Plan porodu - czym jest i jak go napisać?

2020.02.03 07:31
Choć nie jest obowiązkowy, to jednak bardzo pomocny zarówno kobiecie rodzącej, jak i położnej oraz całemu personelowi medycznemu - mowa o planie porodu. Podpowiadamy, dlaczego warto go napisać i co powinien uwzględniać.
Plan porodu - czym jest i jak go napisać?
Fot: pixabay.com

Plan porodu nie jest obowiązkowy, ale dobrze go mieć

Plan porodu - czym właściwie jest? Czy jest obowiązkowy? Co się za nim kryje? Jak wynika z sondy przeprowadzonej na stronie fundacji "Rodzić po ludzku", na pytanie: "Czy wiesz, co to jest plan porodu i jak go sporządzić", ponad połowa kobiet odpowiedziała, że nie wie! Zaledwie 7% dowiedziało się o planie porodu od swojego lekarza/położnej. Wyniki wyglądałaby pewnie jeszcze gorzej, gdyby taką sondę przeprowadzić w przychodni.

Plan porodu to po prostu sporządzona wcześniej lista rzeczy oraz zabiegów, które przyszła mama uważa za potrzebne podczas rodzenia. Dzięki temu można poznać własne potrzeby oraz wymagania, jak również obawy i wątpliwości. Plan porodu nie jest obowiązkowy, ale bardzo pomocny położnej, która dzięki niemu wie, na czym zależy rodzicom oraz jakie mają oni oczekiwania. Plan porodu najlepiej opracować wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko może wyglądać dokładnie tak, jak to jest napisane w planie. Z powodów medycznych poród może przebiegać nieco inaczej. Najważniejsze jest przecież dobro dziecka oraz matki, zatem personel medyczny zastosuje takie zabiegi, które będą konieczne do uchronienia ich przed niebezpieczeństwem.

Dlaczego warto napisać plan porodu?

Poród to wydarzenie, które często napawa obawą, lękiem przed bólem i przed niewiadomym. Dzięki spisaniu planu porodu - dzieląc go na jego poszczególne fazy - kobieta oswaja się z tym wszystkim, poszerza swoją wiedzę, eliminując tym samym strach przed nieznanym.

Dodatkowo taki dokument przydaje się podczas przyjazdu do szpitala, gdzie w stresie można zapomnieć przekazać niektóre istotne rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, że plan porodu nie jest listą życzeń. Chodzi raczej o podkreślenie pewnych kwestii, na których najbardziej zależy przyszłej mamie. Można w nim również uwzględnić, czy zgadzamy się albo nie na obecność studentów medycyny podczas porodu.

Co powinien zawierać plan porodu?

W planie porodu powinny znaleźć się wszystkie dane personalne kobiety rodzącej, osoby towarzyszącej przy porodzie (z adnotacją, czy ma ona być obecna przez cały czas, czy tylko w konkretnym momencie) oraz lekarza prowadzącego ciążę.

Do tego dochodzą kwestie samego porodu, a dokładniej, w jaki sposób kobieta chce rodzić oraz w jakiej pozycji. Istotne jest jeszcze, czy rodząca chce pomocy w łagodzeniu bólu oraz znieczulenia. Dobrze jest jeszcze zawrzeć, czy ma być nacinane krocze, czy też nie, oraz kto powinien przeciąć pępowinę.

Kolejne sprawy, jakie powinny znaleźć się w planie porodu, to czy przyszła mama chce rodzić w sali do porodów rodzinnych, czy ma być ona wyposażona w toaletę. Czy chce w trakcie móc pić i jeść, swobodnie się poruszać albo skorzystać z wanny oraz jakie rodząca ma podejście do wywoływania porodu?

Plan porodu powinien obejmować również kwestie zabiegów okołoporodowych - które kobieta jest w stanie zaakceptować, a których nie. Mowa m.in. o podaniu oksytocyny, przebiciu pęcherza płodowego, goleniu krocza, lewatywie, masażu szyjki macicy, stałym monitorowaniu KTG, kleszczach i próżnociągu.

Jeśli przyszła mama życzy sobie pobrania krwi pępowinowej, powinna także zaznaczyć to w planie porodu.

Ważne są jeszcze pierwsze godziny po porodzie - czy noworodek ma być kąpany, jakie ubranka mu założyć, będzie karmiony piersią (już na sali porodowej), czy butelką. Czy ma pozostawać w kontakcie "skóra do skóry" tak długo, jak będzie tego potrzebować? Czy od razu mama chce poznać wagę i wzrost noworodka, czy może pełne przeprowadzenie badania lekarskiego ma się odbyć dopiero po zakończeniu pierwszego kontaktu? To również sprawy istotne, które dobrze, by znalazły się w planie porodu.

Plan porodu w przypadku cesarskiego cięcia

Urodzenie dziecka przy pomocy cesarskiego cięcia jest najczęściej zaplanowane, jednak również w przypadku tego rodzaju porodu można mieć własne oczekiwania. W planie porodu możemy wówczas uwzględnić, czy bliska osoba ma być obecna podczas operacji.

Dodatkowo, czy młodej mamie zależy na kontakcie "skóra do skóry" z dzieckiem zaraz po porodzie. Czy chce jak najszybciej nakarmić noworodka. Dobrze jest też zaznaczyć, czy noworodek ma być z mamą przez pierwszą noc po cesarskim cięciu.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39