Po świadczeniu rehabilitacyjnym można skorzystać z renty. Trzeba jednak spełniać wymogi

2021.09.13 11:48
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje na maksymalnie 12 miesięcy. Później można starać się o rentę. Jak to wygląda w praktyce?
Po świadczeniu rehabilitacyjnym można skorzystać z renty. Trzeba jednak spełniać wymogi
Fot: pixabay.com

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje najdłużej przez 12 miesięcy. Później, jeśli osoba nie rokuje na odzyskanie sprawności umożliwiającej kontynuację pracy może starać się o rentę. O tym, czy ją otrzyma decyduje prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej.

- Ubiegając się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczony do wniosku powinien dołączyć także niezbędne dokumenty. Są to między innymi informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie, zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, dokumentację medyczną, wywiad zawodowy jeśli osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Chcąc dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy, osoba ubezpieczona powinna spełniać kilka warunków. Musi być niezdolna do pracy i mieć wymagany okres składkowy i nieskładowy adekwatny do wieku w jakim powstała ta niezdolność. Staż musi wynosić od 1 roku (w przypadku, gdy niezdolność powstała przed 20. rokiem życia) do 5 lat (jeśli niezdolność powstała po 30. roku życia). Przy tym warunek wymaganego stażu jest spełniony wówczas, gdy "ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole i do dnia powstania niezdolności do pracy posiadał jakikolwiek staż bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy".

Jeżeli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu przez osobę chorą 30 lat – wówczas pięcioletni okres składkowy powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę bądź przed dniem, gdy doszło do sytuacji, która spowodowała, że wystąpiła niezdolność do pracy, chyba że ubezpieczony udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, gdy warunek stażu nie jest wymagany. Dzieje się tak, jeśli niezdolność do pracy ma związek wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

- Oprócz wymaganego stażu ważna jest również data powstania niezdolności. Musi ona powstać w okresach składkowych lub nieskładkowych ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego, opiekuńczego albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Spełnienie warunku powstania niezdolności do pracy w określonym czasie nie jest wymagane jeśli osoba została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1111 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39