Polska jedzie na EURO. Zobaczymy na nim piłkarzy Jagiellonii?

2023.03.28 17:52
Piłkarska reprezentacja Polski do lat 19 zremisowała we wtorek (28.03) 2:2 z Serbią. Taki wynik sprawił, że Biało-Czerwoni zajęli 1. miejsce w swojej grupie i wywalczyli przepustkę do turnieju finałowego mistrzostw Europy.

Polska U-19 po raz pierwszy od 2006 r. pojedzie na mistrzostwa Europy. Stało się tak, ponieważ drużyna prowadzona przez Marcina Brosza wygrała swoją grupę podczas II rundy eliminacji. Najpierw Biało-Czerwoni zremisowali 1:1 z Izraelem, następnie Polacy pokonali 3:0 Łotwę, a w środę piłkarze występujący z orzełkiem na piersi podzielili się punktami z Serbią. Rywale do przerwy prowadzili 1:0, a po zmianie stron, mimo gry w osłabieniu, Serbowie zdołali strzelić też kolejnego gola. Na szczęście w końcówce starcia, po bramkach Jana-Carlo Simicia (trafienie samobójcze) oraz Wiktora Matyjewicza, Biało-Czerwoni potrafili doprowadzić do remisu 2:2, a taki wynik, wobec remisu Izraela z Łotwą (1:1), dał wymarzoną przepustkę na EURO.

W spotkaniu tym wystąpili dwaj zawodnicy Jagiellonii Białystok. Miłosz Matysik przebywał na murawie przez 85 minut, natomiast Jakub Lewicki pojawił się na płycie boiska w drugiej połowie, kiedy to zmienił Miłosza Brzozowskiego. Wejście Lewickiego okazało się kluczowe dla całej rywalizacji, bo to właśnie Jagiellończyk asystował przy decydującym trafieniu Matyjewicza.

Mistrzostwa Europy do lat 19 rozegrane zostaną w dniach 3-16 lipca na Malcie. Obaj piłkarze Dumy Podlasia, jeżeli tylko dopisze zdrowie, nie powinni mieć problemu z otrzymaniem powołania na ważny turniej.

Eliminacje do mistrzostw Europy U-19 - tabela:
1. Polska U-19 3 5 6:3
2. Izrael U-19 3 5 5:3
3. Serbia U-19 3 4 4:5
4. Łotwa U-19 3 1 1:5

Polska U-19 - Serbia U-19 2:2 (0:1)
Bramka: Jan-Carlo Simić 77 sam., Wiktor Matyjewicz 87 - Mihajlo Petković 32k, Ognjen Mimović 59

Polska U-19: Oliwier Zych - Dawid Bugaj (46' Igor Strzałek), Wiktor Matyjewicz, Miłosz Matysik (85' Alex Da Graca Marques), Igor Drapiński, Miłosz Brzozowski (69' Jakub Lewicki) - Maximillian Oyedele, Antoni Kozubal (46' Levis Pitan), Kacper Urbański - Jordan Majchrzak (69' Szczepan Mucha), Tomasz Pieńko

Serbia U-19: Dimitrije Stevanović - Vukasin Durdević, Nikola Milicić, Stefan Leković - Lukijan Abadzija (88' Mihajlo Milosavić), Uros Miladinović (75' Jan-Carlo Simić), Janko Jevremović (45' Mateja Stjepanović), Mihajlo Petković, Ognjen Mimović - Jovan Mijatović, Jovan Milosević