Nowa instalacja w centrum Białegostoku. Upamiętnia wyjątkowego artystę

2021.06.15 15:26
15 czerwca to ważna data dla teatralnego środowiska w Białymstoku. Tego dnia, dokładnie 100 lat temu przyszedł na świat artysta teatru – Jan Wilkowski.
Nowa instalacja w centrum Białegostoku. Upamiętnia wyjątkowego artystę
Fot: Anna Kulikowska
Instalacja Michała Wyszkowskiego

Nauczyciel, pedagog, twórca, osoba wyjątkowa. W Białostockim Teatrze Lalek pracował w latach 80., wspólnie z Krzysztofem Rauem założył Wydział Lalkarski w Białymstoku PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Z okazji przypadającej rocznicy urodzin Wilkowskiego, na skwerze przy BTL-u została odsłonięta instalacja artystyczna, nawiązująca do pracy twórczej tego artysty. Jej autorem jest Michał Wyszkowski.

- Jest to instalacja w przestrzeni, rodzaj rzeźby miejskiej. Powstała z okazji 100-letniej rocznicy urodzin Jana Wilkowskiego. Jest to forma, która była inspirowana jednym z jego przedstawień, mianowicie w 1979 roku wspólnie z Adamem Kilianem stworzył spektakl "Pastorałka", który był pokazywany na deskach białostockiego teatru. Wystąpiły tam elementy, które można zobaczyć u nas na trawniku. Jest tam drabina, która była elementem scenografii w tym przedstawieniu. Zwieńczeniem instalacji jest forma, która występowała jako ogromna maska, pleciona z wikliny. Aktorzy nosili ją na głowie. Jest to ukłon w kierunku twórczości Jana Wilkowskiego. I całej jego pracy w teatrze, głównie jako nauczyciela – opowiada Michał Wyszkowski.

Jan Wilkowski pracował z wieloma pokoleniami aktorów, których możemy zobaczyć dziś na deskach białostockiego teatru.

- Wilkowski szukał nowego kierunku na scenie, ciekawił go stosunek między sceną a widzem. Szczególnie dziecięcym widzem, bardzo go rozumiał. Był nauczycielem i poszukiwaczem nowych form, nowych kontekstów – stwierdza Wyszkowski.

Jan Wilkowski dla całego środowiska lalkarskiego był postacią wyjątkową.

- Wprowadzał nową jakość artystyczną, całym swoim teatralnym dziełem. Miał długi epizod pracy w BTL-u w latach 80., gdzie stworzył jedno ze swoich najlepszych przedstawień "Dekameron". Było to spotkanie wyjątkowe i arcyciekawe artystycznie. To jest taka ikona naszego środowiska. Nasi aktorzy są uczniami Wilkowskiego: Damulewicz, Zaborski, Doliński – opowiada dyrektor BTL-u, Jacek Malinowski.

Podczas rozpoczynającego się w piątek (18.06) 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" w foyer BTL-u będzie można obejrzeć także wystawę dotyczącą twórczości Jana Wilkowskiego. Prezentuje ona lalki oraz elementy scenografii będące w zbiorach Białostockiego Teatru Lalek oraz Akademii Teatralnej w Warszawie - Filii w Białymstoku. Ponadto wystawa zostanie wzbogacona o artystyczne zdjęcia lalek ze spektakli reżyserowanych przez Wilkowskiego. Autorem fotografii jest Jan Szewczyk.

Więcej: "METAMORFOZY LALEK"

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

781 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39