Przypomnieć tkanie... PIK wydał zeszyty dokumentujące wyroby tkackie

2021.10.12 17:18
Zeszyty tkackie to forma utrwalenia i udokumentowania tradycyjnych tkanin. Publikacja powstała w ramach projektu "Podlaskie sploty – II Festiwal Tkactwa" Podlaskiego Instytutu Kultury.
Przypomnieć tkanie... PIK wydał zeszyty dokumentujące wyroby tkackie
Fot: Podlaski Instytut Kultury

Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł. Było ono do niedawna zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Przez lata jednak tkaniny ludowe straciły na prestiżu, zwłaszcza we własnym środowisku, gdzie powstawały. Nie wyposażają już wiana panny młodej, nie służą na co dzień w wiejskich domach czy świątecznych obrzędach, ale czy już nie mają znaczenia?

Te często niedoceniane i zapomniane wyroby są skarbnicą wiedzy o dawnym wzornictwie, pozwalającą dostrzec, jakie pamiątki przeszłości kryją się w ich kufrach i szafach, docenić je i uświadomić wagę tradycji.

Podlaski Instytut Kultury we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narewce, Miejskim Ośrodkiem Animacji Kultury w Zabłudowie, Gminnym Centrum Kultury w Gródku opracował publikację dokumentującą wybrane tkaniny pozyskane z prywatnych zasobów mieszkańców podlaskich gmin. Lokalne ośrodki kultury, w ramach realizowanego przez PIK projektu, przygotowały w tych miejscowościach wystawy często niedocenianych i zapomnianych wyrobów. Wśród nich znalazły się kilimy, perebory, radziuszki, dwuosnowówki, a także lniane obrusy, wełniane ubrania i szmaciane chodniki, stanowiące nieocenioną wartość etnograficzną i źródło wiedzy o dawnym wzornictwie. Można w nich zobaczyć najciekawsze wyroby lokalnego tkactwa.

Zeszyty w formie PDF dostępne są na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury oraz na stronie dwuosnowowa.pl.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39