Malarstwo Ryszarda Lecha w OiFP

dodane dnia: 2017-06-27 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Malarstwo Ryszarda Lecha w OiFP
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-06-29 - 2017-07-30
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz kurator wystawy Zbigniew Janasik zapraszają na wernisaż Ryszarda Lecha – cenionego na świecie polskiego artysty, prekursora malarstwa pikselowego.

Zapraszamy na uroczysty wernisaż z udziałem brata artysty, Medarda Lecha oraz kuratora wystawy. Odbędzie się on w czwartek 29 czerwca o godz. 18.00 w Sali Wystawowej OiFP przy ul. Odeskiej 1.
Wstęp wolny.

„Historia sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku nie jest rozdziałem zamkniętym. Wraz z oddalaniem się w czasie, okres ten bez wątpienia będzie wielokrotnie analizowany przez teoretyków i historyków sztuki. Zapewne będziemy mieli do czynienia z weryfikacją wartości, tworzeniem nowych interpretacji, ocen i z ustaleniem nowego porządku” – pisze prof. Jan Pamuła o twórczości Ryszarda Lecha.

Malarstwo Ryszarda Lecha uważany jest za twórcę malarstwa pikselowego. Fenomen jego malarstwa polega na niezwykle oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem, co przy zastosowaniu własnej technologii malowania skutkuje indywidualnym, rozpoznawalnym, a jednocześnie niepowtarzalnym stylem. To on pierwszy w sztuce wymyślił piksele, zanim powszechnie pojawiły się w komputeryzacji.

W 1984 r. Ryszard Lech uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego‘84, a krytyk sztuki Jerzy Jurczyk wówczas napisał: „Fenomen Lecha polega na bardzo oryginalnym połączeniu realizmu pejzażowego z językiem geometrii. Twórczość Ryszarda Lecha jest zjawiskiem osobliwym. Widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym, co ogląda. Sztuka punktu odniesienia – klucza, przy pomocy którego można by otworzyć wieko, pod którym kryje się sens sztuki. Ale to jest trudne. Bo kto tak maluje? Może kompozycje przedstawiające Paryż Bernarda Buffeta. Architektura miasta i ani jednej postaci ludzkiej, zarówno u jednego, jak i drugiego”.

W 2013 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku przywróciło pamięć o artyście, organizując dużą retrospektywną wystawę jego twórczości, włączając jego dzieła do dóbr kultury narodowej. Twórczość Ryszarda Lecha zasługuje na wyjątkowe uznanie, stąd też prezentacje jego pikselowego świata w kraju i zagranicą. W 2016 roku jego twórczość pokazano w Mediolanie w Galerii Hernandez, a na przełomie czerwca i lipca 2017 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Kurator wystawy
Zbigniew Janasik

Ryszard Lech (1927–2005)
Malarz, grafik, rysownik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. T. Kulisiewicza. Oryginalność i unikalność jego malarstwa zasługuje na najwyższe uznanie. Wielokrotny uczestnik słynnych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych spotkań artystów i teoretyków sztuki w Osiekach, gdzie kształtowała się polska awangarda plastyczna drugiej połowy XX wieku. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień oraz odznaczeń państwowych. Prace artysty znajdują się w większości muzeów w Polsce. Niektóre wzbogacają zasoby muzealne Niemiec, Rosji i Ukrainy. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach rozsianych po całym świecie.

Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca 2017 roku.

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
godz. 9.00–17.00

SOBOTA – NIEDZIELA
godz. 11.30–17.00

Bilety:
- 1zł ulgowy,
- 3zł normalny.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1520 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39