Koncert z okazji 76. rocznicy powstania w getcie białostockim

dodane dnia: 2019-07-16 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-08-16
Koncert z okazji 76. rocznicy powstania w getcie białostockim.

Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango


Godz. 18.00
Wstęp wolny.

Polskie tango przedwojenne było owocem splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była Warszawa z jej kawiarniami, kabaretami, rewiami. Autorami zaś byli w znakomitej większości twórcy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali J. Tuwim, A. Włast, W. Szlengel, muzykę zaś H. Wars, bracia Gold, J. Petersburski. To oni w dużej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej polskiej kultury rozrywkowej. Dzięki nim również, istniała ciągła kulturowa wymiana między obiegiem polskim i jidiszowym.

Po wybuchu wojny wielu z nich znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. To polsko-żydowskie tango siłą „rozdzielono” jak kochanków, niegdyś nierozłącznych. Tango pełniło podwójną rolę podczas Holocaustu. Z jednej strony było narzuconym przez nazistów elementem repertuaru obozowych kapel, często grywanym w czasie egzekucji. Z drugiej strony w gettach i obozach pisano nowe tanga, które wyrażały bolesne doświadczenia ich autorów. W obu przypadkach tango stało się świadkiem wszechobecnej śmierci i niosło o niej opowieść.

Na koncercie pojawią się tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej „Rebeki” urodzonego w Białymstoku kompozytora Z. Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie, tang przedwojennych, tang getta, a także klasycznych tang argentyńskich.

Skład zespołu:
Olga Avigail – wokal
Hadrian Tabęcki – pianino
Piotr Malicki – gitara
Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1270 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39