Pierwsza taka operacja w Podlaskiem. Ważna dla kobiet chorujących na raka

2021.10.23 15:50
W piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii odbyła się pierwsza w województwie podlaskim operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP. To ważna informacja dla kobiet chorujących na raka.
Pierwsza taka operacja w Podlaskiem. Ważna dla kobiet chorujących na raka
Fot: BCO
Jeden z lekarzy, który uczestniczył w operacji

Pierwsza operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP w regionie

W BCO im. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku odbyła się pierwsza na Podlasiu operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP. Zabieg ten polegał na użyciu tkanej z powłok brzucha. z których uzyskiwana jest rekonstruowana pierś. Taka pierś wygląda później znacznie naturalniej. Aby przeprowadzić tego typu operację potrzebne są mikrochirurgiczne techniki, które umożliwiają zespolenie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego naczyń nabrzusznych dolnych, pochodzących od płata, z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej.

Zabieg jest dość czasochłonny i przeprowadziły go dwa zespoły chirurgów. Pierwsza ekipa pobierała płat z podbrzusza a następnie izolowała naczynia, które były zespalane. Z kolei drugi zespół wycina bliznę, która pozostała po wykonanej wcześniej mastektomii i przygotowała naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Na koniec operacji przeprowadzono zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowano rekonstruowaną piersi i zamknięto ubytki powłok jamy brzusznej. Pacjentka po operacji musi być przez tydzień hospitalizowana. Istotne jest także to, by później nosiła odpowiednio dobraną bieliznę i poddała się rehabilitacji.

Pierwszy taki zabieg w Podlaskiem przeprowadził zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr. n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku:

- Jest to metoda z wyboru pacjentek, które wcześniej przeszły mastektomię, czyli usunięcie piersi oraz radioterapię, gdzie dedykowana jest rekonstrukcja z tkanek własnych, a w niektórych przypadkach u pacjentek, które mają amputację z jednoczasową rekonstrukcją i zastosowaniem płata DIEP. Jest to jakby najbardziej finezyjny zabieg w chirurgii piersi, w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi, więc jest to coś, co powinno być, wydaje się, obligatoryjnie wykonywane, ale wymaga to wyszkolonych osób, specjalistycznego sprzętu, więc fajnie, że udało się taki zabieg zainaugurować – podkreślił dr Maliszewski.

W przeprowadzeniu operacji udział wziął także Paweł Malinowski, chirurg onkolog, który był inicjatorem przeprowadzenia operacji w naszym szpitalu:

- Udało nam się zgromadzić dzisiaj w Białymstoku najnowocześniejszy sprzęt, najnowszej technologii, i ten taki konwencjonalny, i powiedzmy dwudziestego pierwszego wieku (…) Miejmy nadzieję, że w perspektywie czasu też go nabędziemy. Zależało nam na chorej, która była operowana w naszym ośrodku, to jest pacjentka z Białegostoku, 50-letnia chora, która przeszła przełom amputacji piersi i leczenia onkologicznego w zeszłym roku. Została zakwalifikowana do rekonstrukcji, zabiegała o tą operację. To jest coś, co jest teraz coraz bardziej pożądane, chore mają coraz większą świadomość, chcą wracać do swojej fizjologii, harmonii, do swojego stanu pierwotnego. Zabieramy im coś jako chirurdzy onkolodzy, ratujemy im w ten sposób życie, no i w pewnym stopniu naszą rolą jest też to, żeby tą harmonię spróbować przynajmniej przywrócić po tym leczeniu onkologicznym – zaznaczył dr Malinowski.

Podczas operacji mieli okazję się też szkolić chirurdzy z innych miast Polski np. z Łodzi czy Bydgoszczy.

- Być może w perspektywie czasu uda nam się stworzyć, w ramach ośrodków onkologicznych, pewnego rodzaju strukturę, która nie tylko będzie leczyła radyklanie nowotwory piersi, ale również będzie oferowała ten najbardziej finezyjny zabieg, jeśli chodzi o chirurgię rekonstrukcyjną, czyli rekonstrukcję piersi płatem DIEP – dodaje dr Paweł Malinowski.

Rak piersi jest jednym z najpopularniejszych nowotworów

Rak piersi jest drugim, jeśli chodzi o częstotliwość występowania, nowotworem w kraju. Rokrocznie odnotowuje się około 18 tys. zachorowań. Na szczęście mammografia przesiewowa, nowoczesne techniki diagnostyki, społeczne akcje informacyjne sprawiają, że duża część nowotworów wykrywana jest w wczesnych stadiach zaawansowania. To zkolei przekłada się na bardzo duży odsetek operacji, które pozwalają oszczędzić pierś. Niestety u 40% pacjentek konieczne jest wykonanie jej amputacji. Jak wynika z badań i obserwacji, kobiety, którym usunięto pierś często mają później także uraz psychiczny i problem z saooakceptacją. Dlatego tak ważne są takie operacje, jak ta przeprowadzona w BCO.

- Każdy nowoczesny ośrodek, który zajmuje się takim specjalistycznym leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegu, bo jest to bardzo specjalistyczny zabieg, który wymaga specjalistycznego instrumentarium, czasu i nakładów, natomiast to jest coś takiego, co daje możliwość pacjentkom po takim skomplikowanym leczeniu raka piersi rekonstrukcji tej piersi – podkreślił dr n. med. Leszek Kozłowski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO.

Obecnie zabiegi DIEP przeprowadza się w kilku ośrodkach w kraju, a liczna operacji rocznie nie przekracza 100.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1406 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39