Startują planszówki Johnny’ego i Mateusza [WYWIAD]

2021.10.06 14:44
Przed nami kolejny sezon spotkań z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi. Cykliczne wydarzenie rusza już w październiku.
Startują planszówki Johnny’ego i Mateusza [WYWIAD]
Fot: Maciek Berger
Jedno z poprzednich spotkań w ramach Panszówek Johnny'ego i Mateusza

Jesteś zapalonym graczem? A może nie masz pojęcia o planszówkach i chciałbyś się czegoś dowiedzieć? Każdy jest mile widziany!

Na uczestników czekać będzie ponad sto planszowych tytułów - gry strategiczne, imprezowe, kooperacyjne, klasyki i gry niszowe. Podczas spotkania za darmo można będzie skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki, a także poznać nowych ludzi, których łączy wyjątkowe hobby.

Spotkania odbywać się będą w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca. Na każdym spotkaniu, prezentowany będzie jeden tytuł główny - ciekawa lub trudno dostępna gra z prywatnych zbiorów, do "zagrania".

Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek (11.10), o godz. 18:00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula, VI piętro).

Zadaliśmy kilka pytań Janowi Wyspiańskiemu, czyli Johnny'emu, który jest głównym organizatorem spotkań z planszówkami.

Planszówki stały się bardzo popularne, w czym tkwi ich fenomen?

Moim zdaniem fenomen staje się widoczny dopiero teraz. Nieustannie rosnące zainteresowanie tym typem gier obserwuję od kilku dekad. Niemniej - TAK - od początku 2020 roku możemy mówić o pewnej bombie która wybuchła: zarówno w popycie zakupowym na szerokie spektrum tytułów jak i chęci w nie grania. Powód jest prosty i można go zawrzeć w jednym słowie: pandemia.

Izolacja i zamknięcie nas wszystkich w domach spowodowało ogromny wzrost zainteresowania dobrami kultury, które można konsumować z zacisza kanapy. Widać to wyraźnie na przykładzie gier planszowych, gdyż ludzie chcą grać. Czy to ze swoimi rodzinami, czy też w gronie znajomych. Dłuższa izolacja spowodowała również chęć wychodzenia z graniem do ludzi. Fenomen polega na tym, że gry planszowe otwierają szeroką paletę możliwości, których gry elektroniczne lub online nie będą miały, a wszystko bazuje na fizycznej obecności, na realnych, społecznych kontaktach z drugą osobą.

Dlaczego warto grać w planszówki?

Przede wszystkim planszówki zaspokajają potrzebę aktywnego zaangażowania intelektualnego. Oglądanie filmu, czytanie książki, komiksu angażuje w sposób pasywny. Oczywiście masa rzeczy dzieje się w tym czasie w wyobraźni, ale jesteśmy poniekąd widzami spektaklu dziejącego się w naszej głowie. Natomiast gry planszowe wymagają stania się jego aktorem.
Gry planszowe "dospołeczniają". Tak jak wspomniałem wcześniej - nie da się tego zrobić bez drugiego, żywego gracza. Formy internetowe nieśmiało dotykane w pandemii to tylko erzac tego co dzieje się naprawdę, czyli na żywo.

Co jeszcze jest ważne?

Ważnym aspektem, który należy głośno zaznaczyć jest wyostrzanie umysłu. Co kryje się za tym stwierdzeniem? Wiele rzeczy: ćwiczenie planowania i myślenia perspektywicznego, dedukowanie, utrwalanie pamięci, obmyślanie strategii, a zarazem wdrażanie jej, kalkulowanie ryzyka - to raptem wierzchołek góry lodowej tego, czego przy stole z planszówkami można się nauczyć, w trakcie z pozoru wyglądającej "zabawy". Na zachodzie opracowano wiele badań udowadniających powstrzymywanie demencji przez planszówki. Powiem więcej: w wielu ośrodkach są oficjalnie używane jako narzędzia terapeutyczne. Za pomocą starannie wybranych tytułów seniorzy powstrzymują rozwój Alzheimera, czy postępowanie demencji pamięci krótkotrwałej.

Odwrotnie u młodych osób - gry są wykorzystywane jako środek pomagający zmagać się z głośnym ostatnio zjawiskiem oderwania od ekranu, a właściwie braku tegoż oderwania.
Klamrą spinającą jest integracja pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. No i na koniec warto wspomnieć, że jest to zawsze wspaniała zabawa i super spędzony czas!

Do kogo skierowane są Wasze spotkania?

Spotkania, które startują w Książnicy Podlaskiej 11 Października, o godzinie 18:00 w pierwszej kolejności adresowane do dorosłych i młodzieży, ale również seniorów, jeżeli fantazja skieruje ich kroki do nas. Mile witamy zapalonych graczy, ale jeszcze chętniej osoby, które z grami miały małą styczność! Jeśli macie znajomych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi z tymi całymi planszówkami, albo sami jesteście tymi znajomymi - zapraszamy! To najlepszy moment i miejsce, żeby się dowiedzieć!

Jeśli macie jakieś tytuły, którymi chcecie się podzielić albo szukacie innych współgraczy - przychodźcie śmiało, bierzcie gry, zapraszajcie zainteresowanych na partyjkę! My sami z ogromną chęcią zawsze zagramy w coś nowego, czego możemy nie mieć w naszej fundacyjnej, ponad stu-tytółowej kolekcji lub na półkach w domach jej członków.

Jeżeli chodzi o spotkania dedykowane stricte dzieciom to już teraz równolegle zaczynamy prowadzić takie spotkania w bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie całego Podlasia.

Co najbardziej liczy się w grze?

Ja powiem, że najbardziej liczy się droga jaką jest wspólna zabawa i miłe spędzenie czasu ze znajomymi. Ktoś inny odpowie, że najbardziej liczy się cel tej drogi, jakim jest zwycięstwo. Znajdzie się też ktoś trzeci kto będzie zwracał uwagę na klimat, rodzaj gry, czy niuanse tu nie wymienione.

Na pewno wspólnym elementem są wspaniałe wspomnienia i bez wątpienia pożyteczne spędzenie czasu.

Głównym organizatorem spotkań jest Fundacja Grający Białystok Johnny’ego, współorganizatorem Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje spotkaniom.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

817 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39