Tydzień z Puszczą Białowieską

dodane dnia: 2019-09-05 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2019-09-14 - 2019-09-22
Zapraszamy na Tydzień z Puszczą Białowieską.

Na wydarzenia obowiązują zapisy.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Harmonogram wydarzeń:

14.09.2019

- godz. 10.00
Oficjalna inauguracja Tygodnia z Puszczą Białowieską, która odbędzie się podczas Finału Pucharu Polski Nordic Walking w Nadleśnictwie Hajnówka. Na leśnym stoisko czekać będą na Państwa leśnicy z puszczańskich oraz okolicznych nadleśnictw. Chętnie opowiedzą o tajnikach swojej pracy oraz o wszystkich atrakcjach, które przygotowali dla uczestników festiwalu nauki i przyrody „Bądź, nie odPUSZCZAj”. Przyjedź i daj się oczarować Puszczą Białowieską! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Nadleśnictwo Hajnówka, Nadleśnictwo Białowieża, Nadleśnictwo Browsk, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy, Starostwo Hajnowskie, Gmina Białowieża, Gmina Narewka
ul. Kolejki Leśne 12

15.09.2019

- godz. 13.15 - WYKŁAD: "ODKRYCIA W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ"
Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze, wybrane (i jedne z najciekawszych) wyniki badań archeologicznych prowadzonych w ramach zadania „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” - projektu „Ocena i monitoring zmian stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja” – źródło finansowania Dyrekcja generalna Lasów Państwowych (nr tematu: OR.5001.2.3.2017). Uczestnicy będą mogli zapoznać się również z najnowszymi metodami badawczymi, tajnikami prac archeologa, jak również, z innowacyjnymi i nieinwazyjnymi technologiami, jakie zastosowano m.in. w badaniach w Puszczy Białowieskiej. Pokażemy m.in. wyniki badań z zastosowaniem skanowania laserowego, poszukiwań z urządzeniami geofizycznymi, czy też rezultaty prac z najnowszymi mikroskopami cyfrowymi, które zajrzały i powiększyły dla nas niezwykle ciekawe, często niewidoczne dla oka ludzkiego, obiekty znajdujące się w Puszczy. Opowiemy m.in. o badaniach wykopaliskowych, współpracy ze specjalistami, pracach interdyscyplinarnych, i o ciekawych perypetiach archeologów podczas badań w Puszczy Białowieskiej. W tym niezwykłym miejscu trochę nas pogoniły żubry, odwiedzały łosie, a tutejsze owady – zgniotki cynobrode, szkarłatne czy też ponurki Schneidera - przyglądały się z zaciekawieniem, co skrywa pod powierzchnią terenu wspaniała Puszcza, i jak się okazało ... odkryciami były niezwykle zaskoczone! W niezwykle ciekawym miejscu - związanym z przeszłością Puszczy Białowieskiej – LOKOMOTYWOWNI – postaramy się zabrać uczestników spotkania w podróż do przeszłości, pokazując ciekawe, ale i czasami również niebezpieczne miejsca, obszary zapomniane, będące przykładem dawnej, niezwykle bogatej i intrygującej przeszłości.

Miejsce: Lokomotywownia, Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 17.00 - LEŚNE KINO LETNIE
Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych i rodziny z dziećmi na Leśne Kino Letnie! Bo czy można sobie wyobrazić przyjemniejszy wieczór niż ten z dobrym filmem na świeżym powietrzu? Podczas seansu zaprezentowane zostaną filmy Włodzimierza Puchalskiego - wybitnego przyrodnika oraz reżysera filmów przyrodniczych, a także autora stwierdzenia „bezkrwawe łowy”, odnoszącego się do fotografowania przyrody. Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 i potrwa około 1 godzinę. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona do 80. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Lokomotywownia, Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

16.09.2019

- godz. 4.00 - RYKOWISKO JELENI
Serdecznie zapraszamy Państwa na wyjątkowy i unikalny spacer po lesie z leśnikiem. Przełom lata i jesieni to pora kojarzona przez większość z nas po części z kolorowymi, opadającymi liśćmi lub też z grzybobraniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to także czas rykowiska, czyli okres, w którym król lasów – jeleń szlachetny ma swoje gody. W jesienne misterium w lesie i jego okolicach rozbrzmiewają koncerty byków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 04:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy, Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 5.30 - WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA PROFESJONALISTÓW
Jak uchwycić w kadrze duszę Puszczy, jej majestat albo grę jesiennych kolorów. A także jak i gdzie ich szukać? Te i inne zagadnienia poruszy profesjonalny fotograf na zajęciach fotograficznych dla profesjonalistów.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 7.50 - WYCIECZKA ROWEROWA "PO DRUGIEJ STRONIE PUSZCZY"
Puszcza Białowieska jest transgranicznym Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzielonym wspólnie z Republiką Białoruś. Sprawdź, jak Puszcza wygląda po drugiej stronie granicy państwowej, i przekonaj się, że mimo podziału granicznego - Puszcza jest jedna. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 07:50 i potrwa około 8 godziny. W programie wycieczki przewidziany jest krótki postój przy Jeziorze Ladzkiem, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, siedziby „Białoruskiego Dziadka Mroza” i wiele innych! Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie. Udział w wydarzeniu jest płatny - 179 zł - koszt obejmuje
• opiekę przedstawiciela biura z jęz. rosyjskim
• usługi przewodnika na Białorusi
• transport
• ubezpieczenie NNW i KL,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (woliery, Muzeum, siedziba Dziadka Mroza, Muzeum Tradycji Ludowych)
• organizacja specjalnych bezwizowych przepustek
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: pttk@pttk.bialowieza.pl z dopiskiem Tydzień z Puszczą Białowieską. Więcej szczegółów pod numerem telefonu - (85) 6812295 oraz e-mailem: pttk@pttk.bialowieza.pl .

Miejsce: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Białowieży
Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 8.00 - SKUMAJ SIĘ Z KUMAKIEM!
Ile dziennie razy spotykamy płazy? Co to traszka, a czym jest kumak? Czy ropuchy noszą plecaki? Dlaczego płazy są zawsze mokre, i czy wszystkie są zielone? Dlaczego są zagrożone i jak możemy im pomóc? O tym, i nie tylko, opowie biolog - herpetolog! Wydarzenie poprowadzi Renata Krzyściak-Kosińska. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" w Białowieży Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 9.00 - WYCIECZKA PO LESIE Z LEŚNIKIEM
Spacer po lesie umożliwiający poznanie aspektów związanych z gospodarowaniem lasu (jak hodowla i ochrona lasu), poprzez wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w lesie. Leśniczowie przybliżą wieloaspektowość pracy leśnika w Puszczy Białowieskiej. Odpowiedzą na każde pytanie związane z puszczą i leśnictwem, a także przybliżą nieco historii miejsc na trasie spaceru. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, Łozice, ul. Celna w Hajnówce

- godz. 10.30 - ROŚLINNOŚĆ PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
Tajemnice puszczańskich roślin i ich wzajemne relacje. Jaką rolę pełnią wybrane gatunki roślin w lesie i jak ważne są dla ludzi. Czy zagrażają nam gatunki obce i czy warto chronić rzadkie okazy? O tym wszystkim opowie - z serca i z doświadczenia - leśnik botanik. Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych, rodziny z dziećmi. Wszyscy Państwo jesteście mile widziani. Do zobaczenia w Nadleśnictwie Browsk. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk, Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 11.00 - WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA AMATORÓW
Jak spojrzeć na otaczający nas świat w sposób niecodzienny? Jak uchwycić ten bogaty w barwy, zapachy i dźwięki krajobraz? O tym i o innych tajnikach fotografii opowie profesjonalny fotograf na zajęciach dla początkujących wielbicieli aparatu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie oraz posiadanie własnego aparatu podczas zajęć.

Miejsce: Dolnośląskie Stowarzyszenie Przyrodniczo-Historyczne SILVA
Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 14.00 - WYKŁAD: "DROGI I BEZDROŻA OCHRONY PRZYRODY W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ"
O wartości Puszczy Białowieskiej, historii ochrony przyrody na tym obszarze oraz badaniach naukowych prowadzonych przez Instytut Badawczy Leśnictwa opowiedzą dr hab. Rafał Paluch, prof. IBL oraz mgr inż. Karolina Gabrysiak. Przeanalizujemy podejmowane działania z zakresu ochrony przyrody i opowiemy o zmianach zachodzących w lesie. Masz pytania – postaramy się na nie odpowiedzieć.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, Instytut Badawczy Leśnictwa. Lokomotywownia, Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 14.00 - WARSZTATY Z SURVIVALU
Survival, to nie tylko świetna zabawa w lesie, lecz sztuka sprawnego radzenia sobie w sytuacjach nieprzewidzianych, w których bezpieczeństwo własne i naszych towarzyszy jest najważniejsze. Naucz się sprawnie zbudować prowizoryczny szałas, lub rozwinąć hamak bez ryzyka upadku i wiele innych ciekawych technik przetrwania! Kwalifikowany instruktor survivalu - Seweryn Kubicki nauczy nas, jak przygotować się na wycieczkę do lasu, aby być gotowym na każdą niespodziewaną sytuację, na przykład taką, w efekcie której noc musimy spędzić w ... ciemnym lesie. Prowadzący: przedstawiciel stowarzyszenia

Miejsce: Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 17.30 - OGNISKO Z OPOWIEŚCIĄ
Małych i dużych w każdym wieku zapraszamy na klimatyczne ognisko połączone z ciekawymi opowieściami leśnika o życiu zwierząt leśnych, pracowitych ptakach i pszczołach zamieszkujących nasze lasy czy też skarbach jakie daje nam puszcza. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

17.09.2019

- godz. 9.00 - WYCIECZKA DO REZERWATU ŚCISŁEGO
Serdecznie zapraszamy na spacer z leśnikiem do Rezerwatu Ścisłego Puszczy Białowieskiej. Wydarzenie odbędzie się 17 września 2019 roku, miejsce zbiórki - Park Pałacowy 11. Spotkanie rozpocznie się o 09:00 i potrwa około 2 godziny. Zapraszamy młodzież, dorosłych, rodziny z dziećmi. Wszyscy Państwo jesteście mile widziani. Do zobaczenia w Białowieskim Parku Narodowym. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w wydarzeniu wiąże się z koniecznością zakupu biletów w cenach: bilet ulgowy 28 zł, bilet normalny 32 zł.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy. Muzeum, Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 11, Białowieża

- godz. 9.00 - NA GRZYBY Z GRZYBOZNAWCĄ
Jakie grzyby możemy zabrać ze sobą do domu, a jaki lepiej zostawić w lesie. O ich roli w lesie, dlaczego najwięcej jest ich jesienią, jak je znaleźć i jak zbierać? O tym wszystkim dowiecie się na spacerze z grzyboznawcą. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 10.00 - QUEST HAJNOWSKI - ŚWIETLISTA KRYNOCZKA
Jesteście może ciekawi jakie sekrety skrywa prastara Puszcza Białowieska? Jeśli tak to quest Świetlista Krynoczka jest dla Was! Zapraszamy na tajemniczą wyprawę pełną zagadek i skarbów. To wszystko już 17 września 2019 r. o godzinie 10:00, zbiórka na ulicy Celnej w Hajnówce! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Celna

- godz. 10.00 - WYCIECZKA PO LESIE Z LEŚNIKIEM
Spacer po lesie umożliwiający poznanie aspektów związanych z gospodarowaniem lasu (jak hodowla i ochrona lasu), poprzez wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w lesie. Leśniczowie przybliżą wieloaspektowość pracy leśnika w Puszczy Białowieskiej. Odpowiedzą na każde pytanie związane z puszczą i leśnictwem, a także przybliżą nieco historii miejsc na trasie spaceru. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża, Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 13.00 - WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I RODZICÓW
Warsztaty plastyczne – Zrób własnoręczną pamiątkę z Puszczy Białowieskiej – wystarczy kamyk lub drewniany krążek i farby akrylowe. Obowiązuje ubiór roboczy, organizator zapewnia pędzle farby i narzędzia do realizacji warsztatów. Warsztaty odbędą się 17 września 2019 roku w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Spotkanie rozpocznie się o 13:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy rodziców z pociechami! Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 16.00 - OGNISKO Z OPOWIEŚCIĄ
Małych i dużych w każdym wieku zapraszamy na klimatyczne ognisko połączone z wizytą ciekawego gościa, który podzieli się ze zgromadzonymi fascynującymi, leśnymi opowieściami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 16.30 - WYKŁAD NA TEMAT UNESCO
Serdecznie zapraszamy Państwa na wykład poświęcony Organizacji Narodów Zjednoczonych UNESCO. Spotkanie przybliży wszystkim zainteresowanym czym zajmuje się organizacja oraz jaką rolę spełnia na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy. Sala Muzeum, Białowieski Park Narodowy

- godz. 19.00 - RYKOWISKO JELENI
Serdecznie zapraszamy Państwa na wyjątkowy i unikalny spacer po lesie z leśnikiem. Przełom lata i jesieni to pora kojarzona przez większość z nas po części z kolorowymi, opadającymi liśćmi lub też z grzybobraniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to także czas rykowiska, czyli okres, w którym król lasów – jeleń szlachetny ma swoje gody. W jesienne misterium w lesie i jego okolicach rozbrzmiewają koncerty byków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy, Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

18.09.2019

- godz. 5.00 - RYKOWISKO JELENI
Tuż przed wschodem i zaraz po zachodzie słońca na śródleśnych łąkach można uczestniczyć we wspaniałym misterium jesiennej przyrody – rykowisku. Weź udział w koncercie, posłuchaj odgłosów jelenia – króla lasów. Wyruszamy w dwóch grupach: I grupa Topiło, II grupa ul. Celna. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 05:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, Topiło, Krynoczka

- godz. 8.00 - WARSZATY FOTOGRAFICZNE
Jak spojrzeć na otaczający nas świat w sposób niecodzienny? Jak uchwycić ten bogaty w barwy, zapachy i dźwięki krajobraz? O tym i o innych tajnikach fotografii opowie profesjonalny fotograf na zajęciach dla wszystkich wielbicieli aparatu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie oraz posiadanie własnego aparatu podczas zajęć.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 9.00 - NA GRZYBY Z GRZYBOZNAWCĄ
Jakie grzyby możemy zabrać ze sobą do domu, a jaki lepiej zostawić w lesie. O ich roli w lesie, dlaczego najwięcej jest ich jesienią, jak je znaleźć i jak zbierać? O tym wszystkim dowiecie się na spacerze z grzyboznawcą. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk, Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 10.00 - WARSZTATY Z SURVIVALU
Survival, to nie tylko świetna zabawa w lesie, lecz sztuka sprawnego radzenia sobie w sytuacjach nieprzewidzianych, w których bezpieczeństwo własne i naszych towarzyszy jest najważniejsze. Naucz się sprawnie zbudować prowizoryczny szałas, lub rozwinąć hamak bez ryzyka upadku i wiele innych ciekawych technik przetrwania! Kwalifikowany instruktor survivalu - Seweryn Kubicki nauczy nas, jak przygotować się na wycieczkę do lasu, aby być gotowym na każdą niespodziewaną sytuację, na przykład taką, w efekcie której noc musimy spędzić w ... ciemnym lesie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 10.00 - RAJD ROWEROWY PO SZLAKACH NADLEŚNICTWA BIAŁOWIEŻA
Rower to chyba najdoskonalszy środek transportu po puszczy. Umożliwia poznanie znacznej części Puszczy Białowieskiej oraz różnorodności jej siedlisk. Leśnicy chętnie wsiądą na rower i wybiorą się z Wami na rajd dzikimi ostępami Puszczy. Podpowiedzą jakie miejsca warto odwiedzić, gdzie można obejrzeć ciekawe okazy drzew, a także opowiedzą o procesach zachodzących w lesie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 13.00 - WARSZTATY KULINARNE "DOBRE DANIE Z LASU"
"warsztaty kulinarne „Dobre danie z lasu”, organizowane w ramach festiwalu nauki i przyrody „Bądź, nie odPUSZCZAj”. W trakcie warsztatów przekazane zostaną m.in. informacje dotyczące zdrowej żywności z polskich lasów, odpowiedni sposób przygotowywania produktów runa leśnego, właściwe przechowywanie produktów runa leśnego, przygotowywanie mięsa do wykorzystania w kuchni. Warsztaty kulinarne, odbędą się od godz. 13:00 w siedzibie Nadleśnictwa Hajnówka (świetlica) i potrwają ok. 4 godzin zegarowych. W warsztatach mogą wziąć udział mieszkańcy Hajnówki oraz okolic z powiatu hajnowskiego. Planowana liczba uczestników to maksymalnie 25 osób. Uczestnicy podzieleni będą na 4 grupy. Każda z grup przygotuje jedno danie. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Udział w warsztacie wymaga akceptacji regulaminu. Regulamin dostępny jest pod adresem: https://tydzienzpuszczabialowieska.pl/upload/n_hajnowka_tzpb_warsztaty_kulinarne_regulamin_1.0.pdf. Każdy z Państwa kto zapisze swój udział w warsztacie akceptuje treść regulaminu.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 15.00 - SPOTKAJ DZIKIEGO ZWIERZA
Serdecznie zapraszamy na spacer z leśnikiem śladami dzikich zwierząt zamieszkujących puszczańskie lasy. Wydarzenie odbędzie się 18 września 2019 roku, miejsce zbiórki - Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży. Spotkanie rozpocznie się o 15:00 i potrwa około 2 godziny. Zapraszamy młodzież, dorosłych, rodziny z dziećmi. Wszyscy Państwo jesteście mile widziani ☺. Do zobaczenia w Białowieskim Parku Narodowym. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w tym wydarzeniu wymaga zakupu biletu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w cenach: bilet ulgowy 5 zł, bilet normalny 10 zł

Miejsce: Białowieski Park Narodowy, Rezerwat Pokazowy Żubrów, Białowieża

- godz. 17.00 - LETNIE KINO LEŚNE
Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych i rodziny z dziećmi na Leśne Kino Letnie połączone z interesującym wykładem nt. powstania Sagi Prastarej Puszczy! Czy żubra da się oswoić? Jak skłonić dzikie zwierzę, aby opowiedziało swoją historię przed kamerą? O kulisach powstania Sagi Prastarej Puszczy – Opowieści Filmowej, zaraz po seansie filmowym, opowiedzą jej autorzy – Bożena i Jan Walencikowie. Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 i potrwa około 2 godzin Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! Do zobaczenia w Nadleśnictwie Białowieża! Liczba miejsc jest ograniczona do 50. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 17.30 - OGNISKO I RYKOWISKO
Misterium rykowiska w najlepszej odsłonie. Najpierw ognisko pod okiem leśnika i myśliwego, który przybliży nam dawno zapomniane już historie… a może to tylko mity. Następnie wraz z zapadającym zmrokiem oddamy się magii rykowiska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:30 i potrwa około 3 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk. Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

19.09.2019

- godz. 5.30 - WYPRAWA ŚLADAMI WILKÓW
Zapraszamy na fascynującą wyprawę do lasu śladami wilków z leśniczym Białowieskiego Parku Narodowego. Wędrując po wilczym terytorium uczestnicy poznają historie zapisane śladami zwierząt na piasku lub w błocie, nauczą się szukać tropów i odróżniać ślady pozostawione przez wilki. Kto wie co uda się znaleźć w lesie… Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy. Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 9.00 - NA GRZYBY Z GRZYBOZNAWCĄ
Jakie grzyby możemy zabrać ze sobą do domu, a jaki lepiej zostawić w lesie. O ich roli w lesie, dlaczego najwięcej jest ich jesienią, jak je znaleźć i jak zbierać? O tym wszystkim dowiecie się na spacerze z grzyboznawcą. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce:Nadleśnictwo Białowieża

- godz. 9.00 - RAJD ROWEROWY Z LEŚNIKAMI
Rower to chyba najdoskonalszy środek transportu po puszczy. Umożliwia poznanie znacznej części Puszczy Białowieskiej oraz różnorodności jej siedlisk. Leśnicy chętnie wsiądą na rower i wybiorą się z Wami na rajd dzikimi ostępami Puszczy. Podpowiedzą jakie miejsca warto odwiedzić, gdzie można obejrzeć ciekawe okazy drzew, a także opowiedzą o procesach zachodzących w lesie. Wyruszamy z 4 różnych miejsc na własnych rowerach.

Miejsce: Białowieski Park Narodowy, Nadleśnictwo Białowieża, Nadleśnictwo Browsk, Nadleśnictwo Hajnówka. Parking przy osadzie Zamosze
ul.Celna. OEL Jagielońskie. Parking przy Nadleśnictwie Browsk

- godz. 17.30 - OGNISKO I RYKOWISKO
Misterium rykowiska w najlepszej odsłonie. Najpierw ognisko pod okiem leśnika i myśliwego, który przybliży nam dawno zapomniane już historie… a może to tylko mity. Następnie wraz z zapadającym zmrokiem oddamy się magii rykowiska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:30 i potrwa około 3 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk. Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 19.00 - RYKOWISKO JELENI
Tuż przed zachodem słońca na śródleśnych łąkach można uczestniczyć we wspaniałym misterium jesiennej przyrody – rykowisku. Weź udział w koncercie, posłuchaj odgłosów jelenia – króla lasów. Wyruszamy w dwóch grupach: I grupa Topiło, II grupa ul. Celna. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka. Topiło. Krynoczka

20.09.2019

- godz. 7.50 - WYCIECZKA ROWEROWA "PO DRUGIEJ STRONIE PUSZCZY"
Puszcza Białowieska jest transgranicznym Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzielonym wspólnie z Republiką Białoruś. Sprawdź, jak Puszcza wygląda po drugiej stronie granicy państwowej, i przekonaj się, że mimo podziału granicznego - Puszcza jest jedna. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 07:50 i potrwa około 8 godziny. W programie wycieczki przewidziany jest krótki postój przy Jeziorze Ladzkiem, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, siedziby „Białoruskiego Dziadka Mroza” i wiele innych! Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie. Udział w wydarzeniu jest płatny - 179 zł - koszt obejmuje
• opiekę przedstawiciela biura z jęz. rosyjskim
• usługi przewodnika na Białorusi
• transport
• ubezpieczenie NNW i KL,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ( woliery, Muzeum, siedziba Dziadka Mroza, Muzeum Tradycji Ludowych)
• organizacja specjalnych bezwizowych przepustek Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: pttk@pttk.bialowieza.pl z dopiskiem Tydzień z Puszczą Białowieską. Więcej szczegółów pod numerem telefonu - (85) 6812295 oraz e-mailem : pttk@pttk.bialowieza.pl .

Miejsce: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Białowieży
ul. Kolejowa 17, 17-230 Białowieża

- godz. 8.00 - OBSERWACJE PTAKÓW NAD ZALEWEM SIEMIANÓWKA
Wrzesień to dobry miesiąc aby wybrać się na obserwacje ptaków zbierających się do odlotu w cieplejsze rejony świata. To również doskonała pora na spotkanie z rzadkimi u nas okazami. Podczas zajęć nad brzegiem Zalewu Siemianówka możliwe będzie dokładne oznaczenie spotkanych ptaków pod okiem ornitologa, jak również przyjrzenie się pracy naukowców badających ich wędrówki. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 08:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk

- godz. 9.00 - NA GRZYBY Z GRZYBOZNAWCĄ
Jakie grzyby możemy zabrać ze sobą do domu, a jaki lepiej zostawić w lesie. O ich roli w lesie, dlaczego najwięcej jest ich jesienią, jak je znaleźć i jak zbierać? O tym wszystkim dowiecie się na spacerze z grzyboznawcą. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk. Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 9.00 - WYCIECZKA PO LESIE Z LEŚNIKIEM
Spacer po lesie umożliwiający poznanie aspektów związanych z gospodarowaniem lasu (jak hodowla i ochrona lasu), poprzez wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w lesie. Leśniczowie przybliżą wieloaspektowość pracy leśnika w Puszczy Białowieskiej. Odpowiedzą na każde pytanie związane z puszczą i leśnictwem, a także przybliżą nieco historii miejsc na trasie spaceru. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka, Łozice, ul. Celna w Hajnówce

- godz. 11.00 - SKUMAJ SIĘ Z KUMAKIEM!
Ile dziennie razy spotykamy płazy? Co to traszka, a czym jest kumak? Czy ropuchy noszą plecaki? Dlaczego płazy są zawsze mokre, i czy wszystkie są zielone? Dlaczego są zagrożone i jak możemy im pomóc? O tym, i nie tylko, opowie biolog - herpetolog! Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 13.00 - WYKŁAD: "HISTORIA SZKOLNICTWA LEŚNEGO W BIAŁOWIEŻY"
Białowieża to miejsce o najdłuższej w Polsce historii średniego leśnego szkolnictwa zawodowego. We wrześniu mija 90 lat od powstania tu pierwszej placówki kształtującej uczniów w zielonych mundurach. Przyjdź, posłuchaj o miejscach, wydarzeniach i osobach, które na zawsze pozostawiły głęboki ślad w sercach osób zdobywających zawód leśnika w Puszczy Białowieskiej. Wykład poprowadzi Anna Kulbacka - Dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadlesnictwo Hajnówka. Lokomotywownia, Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

- godz. 14.00 - WYKŁAD: "DZIEDZICTWO KULTUROWE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ"
Serdecznie zapraszamy na Wykład nt. dziedzictwa kulturowego Puszczy Białowieskiej w świetle najnowszych badań. Wydarzenie odbędzie się 20 września 2019 roku w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Spotkanie rozpocznie się o 14:00 i potrwa około 2 godziny. Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych, rodziny z dziećmi. Wszyscy Państwo jesteście mile widziani. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Fundacja Hereditas. Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

- godz. 15.00 - WYKŁAD: "ZMIANY KLIMATU"
Zmiana klimatu, ocieplenie klimatu, globalne ocieplenie.. coraz częściej i głośniej powtarzane i odmieniane. Co niosą dla świata i dla Puszczy Białowieskiej? Jakie są fakty, trendy i co my możemy zrobić dla klimatu? O tym wszystkim posłuchamy i porozmawiamy przy okazji wykładu prof. Elżbiety Malzahn. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk, Instytut Badawczy Leśnictwa
Ośrodek Edukacji Leśnej w Gruszkach

- godz. 17.30 - OGNISKO Z OPOWIEŚCIĄ
Małych i dużych w każdym wieku zapraszamy na klimatyczne ognisko połączone z ciekawymi opowieściami leśnika o życiu zwierząt leśnych, pracowitych ptakach i pszczołach zamieszkujących nasze lasy czy też skarbach jakie daje nam puszcza. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Podolany II, 17-230 Białowieża

21.09.2019

- godz. 8.00 - OBSERWACJE PTAKÓW NAD ZALEWEM SIEMIANÓWKA
Wrzesień to dobry miesiąc aby wybrać się na obserwacje ptaków zbierających się do odlotu w cieplejsze rejony świata. To również doskonała pora na spotkanie z rzadkimi u nas okazami. Podczas zajęć nad brzegiem Zalewu Siemianówka możliwe będzie dokładne oznaczenie spotkanych ptaków pod okiem ornitologa, jak również przyjrzenie się pracy naukowców badających ich wędrówki. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 08:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk

- godz. 12.00 - WYCIECZKA PO LESIE Z LEŚNIKIEM
Spacer po lesie umożliwiający poznanie aspektów związanych z gospodarowaniem lasu (jak hodowla i ochrona lasu), poprzez wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w lesie. Leśniczowie przybliżą wieloaspektowość pracy leśnika w Puszczy Białowieskiej. Odpowiedzą na każde pytanie związane z puszczą i leśnictwem, a także przybliżą nieco historii miejsc na trasie spaceru. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Browsk. Parking, Nadleśnictwo Browsk, Gruszki 10, Narewka

- godz. 13.00 - OPOWIEŚCI O KOLEJCE
Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie z Markiem Mackiewiczem, leśnikiem z Nadleśnictwa Hajnówka, który opowie o historii wąskotorowej kolejki leśnej w Puszczy Białowieskiej. Dlaczego została wybudowana? Jaka była jej pierwotna funkcja? To wszystko już 21 września 2019 r. o godzinie 13:00 w Lokomotywowni! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Hajnówka. Lokomotywownia, Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

22.09.2019

- godz. 9.00 - NA GRZYBY Z GRZYBOZNAWCĄ
Jakie grzyby możemy zabrać ze sobą do domu, a jaki lepiej zostawić w lesie. O ich roli w lesie, dlaczego najwięcej jest ich jesienią, jak je znaleźć i jak zbierać? O tym wszystkim dowiecie się na spacerze z grzyboznawcą. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 09:00 i potrwa około 2 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zapisanie się na wydarzenie.

Miejsce: Nadleśnictwo Białowieża

Dodatkowe informacje o wydarzeniach i ZAPISY: https://tydzienzpuszczabialowieska.pl/pl/wydarzenia
Miejsce imprezy
Puszcza Białowieska

1117 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39