Przyznano pierwszą rekompensatę w związku ze stanem wyjątkowym. Kto ją dostał?

2021.10.21 12:47
Wojewoda podlaski przyznał pierwszą rekompensatę w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w strefie przy granicy z Białorusią.
Przyznano pierwszą rekompensatę w związku ze stanem wyjątkowym. Kto ją dostał?
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

Pierwsza rekompensata przyznana

W środę (20.10) Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski podpisał pierwszą decyzję o przyznaniu rekompensaty z budżetu państwa dla podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą, która ucierpiała w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Zgodnie z ustawą z dnia. 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r., można się ubiegać o rekompensatę, która wynosi 65% miesięcznego przychodu, jaki został uzyskany w czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

Pomoc od państwa przysługuje podmiotom , które w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego, prowadziły działalność/świadczyły usługi na obszarze objętym stanem wyjątkowym Rekompensata przysługuje branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej, pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym oraz firmom prowadzącym działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Dotychczas do do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 36 wniosków o rekompensatę za wyrównanie strat majątkowych. Bohdan Paszkowski już podpisał pierwszą decyzję o przyznaniu pomocy prowadzącemu działalność gastronomiczną, a także wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego oraz rekreacyjnego za okres trwania stanu wyjątkowego od 2 września do 1 października 2021 r. w kwocie ponad 30 tys. zł. Wnioskodawca otrzyma pieniądze w ciągu 30 dni od doręczenia mu decyzji.

Pozostałe decyzje będą wydawane zapewne niebawem. Najpierw musi być bowiem zgromadzony i przeanalizowany materiał dowodowy.

Jeden wniosek dotyczący ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela

Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego został także złożony jeden wniosek w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego.

"Ustawa z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela przewiduje, iż każdy, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela, ma możliwość ubiegania się o odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego" - czytamy na stronie ministerstwa.

W takim wniosku należy opisać rodzaj ograniczenia, który przyczynił się do strat majątkowych. Należy także podkreślić, że przyznane odszkodowanie będzie wyrównywało straty majątkowe, bez korzyści, które osoba poszkodowana mogłaby osiągnąć, gdyby owa strata nie powstała.

Szczegóły złożenia poszczególnych wniosków dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1059 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39