Praca na budowie nie tylko do panów?

2019.06.05 12:04
Przyjęto, że budowa to miejsce wyłącznie dla panów. Panie w tym zawodzie są wciąż często traktowane więc stereotypowo. Aczkolwiek jak wynika z badań – dzielnie z tym poglądem walczą.
Praca na budowie nie tylko do panów?
Fot: pixabay.com

Dawniej na budowie nie było kobiet, teraz to się zmienia

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było spotkać na budowie kobietę. Do pracy fizycznej także i dziś jest raczej rzadko zatrudniana. Wynika to głównie z mniejszych sił – praca w tym miejscu jest szczególnie ciężka. Aczkolwiek pojawia się coraz więcej pań, które są kierownikami budowy. Można je więc spotkać w kaskach, dzielnie zarządzających mężczyznami. Jak wynika z badania firmy doradztwa personalnego HRK, obecnie 12% kierowników budowy to właśnie kobiety. A wskaźnik ten z roku na rok rośnie.

- Kobiety nie tylko opuściły strefę administracyjno-biurową oraz pracę w dziale wsparcia budowy, a coraz częściej zajmują stanowiska eksperckie i kierownicze przy nowo powstających inwestycjach. Są zdeterminowane, aby pracować długoterminowo i zdobywać doświadczenie celem awansu oraz osiągania coraz wyższych pozycji w strukturach firmy – komentuje Paweł Żywiec, Business Unit Manager.

Bardzo ważne jest to, że jak wynika z obserwacji, aż 60% pań pracujących na budowie bardzo chwali swoją pracę i nie ma zamiaru jej zmieniać. Co ciekawe, takie zadowolenie wykazało zaledwie 41% panów zajmujących to samo stanowisko. Wśród kobiet najpopularniejszymi sektorami są: budownictwo drogowo-mostowe, budownictwo przemysłowe i energetyczne. Okazuje się, że współczesne panie często nie widzą też problemu z koniecznością przeprowadzki. Aż 80% z nich zadeklarowało, iż rozważyłoby taką możliwość, gdyby tylko otrzymały atrakcyjną ofertę pracy i tego właśnie wymagałby nowy pracodawca. A jakie są oczekiwania finansowe? Większość pań będących kierownikami budowy chciałoby zarabiać w granicach 8-10 tys. zł netto. Są też takie, które marzą o stawkach powyżej 10 tys. zł.

Łączą pracę zawodową z życiem prywatnym

Jak wynika z badań, panie bardzo dużą uwagę przykładają do work-life, czyli równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. To w dużej mierze przekłada się na ich decyzję o podjęciu pracy w danej firmie. Zwracają także uwagę na system premiowy, atmosferę w pracy oraz jasno określoną ścieżką kariery. Ponad połowa kobiet oczekuje w pracy możliwości samodzielnego działania i szansy na awans.

- W tym zawodzie liczy się wiedza i doświadczenie połączone z siłą charakteru, asertywnością i umiejętnością podejmowania decyzji. Odpowiedzialność za prowadzenie budowy jest ogromna, praca zaś bardzo intensywna, więc istotne jest, by twardo stąpać po ziemi. Obecnie rynek jest bardzo otwarty na zatrudnianie kobiet na stanowiska kierowników budowy – kobiety są lojalne względem pracodawcy, cieszą się z możliwości rozwoju oraz zdobywania nowych doświadczeń. To cechy niezwykle pożądane przez firmy – komentuje Paweł Żywiec.

Aktualnie w branży budowlanej pracodawcy bardzo cenią doświadczenie. Bogate portfolio z wymienionymi, ukończonymi z sukcesem inwestycjami jest równie ważne jak wykształcenie. Pod uwagę bierze się też przedsiębiorczość i dobrą organizację czasu oraz pracy. Te ostatnie to jedna z cenniejszych cech posiadanych przez kandydatki do pracy na budowie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

365 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39