Mieszkańców ul. Traugutta i Andersa czeka zmiana adresów i wymiana dokumentów

2012.11.21 00:00
Powtarzanie się numerów budynków oraz kolejność niezgodna z faktyczną lokalizacją nieruchomości - tak urzędnicy tłumaczą konieczność zmian w nazewnictwie fragmentu ul. Romualda Traugutta. W konsekwencji ponad 700 białostoczan będzie musiało wymienić swoje dokumenty.
Mieszkańców ul. Traugutta i Andersa czeka zmiana adresów i wymiana dokumentów
Fot: ESD
Zmiana dokumentów dotyczy m.in. mieszkańców Traugutta 2A

Panuje chaos w numeracji

Chaos w numeracji budynków dotyczy fragmentu ul. Traugutta biegnącego na północny-zachód od ul. Wasilkowskiej, w stronę ul. Andersa. Skomplikowanie wygląda również sytuacja na małej uliczce, de facto prostopadłej do ul. Andersa, a noszącej również tę nazwę.

"Aktualnie w tym rejonie miasta mamy do czynienia z sytuacją, że numery budynków powtarzają się, zaś kolejność numeracji jest niezgodna z faktyczną lokalizacją nieruchomości. Efektem tego są m.in. utrudnienia w pracy służb ratunkowych, co w konsekwencji może nieść poważne zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców" - tłumaczą urzędnicy.

Zmiana adresów dotyczy nieruchomości przy ul. Traugutta 2A, 2B, 2C oraz przy ul. Andersa 5, 5A, 5B i 5C, ale niedogodnością będzie to dla mieszkańców 5 z tych budynków. W blokach przy ul. Traugutta 2A i 2B zameldowanych jest na stałe 117 osób (w tym 94 pełnoletnich) oraz 3 osoby na pobyt czasowy. Natomiast przy ul. Andersa 5, 5A, 5B na stałe zameldowanych jest 588 osób (w tym 519 pełnoletnich) oraz 10 osób na pobyt czasowy.

Nazwy uczczą bohaterów powstania styczniowego

Urzędnicy postanowili, że fragmentom ulic zostaną nadane nowe nazwy: Walentego Lewandowskiego (dla części ul. Andersa) oraz Ludwika Mierosławskiego (dla części ul. Traugutta). W tym rejonie deweloper Kombinat Budowlany Sp. z o.o. postawił niedawno blok. Przedsiębiorstwo, właściciel części gruntów, przez które przebiegać mają nowe uliczki, już wyraziło zgodę na zmianę nazwy.

Nowe nazwy uczczą bohaterów powstania styczniowego. 150. rocznicę jego wybuchu będziemy obchodzić w styczniu przyszłego roku.

Ludwik Mierosławski to polski generał, pisarz i poeta, działacz polityczny i narodowościowy, a także historyk wojskowości. W stopniu porucznika, brał udział w powstaniu listopadowym. W lutym 1863 r. został dyktatorem powstania styczniowego. Po dwóch przegranych starciach pod Krzywosądzą i Nową Wsią (Kujawy) i konflikcie z Marianem Langiewiczem złożył dyktaturę i zdecydował się na powrót do Paryża, skąd rozprzestrzeniał informacje o fatalnym zorganizowaniu powstania w Polsce.

Walenty Lewandowski uczestniczył w powstaniu węgierskim w 1848 r. W styczniu 1863 r. został naczelnikiem wojennym województwa podlaskiego w stopniu pułkownika. Operował na Podlasiu i w Białostockiem. Po niepowodzeniu w Siemiatyczami, w lutym, stoczył bitwy pod Woskrzenicami i Sycyną. Dostał się do rosyjskiej niewoli i został skazany na karę śmierci. Potem zamieniono mu ją na zesłanie na Syberię, skąd w 1877 r. powrócił do kraju.

Wymiana dokumentów ma być bezpłatna


W związku ze zmianą nazw ulic, ponad 700 białostoczan będzie musiało wymienić dokumenty. Otrzymanie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne, należy jedynie ponieść koszt wykonania 2 zdjęć.

Natomiast wymiana dowodów rejestracyjnych oraz praw jazdy jest odpłatna - w sumie białostoczanie ponieśliby z tego tytułu koszty sięgające 58 tys. zł. Magistrat jednak chce, by mieszkańcy, których dotyczyć będzie zmiana adresu zrobili to za darmo. Potrzebna do tego będzie specjalna uchwała rady miejskiej.

Radni zadecydują, czy zwolnić mieszkańców z opłat za wymianę dokumentów na najbliższej sesji - 26 listopada. Jednocześnie muszą zatwierdzić projekt magistratu dotyczący nowych nazw ulic.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1108 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39