Są wyniki wyborów do rady miasta Białegostoku. Czeka nas całkowita zmiana

2014.11.18 00:00
Wybory do białostockiej rady miasta zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Oznacza to zupełne odwrócenie sił w stosunku do mijającej kadencji.
Są wyniki wyborów do rady miasta Białegostoku. Czeka nas całkowita zmiana
Niebieski - radni PiS, pomarańczowy - PO, zielony - Komitet Truskolaskiego, czerwony - SLD

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

PiS będzie rządzić w radzie miasta bez potrzeby tworzenia koalicji. Obsadziło aż 15 spośród 28 mandatów (w 2010 r. miało ich 8). Większość wybranych już sprawowało funkcję radnego. Nowe twarze to: Marek Chojnowski, Henryk Dębowski, Paweł Myszkowski i Konrad Zieleniecki.

Jacek Chańko - okręg 1. - Jest radnym Białegostoku od 2006 r. Był długo związany z Platformą Obywatelską, opuścił tę partię i stworzył klub Białostoczanie 2014, potem wstąpił do PiS. Były piłkarz Jagiellonii i reprezentant Polski w piłce nożnej.

Krzysztof Stawnicki - okręg 1. - Radny PiS w latach 2006-2010. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.

Alicja Biały - okręg 2. - Była radną w latach 2006-2010. Pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku.

Kazimierz Dudziński - okręg 2. - Radny Białegostoku od 1998 r. Emeryt.

Piotr Jankowski - okręg 2. - W kadencji 2010-2014 wybrany na radnego z Platformy Obywatelskiej, opuścił tę partię i stworzył klub Białostoczanie 2014, potem wstąpił do PiS.

Konrad Zieleniecki - okręg 2. - Wiceprzewodniczący Forum Młodych PiS w Białymstoku, przewodniczący kampanii wyborczej Jana Dobrzyńskiego.

Zbigniew Brożek - okręg 3. - Do tej pory już przez 2 kadencje był białostockim radnym z Porozumienia Centrum.

Marek Chojnowski - okręg 3. - To młody działacz PiS. Aplikant adwokacki. Ma 26 lat.

Mariusz Gromko - okręg 3. - Jest białostockim radnym od 2006 r. Po odejściu Rafała Rudnickiego został przewodniczącym klubu PiS. Prowadzi własną firmę.

Tomasz Madras - okręg 4. - Dotychczasowy radny Rady Miasta Białystok. Wykładowca Politechniki Białostockiej. Ma 31 lat.

Sebastian Putra - okręg 4. - Był radnym w mijającej kadencji. Jest synem znanego polityka PiS Krzysztofa Putry, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Katarzyna Siemieniuk - okręg 4. - W kadencji 2010-2014 wybrana na radną z Platformy Obywatelskiej, opuściła tę partię i stworzyła klub Białostoczanie 2014, potem wstąpiła do PiS.

Henryk Dębowski - okręg 5. - Startował z hasłem "Razem w lepszą przyszłość". Ma 35 lat.

Paweł Myszkowski - okręg 5. - Pracownik naukowy Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Główny inicjator referendum ws. budowy lotniska regionalnego.

Agnieszka Rzeszewska - okręg 5. - Radna mijającej kadencji. Jest nauczycielką w SP, działa w Solidarności. Prywatnie żona posła Dariusza Piontkowskiego.

Do Rady miasta z list PiS nie weszli m.in. dotychczasowy dość aktywny radny Mariusz Nahajewski czy radny wielu kadencji i wiceprezydent Białegostoku Marek Kozłowski.

PLATFORMA OBYWATELSKA

Te wybory to sromotna klęska Platformy Obywatelskiej. Partii udało się wprowadzić do rady miasta tylko 6 polityków ("jedynki" z każdego okręgu oraz radnego Forum Mniejszości Podlasia z 2. miejsca). 4 lata temu miała ich aż 16. W 2006 r. co prawda nie uzyskała większości, ale też miała najwięcej radnych spośród wszystkich ugrupowań. Nową osobą na liście radnych PO jest Tomasz Janczyło. Pozostała czwórka to radni mijającej kadencji, wszyscy to aktywni działacze partii.

Włodzimierz Leszek Kusak - okręg 1. - Przez ostatnie 2 kadencje przewodniczący Rady Miasta Białegostoku.

Maciej Biernacki - okręg 4. - Zasiada w zarządzie i radzie powiatu białostockiej PO. Ma 32 lata.

Tomasz Janczyło - okręg 2. - Wiceprzewodniczący powiatu PO Białystok, przedsiębiorca działający w branży edukacyjnej. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Zbigniew Nikitorowicz - okręg 3. - Przez ostatnie 2 kadencje przewodniczący klubu PO w radzie miasta. Zasiada w zarządzie i radzie powiatu białostockiej PO. Pracuje jako dyrektor gabinetu marszałka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Marek Jerzy Chojnowski - okręg 5. - Zasiada w zarządzie i radzie powiatu białostockiej PO. Dyrektor szpitala MSWiA.

Sławomir Nazaruk - okręg 5. - Wieloletni radny. Teraz będzie jedynym przedstawicielem Forum Mniejszości Podlasia. Wcześniej w tym kole w ramach klubu PO było 3 radnych.

KOMITET TRUSKOLASKIEGO

Prawdopodobnie to Komitet Truskolaskiego odebrał sporo głosów Platformie Obywatelskiej. Mówiło się, że radni wybrani z tej listy będą mogli stworzyć koalicję z PO. Zwycięstwo PiS-u jest jednak na tyle duże, że, nawet gdyby koalicja miała powstać, i tak nie uzyskałaby większości. Komitet Truskolaskiego wprowadzi 6 radnych. Weszły 4 z 5 "jedynek" na listach oraz dwie mało promowane osoby.

Rafał Rudnicki - okręg 1. - Przez wiele lat związany był z PiS, był przewodniczącym klubu radnych tej partii. Latem zagłosował za udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta co zaważyło, że Tadeusz Truskolaski je uzyskał. Odszedł z PiS i związał się z "opcją prezydencką". Pracuje jako marketingowiec w TVP Białystok.

Marcin Szczudło - okręg 1. - W mijającej kadencji wybrany do Rady Miasta z listy PiS, potem wstąpił do Solidarnej Polski, a następnie związał się z "opcją prezydencką". Prowadzi własną firmę.

Tadeusz Truskolaski - okręg 2. - Obecny prezydent miasta. Jeśli zostałby nim także na najbliższą kadencję, jego mandat obejmie Katarzyna Todorczuk.

Karol Masztalerz - okręg 4. - To niespodzianka na nowej liście radnych. Nie był reklamowany przez komitet, nie startował też z dobrej pozycji na liście. Zaangażowany jest w działalność Caritas, prowadzi scholę. W materiałach wyborczych napisał, że "kładzie nacisk na patriotyczne i prawicowe wartości wychowania". Ma 39 lat.

Jarosław Grodzki - okręg 5. - Jego wybór na radnego również można uznać za zaskoczenie. Startował z 7. miejsca listy, nie był szczególnie promowany przez Komitet Truskolaskiego. Jest trenerem siatkówki, nauczycielem w SP nr 15 w Białymstoku. Ma 40 lat.

Adam Poliński - okręg 5. - Od 2006 r. jest pierwszym zastępcą prezydenta miasta. Jeśli Tadeusz Truskolaski wygra II turę wyborów, na pewno pozostanie na tym stanowisku. Wtedy jego mandat w radzie miasta trafi do prawnika Dariusza Wasilewskiego.

SLD LEWICA RAZEM

W mijającej kadencji SLD miało w radzie miasta 4 radnych. Teraz lewica będzie miała tylko jednego przedstawiciela.

Wojciech Koronkiewicz - okręg 1. - Do tej pory niezaangażowany w politykę. Dziennikarz i felietonista, od kilku miesięcy jest rzecznikiem prasowym Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ma 45 lat.

Białystok idzie zdecydowanie na prawo. Mieszkańcy niechętnie popierali listy SLD. Oddali dużo głosów na PiS, a także wybrali mocno "prawicujących" radnych z Komitetu Truskolaskiego.

Radni kończącej się kadencji, z którymi będzie trzeba się pożegnać to: Ewelina Chodkiewicz, Janina Czyżewska, Michał Karpowicz (nie kandydował), Jerzy Kiszkiel (nie kandydował), Wiesław Kobyliński, Janusz Ryszard Kochan, Mikołaj Mironowicz, Adam Musiuk, Mariusz Krzysztof Nahajewski, Stefan Nikiciuk, Kazimierz Romanowski, Monika Suszczyńska i Halina Wasiak.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1085 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39