Policja przyjmie 130 nowych funkcjonariuszy. Sprawdź, co zrobić, by się dostać

2015.01.09 00:00
W kilkunastu komendach miejskich i powiatowych zostanie przyjętych 130 nowych policjantów.
Policja przyjmie 130 nowych funkcjonariuszy. Sprawdź, co zrobić, by się dostać
Fot: KWP Białystok
W 2015 roku zostanie przyjętych 130 nowych funkcjonariuszy policji

W 2015 roku będą prowadzone nabory m.in. do: Oddziału Prewencji i Komendy Miejskiej w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Suwałkach, Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Mońkach, Sejnach, Siemiatyczach, Suwałkach, Augustowie, Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zambrowie.

Kto może pełnić służbę w policji?

Funkcjonariuszem może zostać osoba posiadająca polskie obywatelstwo, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe. Musi też mieć przynajmniej średnie wykształcenie.

Do policji zostaną przyjęte osoby, które zdobędą największą liczbę punktów. Oceniane jest wykształcenie – osoby po studiach otrzymują wyższe noty, niż ci, którzy ukończyli tylko szkołę średnią. Dodatkowe punkty można otrzymać m.in. za posiadanie: tytułu ratownika bądź ratownika medycznego, prawa jazdy kategorii "A" lub "C", uprawnień ratownika wodnego i instruktora sportów walki.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Kandydaci na funkcjonariuszy muszą złożyć do Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podanie o przyjęcie do służby, w którym wskażą, w jakiej jednostce chcieliby pracować. Należy także przynieść wypełniony kwestionariusz osobowy dostępny na stronie podlaskiej policji oraz książeczkę wojskową, jeśli kandydat jest objęty ewidencją wojskową. Konieczne jest także dostarczenie kserokopii świadectwa pracy lub służby oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Testy

Kandydaci, którzy złożą odpowiednie dokumenty, przystępują do kolejnego etapu rekrutacji, czyli do testu wiedzy i sprawności fizycznej.

Test wiedzy zawiera 40 pytań, na które są 4 odpowiedzi, z czego tylko jedna jest poprawna. Za każdą dobrą odpowiedź kandydat otrzymuje 1 punkt. Pytania sprawdzają wiedzę z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej i z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Podczas testu sprawności fizycznej osoba chcąca zostać funkcjonariuszem musi wykazać się szybkością, zwinnością, siłą i wytrzymałością. Normy czasowe przeliczane są na punkty. Inny przelicznik dotyczy kobiet, a inny mężczyzn. Osoby, które nie zaliczą tego testu, wciąż mają szansę na pracę w policji. Jeśli do 30 dni od uzyskania negatywnego wyniku kandydat złoży oświadczenie, wówczas będzie mógł poprawić test.

Kolejnym etapem są badania psychologiczne przeprowadzane w komendach wojewódzkich. Ich celem jest określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydatów. Oprócz napisania testu, kandydata czeka także rozmowa z psychologiem.

Po przejściu wszystkich testów, kandydat musi przejść rozmowę kwalifikacyjną z komisją, która składa się z: przedstawiciela ds. doboru kandydatów do służby oraz policjanta służby prewencyjnej. Po zaliczeniu tego etapu osobę, która chce zostać funkcjonariuszem, poddaje się specjalistycznym badaniom lekarskim.

Wyniki naboru

Wszyscy, którzy zaliczą poszczególne etapy, znajdą się na liście rankingowej. Osoby, które zdobyły największą liczbę punktów, zostaną przyjęte do służby w policji. Ci, którzy uzyskali zbyt niskie noty, mogą zostać przyjęci w kolejnych terminach.

Przyszli funkcjonariusze muszą odbyć szkolenie zawodowe w jednej ze szkół policyjnych, które trwa prawie pół roku. Następnie nowy policjant jest czasowo oddelegowany do oddziału prewencji, by móc podnieść swoje praktyczne umiejętności służbowe.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39