Proste sposoby na doraźne radzenie sobie ze smogiem

2018.12.27 07:17
Żyjemy w czasach, kiedy walka ze smogiem to konieczność. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie z nim radzić. Szczególnie że niektóre metody nie wymagają dużych finansowych nakładów.
Proste sposoby na doraźne radzenie sobie ze smogiem
Fot: pixabay.com

Jonizatory, maski i przebywanie w domu

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz firma Termo Organika przygotowały zbiór "Doraźnych metod radzenia sobie ze smogiem".

Specjaliści radzą, żeby obserwować na bieżąco stan powietrza w naszej okolicy, np. za pośrednictwem aplikacji. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza w domu. I dlatego warto rozważyć zakup urządzeń takich jak np. jonizatory czy oczyszczacze powietrza.

Należy też - w okresie zwiększonego zanieczyszczenia - zrezygnować z aktywności fizycznej poza miejscem zamieszkania, w tym ze spacerów. Szczególnie ważne jest, aby nie wychodzić na spacer z dziećmi. Dobrze również korzystać z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu. A jeśli musimy wyjść, pamiętajmy o ubiorze przykrywającym jak największą powierzchnię ciała – zanieczyszczenia osadzają się również na skórze.

Warto także zaopatrzyć siebie i swoich bliskich w dobrej jakości maski przeciwpyłowe, które w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością. Posiadają one specjalne filtry minimalizujące ilość szkodliwego pyłu przedostającego się do układu oddechowego.

Pomogą rośliny i termomodernizacja

Kiedy pojawia się smog, nie można też wietrzyć pomieszczeń. Należy ograniczyć wymianę powietrza jedynie do wentylacji, np. poprzez rozszczelnienie okien. Zmniejszy to ilość szkodliwych substancji przedostających się do domu.

Postawmy też na uprawę roślin. To naturalna metoda w radzeniu sobie ze smogiem. W każdym domu czy mieszkaniu pomocne będą popularne gatunki takie jak paproć, złocień czy dracena. Dobrze jest też w pobliżu domów, balkonów i okien sadzić lipy, klony i brzozy. Drzewa produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Przez aparaty szparkowe, umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne, niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenek węgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5. A to przecież bardzo niebezpieczne składniki smogu.

Trzeba także zrezygnować z palenia w kominkach.

Innym bardzo dobrym sposobem na ograniczenie smogu jest kompleksowa termomodernizacja (wymiana kotłów, ocieplenie domów styropianem), która poza czystym powietrzem zapewnia komfort cieplny naszego miejsca zamieszkania oraz oszczędności na ogrzewaniu liczone w tysiącach złotych.

Jednocześnie specjaliści alarmują, że średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, w naszym kraju, przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%. Za obecną sytuację odpowiedzialne są przede wszystkim nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości węgiel i bardzo często to wszystko, co nie jest już potrzebne domownikom, np. śmieci, plastikowe butelki, stare meble czy ubrania.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39