Spotkanie z Katarzyną Kozyrą w ramach cyklu Kino Konesera

dodane dnia: 2018-06-06 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-06-18
"Szukając Jezusa" - Seans z Cyklu Kino Konesera.

Godz. 18:30.

Spotkanie z reżyserką Katarzyną Kozyrą, poprowadzi Dyrektor Galerii Arsenał Monika Szewczyk.

„Szukając Jezusa” to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim — ostrym zaburzeniu urojeniowym, opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Cierpiący nań chorzy, odwiedzający Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem.

Artystka odbyła kilka podróży do Jerozolimy, by odnaleźć tam tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusami. Pierwsza z nich odbyła się w 2012 roku. Efektem wszystkich wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach skóry, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości, kolejni Mesjasze oraz otaczający ją stale barwny tłum pielgrzymów oraz mieszkańców. Kozyra dociera do niesamowitych osobowości. Za każdym z jej bohaterów kryją się fascynujące historie, które układają się w całość, tworząc projekt mówiący o sposobach realizacji wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Katarzyna Kozyra - rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Działania Kozyry przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji.

Laureatka m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa 2011) i Paszportu „Polityki” (Warszawa 1997). W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji za wideo-instalację „Łaźnia męska” prezentowaną w Polskim Pawilonie. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. W 2014 roku została laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za pomysł filmu eksperymentalnego „Projekt X”.

Sztuka Katarzyny Kozyry od lat porusza opinię publiczną, często wywołując ostrą polemikę. Artystka konsekwentnie podważa panujące stereotypy i poddaje krytycznej rewizji dyskursy społeczno-polityczne. W swych pracach dotyka najbardziej istotnych problemów: tożsamości i przemijania, życia i śmierci czy religii i seksu. Porusza się̨ w obszarze kulturowych tabu oraz klisz zachowań zakodowanych w życiu codziennym. Formalnie Kozyrze najbliższa jest tzw. sztuka nowych mediów, jednak artystka posługuje się wieloma technikami, przez co ciężko jest zaszufladkować jej twórczość.

Wciągu ostatnich dekad prace Kozyry były wystawiane w muzeach i instytucjach na świecie włączając: Biennale w Wenecji, São Paulo Biennale, Sidney Biennale, Busan Biennale, Kunstsammlung Nordrhein Westfalen (Düsseldorf), Kulturhuset (Sztokholm), Museum Voor Moderne Kunst (Arnhem), Carnegie International (Pittsburg), Barbican Art Center (Londyn), Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (Wiedeń), Brooklyn Museum (Nowy Jork), Kiasma Museum of Contemporary Art (Helsinki), CCA (Tel-Awiw), Three Shadows Photography Art Centre (Pekin) i inne.
(Na podstawie www.katarzynakozyrafoundation.pl)

Monika Szewczyk – od 1990 r. dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku. To właśnie Szewczyk wraz zespołem wprowadziła białostocką galerię miejską w nowy ustrój, kompletnie zmieniła formułę galerii Biura Wystaw Artystycznych, przekształciła w Arsenał i wyprowadziła go na nowe wody. W efekcie w Białymstoku można oglądać dzieła najlepszych polskich twórców współczesnych. Zaś widzowie w kraju i za granicą mogą podziwiać metodycznie powiększaną kolekcję sztuki współczesnej - a tę białostocka galeria ma jedną z najlepszych w kraju. Arsenał łączy to, co lokalne, z tym, co uniwersalne, konsekwentnie pozostając rozpoznawalną w świecie sztuki marką.

Bilety już w sprzedaży.

Informacja o biletach: tutaj

1178 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39