Sporo zmian w zasiłkach od nowego roku

2021.10.11 14:30
Od stycznia 2022 będzie sporo zmian w zasiłkach. Dotyczą one także wysokości niektórych świadczeń oraz okresu ich pobierania.
Sporo zmian w zasiłkach od nowego roku
Fot: pixabay.com

W związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej z 24.06.2021 r. od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasiłków. Jedna ze zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Są to między innymi przedsiębiorcy prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujące.

- Opłacenie składek po terminie nie będzie już skutkowało ustaniem ubezpieczenia. Przedsiębiorcy, którzy spóźnią się z płatnościami, będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego .

Rokrocznie urząd dostawał ponad 150 tys. wniosków z prośbą o przywrócenie składek od przedsiębiorców, którzy z różnych powodów spóźnili się z ich opłaceniem, a zależało im, by zachować prawo do zasiłku. Od nowego roku nie będzie już potrzeby składania takich dokumentów.

Kolejna zmiana dotyczy osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 % minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia.

Zmieni się też wysokość zasiłku

Na korzystniejszych zasadach będzie wyliczany zasiłek chorobowy na czas pobytu w szpitalu:

- Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywającej w domu - wyjaśnia rzeczniczka ZUS. - Kolejna zmiana wskazuje, że od 2022 roku podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe – dodaje.

Zmieniają się też zasady dotyczące zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zgodnie z nowymi przepisami po ustaniu ubezpieczenia można będzie pobierać zasiłek przez 91 dni. Taka zadana nie dotyczy jednak osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy podczas ciąży. Od stycznia zmiany będą też wprowadzone w prawie do zasiłku macierzyńskiego. Panie, które urodzą potomka po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy do tej pory nie miały prawa do zasiłku. Teraz jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

831 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39