PIKtoGRAmy - działania teatralne

dodane dnia: 2021-05-28 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
PIKtoGRAmy - działania teatralne
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2021-06-05 - 2021-09-01
PIKtoGRAmy to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego.

Zależy nam, by inspirować amatorskie środowisko teatralne do poszukiwań twórczych, rozwijania młodych talentów oraz szerzenia kultury żywego słowa.

Sama nazwa projektu łączy w sobie skrót nazwy instytucji "PIK" ze słowem "GRA" którego synonimem jest zabawa jak i odtwarzanie przez aktora roli. "MY" daje poczucie wspólnotowości i sprawczości uczestnikom działań. Piktogram zastępuje słowo pisane elementem graficznym i zwiększa czytelność przekazu.

Działania teatralne to swoistego rodzaju "piktogram" emocji, zakodowanych znaków, których najlepiej uczyć się w praktyce aktorskiej.

W programie projektu PIKtoGRAmy znajdą się spotkania konsultacyjne z artystami ze środowiska teatralnego, warsztaty dla dzieci i młodzieży, przegląd spektakli teatrów profesjonalnych, przegląd amatorskiej twórczości dziecięcej i młodzieżowej "PIKuś" oraz przygotowanie trzech spektakli realizowanych w trzech różnych formach teatralnych opartych na twórczości Juliana Tuwima.

Pierwszym działaniem rozpoczynającym cały projekt są WARSZTATY TEATRALNE. Dykcja i emisja, zajęcia wokalne, oswajanie przestrzeni czy interpretacja tekstu to propozycje 4 warsztatów. Dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat mają okazję rozwijać swoje artystyczne zainteresowania przez twórczą współpracę i wiedzę podaną w formie zabawy.

Uczestnicy warsztatów będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów: Kamili Wróbel-Malec, Magdaleny Dąbrowskiej, Katarzyny Wolak i Karola Smacznego – twórców teatralnych z naszego regionu.

Warsztaty odbędą się w dniach 5 i 6 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, ul. Leśna 7, w budynku szkoły.

Każdy warsztat przeprowadzony jest w interwale dwugodzinnym i przewiduje 4 grupy wiekowe.

Warsztat 1 Zajęcia Wokalne – podstawowe rozśpiewania i ćwiczenia związane z interpretacją piosenki
Warsztat 2 Dykcja i Emisja – podstawy poprawnej wymowy
Warsztat 3 Interpretacja tekstu – podstawy ze zrozumienia i przekazania tekstu literackiego
Warsztat 4 Oswajanie przestrzeni – warsztaty z podstaw dramy
Warsztaty Teatralne „PIKuś”
w dniach 5 i 6 czerwca 2021 r.

Kolejne działanie to Wojewódzki Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "PIKuś" w ramach projektu "PIKtoGRAmy".

Wydarzenie ma na celu inspirację dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat do rozwijania zainteresowań artystycznych, wrażliwości estetycznej i twórczej współpracy. Konkursowy charakter działania rozwija umiejętności wystąpień publicznych i pobudza do kreatywności teatralnej.

Wojewódzki Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "PIKuś" jest podzielony na dni konkursowe. Każdy z nich zakończony jest ogłoszeniem laureatów danego dnia oraz spektaklem profesjonalnej grupy muzycznej lub teatralnej.

7 – 8 czerwca – Mistrzowie Recytacji
9-10 czerwca – Mistrzowie Piosenki
11 czerwca – Forum Teatrów Amatorskich
12 czerwca – Gala Laureatów Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "PIKuś"

Spektakle Profesjonalne w czasie projektu PIKtoGRAmy:

7 czerwca – Teatru pod Orzełkiem, "Opowieści Starego Kredensu"
8 czerwca – Instytut Teatru Przedmiotu, "Noe"
9 czerwca – Teatru pod Orzełkiem, "Kukła z wiejskiego podwórza"
10 czerwca – Spider Demon Massacr – koncert
11 czerwca – Teatr Łątek, spektakl "Okienko"
12 czerwca - Teatr Małe Mi: "Fintikluszki – czyli folkowe okruszki"
Teatr Łątek: "Dla Mnie Bomba!"
21 sierpnia - Spider Demon Masaacr – koncert (CKiR Supraśl)
Teatr Małe Mi – (CKiR Supraśl)

Informacje, karty zgłoszenia oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej PIK: https://pikpodlaskie.pl/pikus-przeglad-tworczosci-dzieci-i-mlodziezy/


Przez cały czas trwania projektu można także zgłosić teatr amatorski dzieci i młodzieży na konsultacje.

Spotkania te, mają na celu podzielenie się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami w pracy edukacyjnej oraz wzbogacenie wiedzy z zakresu działań instruktorskich w amatorskim ruchu teatralnym. Mogą przybrać formę doradztwa przy konkretnym projekcie, warsztatów integracyjnych, interpretacyjnych, emisyjnych bądź związanych z elementami dramy. Uczestnicy dostaną wskazówki, informacje zwrotne oraz zestaw praktycznych ćwiczeń związanych z realizacją spektakli.

Konsultacje będą dostosowywane indywidualnie do konkretnej grupy uczestników. W konsultacjach może wziąć udział 10 zespołów.

Informacje, regulamin i kartę zgłoszenia dostępne są stronie internetowej PIK: https://pikpodlaskie.pl/konsultacje-dla-teatrow-amatorskich/

Ostatnim działaniami związanymi z Projektem PIKtoGRAmy są dwutygodniowe warsztaty teatralne zakończone premierami spektakli.

Integralną częścią zadania będą konsultacje skierowane do zrekrutowanych uczestników i obejmą tematycznie praktyczne aspekty związane z realizacją spektakli. Dzieci i młodzież poza wcieleniem się w postacie będą zaangażowani w pełną realizację spektaklu, to znaczy: przygotują przy pomocy profesjonalnego scenografa kostiumy, lalki, obiekty, elementy scenografii i rekwizyty. Uczestnicy będą zaangażowani w działania promocyjne premier.

Uczestnicy zadania odwiedzą profesjonalne teatry: Białostocki Teatr Lalek oraz Teatr Wierszalin w Supraślu. W ramach wizyt zobaczą teatry od zaplecza, będą mogli wejść do przestrzeni teatralnych, które zazwyczaj nie są dostępne dla widza (garderoby, pracownie lalek, pracownie kostiumu), będą mogli także stanąć na profesjonalnej scenie czy porozmawiać z pracownikami teatru.

Spektakle będą realizowane w formie dwutygodniowych warsztatów, które odbywać się będą codziennie z interwałem czasowym dwa razy po 90 minut/dzień od poniedziałku do piątku. W dni warsztatowe przewidziane jest uczestnictwo profesjonalistów ze świata teatru, którzy pomogą dzieciom i młodzieży zbliżyć się do sztuki teatralnej ze swojej dziedziny (piosenka, choreografia, konstrukcja lalek/obiektów, rekwizytów, scenografia itd.). W soboty przewidziane są wizyty studyjne oraz spektakl teatralny/koncert.
Finałem jest dzień prapremier i premier.

29 sierpnia – Trzy Prapremiery spektakli dziecięcych w CKiR Supraślu
1 września – Trzy Premiery spektakli dziecięcych w Podlaskim Instytucie Kultury, ul. św. Rocha 14

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Miejsce imprezy
ul. św. Rocha 14
15-879 Białystok

1111 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39