Na ul. Sienkiewicza już obowiązują buspasy. Mogą posypać się mandaty

2013.10.29 00:00
Na ulicy Sienkiewicza we wtorek (29.10) drogowcy malowali buspasy. Nowe strzałki oraz napisy "BUS" pojawiły się na zewnętrznych pasach jezdni.
Na ul. Sienkiewicza już obowiązują buspasy. Mogą posypać się mandaty
Fot: ESD
Pojawiło się nie tylko oznakowanie poziome, ale też znaki stojące informujące o buspasach

Kierowcy samochodów osobowych mogą teraz poruszać się tylko lewą częścią jezdni ul. Sienkiewicza. Prawą zajmą autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej i PKS, ewentualnie też pojazdy skręcające w prawo.

Zmieniona organizacja na ul. Sienkiewicza już obowiązuje. Oprócz oznakowania poziomego pojawiły się bowiem znaki pionowe informujące o wydzielonych częściach jezdni dla autobusów.

Nowe buspasy na ul. Sienkiewicza rozpoczynają się od skrzyżowania z ul. Warszawską a kończą się przy ul. Wasilkowskiej. Pas dla autobusów utworzono z obu stron. Tylko w okolicy ul. Jagienki samochody przez kilkanaście metrów mogą jechać razem z autobusami, natomiast przy skrzyżowaniu z ul. Złotą został ustawiony zakaz skrętu w lewo.

Buspasy przybędą też na ul. Branickiego. Istniejące obecnie, na odcinku od ul. Elektrycznej do ronda Lussy, w tej chwili są odnawiane. Docelowo będą przedłużane do placu Antonowicza.
- Projekt jest na etapie uzgadniania organizacji ruchu z policją. Przy sprzyjających warunkach pogodowych oznaczenia drogowe dla buspasów będą namalowane i ustawione w listopadzie - poinformowała Beata Kołakowska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego.

Wprowadzenie nowych buspasów ma zwiększyć atrakcyjność, a przede wszystkim szybkość poruszania się komunikacją miejską w Białymstoku. Magistrat, który zadecydował o ich utworzeniu, liczy, że dzięki temu więcej osób będzie decydować się na podróż do centrum miasta autobusem.

- Koszty namalowania i oznaczenia znakami pionowymi nie są duże, zaliczane są do bieżących wydatków - podsumowuje Beata Kołakowska.

Pierwsze na świecie buspasy zostały otwarte w 1939 r. w Chicago. W Europie pojawiły się dopiero w latach 60. w Hamburgu. Z kolei w Polsce pierwsze powstały w 2004 r. w Krakowie.

Za złamanie zakazu przejazdu pasem dla autobusów grozi mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39