2018). Laureat III nagrody oraz nagrody publiczności w pierwszej edycji Hong Kong International Conducting Competition (2018), II nagrody i dwóch nagród specjalnych w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016), a także II nagrody oraz nagrody specjalnej w I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP (2015), Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego (2008–2015). Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywca dwóch nagród Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017), Nagrody Remusa (2017), Medalu Róży (2018) oraz Medalu „Magna cum laude” Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2018). W latach 2014–2017 współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy produkcjach wielu dzieł operowych. W 2017 r. jako stypendysta MKiDN był asystentem Maestro J. Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 r. zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo. W kwietniu 2018 r. został zaproszony do poprowadzenia Boston Symphony Orchestra podczas przesłuchań na asystenta BSO, a także wystąpił podczas 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 r. odbył tournée po Litwie z Orkiestrą Sinfonia Varsovia z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. W listopadzie inaugurował Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2019 r. odbył tournée z Zagreb Philharmonic po Kuwejcie oraz objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem „Così fan tutte” W.A. Mozarta w Polskiej Operze Królewskiej.

ZBIGNIEW RAUBO

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w klasie prof. A. Jasińskiego, którego następnie został asystentem. Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. W czerwcu 2013 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Posiada tytuł Ambasadora miasta Kalisza. Laureat konkursów im F. Busoniego w Bolzano (1991), im. F. Liszta w Utrechcie (1992) – jak dotąd jest jedynym polskim laureatem tego prestiżowego konkursu – oraz im K. Szymanowskiego w Łodzi (1987). Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, takimi jak: J. Maksymiuk, A. Wit, A. Duczmal, J. Salwarowski, M.J. Błaszczyk, M. Pijarowski, T. Bugaj, J. Swoboda, K. Missona, Ł. Borowicz, M. Moś, C. Grabowski, R. Czajkowski. W repertuarze ma ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych ma m.in. recital na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, występ na festiwalu Poolse Meesters w Belgii, a także kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. z kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z B. Niziołem, U. Kryger, E. Mrożek-Loską, P. Janosikiem. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych, m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records. Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii czy też konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Został również zaproszony do udziału w pracach jury XI Międzynarodowego Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną – obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli. Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych im. F. Liszta we Wrocławiu, im. F. Liszta w Parmie, Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych. W ostatnim czasie jego student T. Bies został zwycięzcą pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

Polecamy
Media Sp. z o.o.
Media Sp. z o.o.ul. Króla Zygmunta Augusta 24
15-136 Białystok
greenverta.com

Więcej informacji
1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39