Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa UwB znów najlepsza w Polsce

2023.06.23 16:36
Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym, Studencka Poradnia Prawna (SPP) Uniwersytetu w Białymstoku zajęła I miejsce w VIII rankingu stworzonego przez Rzeczpospolitą wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa UwB znów najlepsza w Polsce
Fot: Archiwum prywatne SPP WP UwB

Ponownie na I miejscu

Studencka Poradnia Prawna - Pracownia Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) zajęła w VIII rankingu Studenckich Poradni Prawnych I miejsce.

- Jesteśmy niezmiernie dumni z tego wyróżnienia. Dziękujemy przede wszystkim kierownikowi poradni prof. dr. hab. Andrzejowi Sakowiczowi, za nieustające wsparcie i pomoc w prowadzonych przez nas działaniach, a także opiekunom sekcji, studentom i doktorantom za ich pracę, która przełożyła się na nasz wspólny sukces - przekazali członkowie poradni.

W tym roku, Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa UwB zajęła pierwsze miejsce ex aequo z poradniami z: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu SWPS, Krakowskiej Akademii im. Modrzewskiego, Akademii Leona Koźmińskiego. Ranking stworzyła Rzeczpospolita wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Przypominamy, że w ubiegłym roku białostocka poradnia również zajęła I miejsce.

Mają coraz więcej spraw do rozwiązania

Z roku na roku rośnie zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi. W roku akademickim 2022/2023 SPP przyjęła do rozwiązania aż 188 spraw.

- Studencka Poradnia Prawna to idealne miejsce, aby rozpocząć stosowanie swojej wiedzy w praktyce pod okiem doświadczonych opiekunów, a także okazja do pomocy osobom, których nie stać na skorzystanie z pomocy prawnej u profesjonalnego pełnomocnika. W naszej poradni działają studenci IV i V roku prawa oraz II stopnia administracji. Aktualnie jesteśmy w trakcie rekrutacji nowych członków, którzy rozpoczną pracę z początkiem października - poinformowała nas Sylwia Łazuk, koordynatorka Studenckiej Poradni Prawnej.

Osoba, która chce skorzystać z pomocy, przy zakładaniu sprawy podpisuje oświadczenie, w którym deklaruje, że nie może sobie pozwolić na skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, jak również, że w jej sprawie nie działa/działał profesjonalny pełnomocnik z urzędu lub z wyboru. Wszystkie osoby, które potrzebują porady prawnej, mogą przyjść do siedziby Wydziału Prawa przy ul. Mickiewicza 1 w Białymstoku lub zadzwonić pod nr tel. 85 745 71 94.

Dlaczego warto pomagać?

Studenci i doktoranci cenią sobie pracę w poradni, ponieważ mogą pomagać innym oraz nabierać doświadczenia. O to, dlaczego praca w SPP jest ważna, spytaliśmy doktorantów.

- Działalność w poradni nie tylko nauczyła mnie zastosowania zdobytej na studiach wiedzy w praktyce, ale także pracy z niekiedy trudnym klientem odbiegającym od wizerunku, który możemy zobaczyć w prawniczych serialach - stwierdziła Sylwia Łazuk. - Swoją pracę w poradni kontynuowałam na studiach doktoranckich i nadal kontynuuje, teraz już jako pracownik. Poza tym, że nadal mam okazję rozwijać się i dokształcać, to nie ukrywam, że miło jest zobaczyć efekty swojej pracy, gdy klient przychodzi i dziękuje, że dzięki naszej poradzie rozwiązał swój problem prawny - dodała.

SPP prowadzi szeroką działalność edukacyjną organizując warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz szkolenia i konferencje.

- Bardzo się cieszę, że moją dotychczas zdobytą wiedzą i doświadczeniem mogę podzielić się ze studentami i wspólnie mamy możliwość pomocy osobom, których nie stać na uzyskanie pomocy prawnej od profesjonalnych pełnomocników. Działalność w poradni buduje doświadczenie, poszerza wiedzę, a także daje mi dużo radości - podkreślił Łukasz Presnarowicz, członek sekcji wspierającej.

Praca w SPP to ważna część ich życia

Warto podkreślić, że członkowie SPP od początku bezprawnego zbrojnego ataku na Ukrainę, zajęli się pomocą uchodźcom poszukującym możliwości legalnego pobytu w Polsce oraz informowali ich o przysługujących im uprawnieniach.

- Cudzoziemcy, którym najczęściej udzielam porad prawnych, z uwagi na nieznajomość języka polskiego i polskiego systemu prawnego często są jedną z grup najbardziej narażonych na naruszenie ich praw. Ponadto obecnie poprzez prowadzenie działalności dydaktycznej, chcę również kształtować w studentach i uczniach świadomość prawną - zaznaczyła Weronika Sołkiewicz, członkini sekcji wspierającej SPP.

Z kolei Monika Winckiewicz, członkini sekcji wspierającej SPP wspiera młodszych członków SPP w rozwiązywaniu spraw.

- Prowadzę również warsztaty kierowane do członków SPP i studentów, w ramach których mogę rozwijać i dzielić się swoimi zainteresowaniami naukowymi, problematyką prawa farmaceutycznego i prawa medycznego. Działam i pomagam w SPP od 2018 r., a powody ku temu się właściwie nie zmieniły – po pierwsze mam dzięki temu szansę na zdobycie doświadczenia i praktycznej wiedzy z prawa, po drugie ktoś, kto potrzebuje pomocy ma możliwość realnie skorzystać z pracy mojej, a po trzecie w SPP poznałam wielu bardzo dobrych i inspirujących mnie osób. Z tych trzech powodów praca w SPP jest ważną częścią mego życia - podsumowała Monika Winckiewicz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1194 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39