Podlaskie firmy chcą zniesienia kwarantanny dla pracowników z Białorusi. Apel do premiera

2020.10.05 14:36
Białorusini, którzy przyjeżdżają do Polski do pracy, muszą najpierw odbyć 10 dni kwarantanny. Podlascy przedsiębiorcy skarżą się, że przez to nie mają „rąk do pracy”. Województwa podlaskie oraz lubelskie wyślą apel do premiera o zniesienie obowiązku kwarantanny w tych przypadkach.
Podlaskie firmy chcą zniesienia kwarantanny dla pracowników z Białorusi. Apel do premiera
Fot: Malwina Witkowska

Zniesienie kwarantanny

Podlascy przedsiębiorcy chcą zniesienia kwarantanny dla pracowników z Białorusi.

- My wracamy i nie mamy kwarantanny, a człowiek z Białorusi pracujący w Polsce po powrocie musi ją przejść. Wydaje nam się, że jest to nierówne traktowanie człowieka. Jeżeli wprowadzamy kwarantannę, to i dla Polaków i Białorusinów – stwierdził Sebastian Rynkiewicz prezes firmy Klaster Obróbki Metali.

Ponadto, w biurze rzecznika małych i średnich przedsiębiorców w oddziale w Białymstoku pojawiają się coraz częstsze sygnały od pracodawców. Obowiązkowe kwarantanny niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie ich firm.

- W przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie praca jest mało atrakcyjna z punktu widzenia polskich pracowników, to właśnie obywatele z Białorusi czy Ukrainy, chętnie tę pracę podejmują. Teraz w sytuacji, kiedy oni mają dwa tygodnie kwarantanny, to po powrocie ze swoich krajów zwiększa się ilość absencji, zmniejsza się produkcja, zmniejsza się sprzedaż, a w związku z tym zwiększają się obciążenia dla budżetu państwa – dodał Wojciech Strzałkowski, prezes Podlaskiego Klubu Biznesu.

Strefa przygraniczna

Pomimo tarcz kryzysowych, Polska nadal boryka się ze skutkami wywołanymi pandemią.

- Obroty w wielu firmach nie wróciły, a obroty firm zajmujących się handlem przy strefie przygranicznej są zbliżone do zera. Wielu przedsiębiorców w województwie podlaskim i lubelskim w tej strefie żyje właśnie z wymiany turystycznej – stwierdził Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. - Firmy umierają, nie mają zasilenia od turystów z Białorusi, będą się zamykać, będzie zwiększone bezrobocie. Ważne jest, aby przy strefie przygranicznej uruchomić normalny ruch wymiany – dodał.

Premier Morawiecki na szczycie grupy Wyszehradzkiej wystąpił o zniesienie wiz dla Białorusinów.

- My popieramy tę decyzję w całości. Lecz poza problemem wiz, jest problem kwarantanny. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne proponujemy, aby nastąpiło zniesienie kwarantanny dla Białorusinów wjeżdżających tylko do dwóch województw: podlaskiego lub lubelskiego – powiedział rzecznik.

Apel do premiera

W związku z obostrzeniami dla obcokrajowców, podlascy przedsiębiorcy będą apelować do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zniósł obowiązek kwarantanny dla obywateli z Białorusi.

- Wystąpiliśmy do prezesa rady ministrów sygnalizując, że jest problem. Pracownik przyjeżdżający do pracy 10 dni nie pracuje. Przedsiębiorcy zgadzali się na swój koszt robić testy, żeby szybciej danego pracownika można było skierować do pracy. My jako podlascy przedsiębiorcy współpracujemy z Białorusią. Również należałoby rozszerzyć to na Ukrainę i inne państwa, ponieważ pracowników brakuje, a w okresie kryzysu każde ręce są na wagę złota – mówił Witold Karczewski prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Podlaskie z lubelskim

Pracownicy z Białorusi często wybierają wschodnie regiony Polski. W drugim półroczu 2019 r. zostało wydanych ponad 500 zezwoleń na pracę.

- W każdym przedsiębiorstwie pracują osoby, którzy są z naszej wschodniej granicy – powiedział Tomasz Kozłowski z Podlaskiego Związku Pracodawców.

Przewodniczący Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Mieczysław Baszko przeprowadził również rozmowę z wicemarszałkiem z województwa lubelskiego Markiem Wojciechowskim.

- Są tym tematem bardzo zainteresowani. Również będą apelować do premiera o usprawnienie przejazdu pracowników - dodał.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

854 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39