Noc Muzeów 2019: Muzeum Historyczne

dodane dnia: 2019-05-14 przez: paulinaa92
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-05-18
Noc Muzeów 2019: Muzeum Historyczne.

Godz. 18.00-24.00

Ekspozycje stałe:

BIAŁYSTOK. MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA z widowiskiem multimedialnym "Wersal Północy wśród dźwięków i świateł".

Utrzymana w osiemnastowiecznej stylistyce opowieść o "Wersalu Północy", wzbogacona jest teatrem świateł i dźwięków. Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku i w sposób uporządkowany, a jednocześnie ciekawy naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i "opowiedzianą" słowami lektora mamy historię miasta na wyciągnięcie ręki.

Na prezentacje widowiska multimedialnego Muzeum zapraszać będzie 30-osobowe grupy co 30 min. Wejściówki na poszczególne seanse będą do odebrania w kasie Muzeum od godz. 18.00

W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY z muzealną grą turystyczną, która umożliwia przeżycie ciekawej przygody. Odtworzone wnętrza mieszczańskiego domu kryją wiele tajemnic. Wskazówki opisane w karcie gry pozwolą na dogłębne zwiedzenie wystawy i odgadnięcie hasła związanego z historią naszego miasta. Spostrzegawczych czeka nagroda!

ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ
Legenda białostockiego hotelarstwa "Ritz" kojarzy się przede wszystkim z elegancją i wyszukanym smakiem. Nie bez przyczyny. W krajach anglosaskich jeszcze przed pierwszą wojną światową ukuło się powiedzenie "to put on the Ritz" – w wolnym tłumaczeniu: "odstawić się na Ritza", czyli ubrać się bardzo szykownie. Nazwa hotelu przeszła do języka potocznego i popkultury przedwojennej Europy, co stanie się dla nas pretekstem do wysłuchania oryginalnego standardu jazzowego w wykonaniu najświetniejszych gwiazd estrady lat 30. i 40. XX w.

Ekspozycja czasowa:
TATARZY. POLSKI ORIENT W MUZEALNYCH ZBIORACH.
Zainteresowanie kulturą i sztuką orientu ma długą historię. Pamiątki przywożone z krajów Wschodu były ozdobą siedzib królewskich czy magnackich. Wiele z nich trafiło do muzeów. Ale Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w swoich zasobach kolekcję eksponatów, będących powodem do dumy, a jednocześnie przedmiotem szczególnej troski. Są to zabytki związane z obecnością Tatarów na obszarze dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ilustrują wiele wątków z historii społeczności, również te najbardziej charakterystyczne dla jej tożsamości – rękopiśmienne księgi religijne. Prezentacja kolekcji polskiego orientu w roku obchodów przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku 70-lecia powstania, podkreśla jej rangę wśród wielotysięcznych zbiorów instytucji.

KOBIETA PRACUJĄCA W PRL
Wystawa plenerowa prezentowana przed siedzibą Muzeum Historycznego.
W trudnych czasach powojennych panie podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na utrzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie, fizycznie zadania. Na podstawie niezwykłych zbiorów Muzeum Historycznego zwiedzający utwierdzą się w przekonaniu, że "Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!".
Miejsce imprezy
Imprezy

1283 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39