Patrząc na Wschód. Magiczny festiwal literacki nad Czarną Hańczą

2019.08.12 07:17
Już w środę (14.08) rusza Festiwal literacki Patrząc na Wschód. Odbędzie się on w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą.
Patrząc na Wschód. Magiczny festiwal literacki nad Czarną Hańczą
Fot: Buda Ruska/FB

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

Reporterzy i nie tylko

- Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy cztery edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska i Marcin Meller - mówi Piotr Brysacz, jeden z organizatorów wydarzenia.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia. Ludzie polubili tę wiejską imprezę, w roku 2018 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 1800 osób.

Festiwal z premierami

Festiwal organizowany jest bez ministerialnych dotacji, za to ze wsparciem ludzi dobrej woli, którzy poprzez zbiórkę publiczną ogłaszaną co roku współfinansują to wydarzenie.

Powołano także do życia festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat, którego nakładem ukazało się do tej pory dziewięć książek, ze sprzedaży których dochód przeznaczany jest także na wsparcie festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu będą miały miejsce premiery książek wydanych w wydawnictwie Paśny Buriat: antologii "Wygadane o Wschodzie", w której zamieszczone są rozmowy m.in. z Małgorzatą Szejnert, Iloną Wiśniewską, Wojciechem Jagielskim i Marcinem Mellerem (to pokłosie spotkań autorskich z wyżej wymienionymi, jakie miały miejsce w ramach ubiegłych edycji festiwalu), reportażu "Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski" Marcina Sawickiego oraz książki "Kanał Augustowski i okolice" Macieja Ambrosiewicza.

Magia atmosfery

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Festiwalowi towarzyszył będzie kiermasz książek i rękodzieła oraz produktów lokalnych.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in. spotkania z: Pawłem Smoleńskim, Krzysztofem Czyżewskim, Małgorzatą Rejmer, Krzysztofem Kopczyńskim (będzie też pokaz filmu "Dybuk"), Marcinem Sawickim (w programie jest również premiera reportażu "Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski"), Wojciechem Góreckim, Piotrem Borowskim (będzie też pokaz filmu "Koniec pieśni"), Szymonem Hołownią, Michałem Książkiem, Ziemowitem Szczerkiem.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, poza spotkaniami, odbędzie się także: spacer wzdłuż brzegów Czarnej Hańczy i sprzątanie rzeki, spacer etnograficzny z Krzysztofem Snarskim śladami staroobrzędowców, spacer ornitologiczny z Michałem Książkiem, nocny spacer i podsłuchiwanie przyrody z Markiem Piórą oraz emisja reportażu radiowego Joanny Sikory pt. "Rzeka odchodzi i trwa pod chmurką, w ciemnościach".

Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Program: Festiwal literacki: Patrząc na Wschód

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

801 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39