¿UNDERGROUND / INDEPENDENT?

dodane dnia: 2016-02-10 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
¿UNDERGROUND / INDEPENDENT?
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2016-03-04 - 2016-03-13
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną, 16. już edycję imprezy ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?.

Filmy, koncerty i wystawy, których nigdzie indziej w Białymstoku nie zobaczycie i nie usłyszycie!

4-­6 marca oraz 11-­13 marca 2016 r.
kino Forum, klub Fama, ul. Legionowa 5


Będzie energetycznie, twórczo, ale także refleksyjnie. Wspólnie będziemy mogli się zastanowić nad tym, co kształtuje i charakteryzuje prawdziwie niezależne duchy? Jak ważne jest to, co jemy, jak się ubieramy, czego słuchamy, jak się przemieszczamy? Czy niezależność to cecha przypisana tylko ludziom młodym? Co decyduje, że z pozoru mała, ale szczera akcja nie pozwala zamknąć się w getcie, a dzięki swej oryginalności i odwadze przejmuje rząd dusz?

PROGRAM:

4 marca 2016 r.

17:00 - kino Forum, wstęp wolny

otwarcie wystawy komiksu U MNIE WSZYSTKO W PORZĄDKU Agnieszki Szczepaniak

Wystawa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, tworzącej pod pseudonimem paplaLAla – komiksów trochę przygnębiających, o życiu, które miało wyglądać inaczej. Artystka swoje prace prezentowała m.in. w Moskwie, Kownie, Rydze, Linzu, Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście. Jej ilustracje można było zobaczyć w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Wysokich Obcasach”, dzienniku „Metro”, a rysunki – w antologiach „Polski komiks kobiecy” i „Polish Female Comics: Double portrait”.

18:00 - kino Forum, wstęp 5 zł

SEARCHING FOR HELL reż. Pawel Nazaruk, Tomasz Adamski, Darek Barecki, James Kenney, Gloria Kurnik, Yuki Nakamura, Polska, 2015, 77’

Temat piekła jest uniwersalny, piekło ma wiele znaczeń, od tysięcy lat budzi emocje i fascynuje, inspiruje też pisarzy, malarzy i muzyków. Temat ten zainspirował też pięć grup niezależnych filmowców, którzy wyruszyli w świat, żeby opowiedzieć historie ludzi zamieszkujących miejsca, mające z piekłem wiele wspólnego. Piekielny park tematyczny w Michigan, dom przerobiony według ponurej wizji buddyjskiego piekła, śmiercionośne siarkowe jezioro w Indonezji, mroczne rejony na pograniczach północnej Europy czy dzisiejsze Kongo. To bramy współczesnych piekieł, bo piekło istnieje, chociaż nie jest takie, jak je sobie wyobrażamy.

20:00 - klub Fama, wstęp wolny

otwarcie wystawy komiksów i ilustracji SZLAM 2 Łukasza Kowalczuka

Autorska antologia, prezentująca prace Łukasza Kowalczuka, znane z zinów, komiksów i festiwali. Wybór od prac rock’n’rollowych do typowo komiksowych antologii, dostępnych do tej pory tylko cyfrowo. Wystawa będzie połączona z premierą wydawnictwa poświęconego kulturze śmieciowej – „Szlamgazynu”. Artysta wydał autorskiego zina „Nienawidzę Ludzi”, „Harkonnen – Fucking Fat Flying Bastard”, „Szlamu Król”, „Vreckless Vrestlers”, „Violent Skate Bulldogs”.
Jest autorem scenariusza i pomysłodawcą „Ultra Miniona” oraz „Rotmistrza Polonia”. Ma na koncie publikacje w zinach i antologiach na całym świecie oraz autorską książkę „TM­Semic” – największe komiksowe wydawnictwo lat 90. Prowadził miniwydawnictwo SmallPress.pl i stronę Szlam.net, poświęconą kulturze śmieciowej. Jego „Vreckless Vrestlers” ukazało się w 2015 roku w Polsce i we Francji. Autor plakatu tegorocznej odsłony naszej imprezy.

20:30 - klub Fama, wstęp 10 zł

koncert: NAGROBKI (PL, alternative nekropolo)

Muzyka zespołu to proste i organiczne „nekropolo, wypadkowa zimnej fali i noisu”, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej. Świetnie przyjęci przez publikę na Off Festiwalu oraz Unsound muzycy to Adam Witkowski i Maciej Salamon – formacja powstała jako side­projekt ich macierzystego rodeopunkowego zespołu Gówno.

5 marca 2016 r.

13:00–15:00 - klub Fama, wstęp wolny

Warsztaty / rozmowy o komiksie „Tusz, pot i łzy” – prowadzenie Łukasz Kowalczuk

Prowadzący Łukasz Kowalczuk postara się udowodnić, że w tworzeniu komiksów granicą jest tylko wyobraźnia.

16:30 - kino Forum, wstęp 5 zł

REMAKE REMIX RIP OFF reż. Cem Kaya, Niemcy/Turcja, 2014, 96’

Cieszący się popularnością cykl Najgorsze Filmy Świata ma swój hit – „Tureckie Gwiezdne Wojny”. Wiele osób nie wie, że prawie każdy zachodni przebój filmowy miał swoją turecką wersję! Kręcone szybko, bez troski o prawa autorskie niskobudżetowe filmy, mimo że najczęściej realizowane przez amatorów, cieszyły się ogromnym sukcesem. Film pokazuje, jak działał ten szczególny przemysł kopiowania. Obserwujemy pomysłowość, z jaką lokalne studia filmowe podchodziły do zagranicznych hitów, poznajemy środki, efekty specjalne, braki w sprzęcie i budżecie, jakimi posługiwały się do tworzenia dziwacznych kopii „Tarzana”, „Egzorcysty”, „Rambo”, „Supermana”, czy „Gwiezdnych wojen”.

18:30 - kino Forum, wstęp 5 zł

ROWERY KONTRA SAMOCHODY reż. Fredrik Gertten, Szwecja, 2015, 90’

Aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany rzeczywistości.
Radykalna rewolucja w tym zakresie jest konieczna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Film ukazuje konflikt między rowerzystami i kierowcami, gdzie polem bitwy jest przestrzeń miejska, a figurami coraz większa zależność od paliw kopalnych, hałas i zanieczyszczenie środowiska. Warto posłuchać głosów obu stron konfliktu, w którym stawką jest ludzkie życie.

20:30 - klub Fama, wstęp 15 zł

koncert: kIRK (PL, elektroniczno­akustyczny styk)

Zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej i akustycznej, w składzie: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon).

Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, każdy więc podchodzi do dźwięku inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczenia gatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością. Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście składu docenili: lider Swans Michael Gira, pionier future­jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na brytyjskim portalu The Quietus, w legendarnym berlińskim klubie Tresor oraz na scenach takich festiwali jak OFF, Open'er czy Satta Outside.

6 marca 2016 r.

17:00 - kino Forum, wstęp 5 zł

ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK reż. Mariusz Grzegorzek, Polska, 2015, 92’

Filmowy eksperyment Mariusza Grzegorzka i studentów wydziału aktorstwa łódzkiej Filmówki, zrealizowany bez artystycznej taryfy ulgowej. Na obraz składają się cztery niezależne nowele filmowe, operujące skrajnymi formami stylistycznymi: czarno­biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości; neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia, spowodowanego ucieczką w narkotyki; wyrafinowana, choć zanurzona w popkulturze poetycka adaptacja greckiej baśni. Zawarte w filmie opowieści, spięte dokumentalnymi fragmentami, prowadzą do surrealistycznego, frenetycznego finału.

19:00 - kino Forum, wstęp 5 zł

FRESH DRESSED reż. Sasha Jenkins, USA/Francja, 2014, 82’

Funkowe adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl, który narodził się w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej szykowała się do podbicia świata.
Muzyka hip­hopowa i jej związek z tworzącą się modą stały się również wielką siłą rynkową.
Projektanci rozdawali swoje kreacje na ulicach, aby ich marka kojarzyła się z nową rewolucją modową. „Hip­hopowa stylówa” to kronika hip­hopu, narodzin miejskiej mody i gorączki, która wprowadziła szerokie spodnie i kurtki z graffiti z getta na salony, by z czasem stać się modą masową. Reżyser, w poszukiwaniu źródeł hip­hopu sięga wstecz, na plantacje na południu USA i do specyficznej tradycji tamtejszego kościoła – legendy Małego Richarda. Oglądamy archiwalia filmowe i wywiady z raperami, projektantami oraz ludźmi świata muzyki i mody hip­hopowej.
Film opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji oraz o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie, a dzięki swej oryginalności przejęła rząd dusz.

11 marca 2016 r.

18:00 - kino Forum, wstęp 5 zł

CAŁY TEN CUKIER reż. Damon Gameau, Australia, 2014, 90’

Reżyser przeprowadził eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób cukier wpływa na organizm człowieka. Nie jadł cukru przez trzy lata, a potem, pod nadzorem naukowców i dietetyków, konsumował 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Nie spożywał on jednak słodkich napojów, czekolady czy lodów. Żywił się tylko „zdrowym” jedzeniem, takim jak niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe. Film przygląda się manipulacjom koncernów, które dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci o tym nie wiedzieli.
Informuje, ale także bawi i zadaje pytania: czy na pewno jemy to, co chcemy? Czy konsumenci powinni mieć prawo podejmować świadome decyzje?

20:30 - klub Fama, wstęp 15 zł

koncert: STARA RZEKA (PL, brutalizm magiczny)

Projekt muzyczny Kuby Ziołka (kompozytora, multiinstrumentalisty i wokalisty znanego z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital). Artysta, zainteresowany fuzją natury i techniki, tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych, przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych i głosu. Formuła koncertów jest otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Do tej pory ukazały się dwa albumy Starej Rzeki („Cień chmury nad ukrytym polem” i „Zamknęły się oczy ziemi”). Podsumowaniem dotychczasowej muzycznej działalności było otrzymanie Paszportu Polityki 2015 w kategorii muzyka popularna. Projekt występuje z powodzeniem na całym świecie, koncertował m.in. w Londynie, Liverpoolu, Sao Paulo, Stambule, Barcelonie i Nowym Jorku.

12 marca 2016 r.

17:00 kino Forum, wstęp 5 zł

OPTYMISTKI reż. Gunhild Westhagen Magnor, Norwegia, 2013, 90’

Poruszający, humorystyczny i wciągający dokument o drużynie siatkarskiej pań pomiędzy 66 a 98 rokiem życia! Pomimo regularnie odbywających się treningów, drużyna od 30 lat nie rozegrała żadnego spotkania... Chociaż samotność i tęsknota często puka do drzwi zawodniczek, strategia drużyny pozostaje niezmienna – śmiech, trening, dbanie o ducha zespołu, haftowanie kwiatów i – być może – poderwanie przystojnych dżentelmenów. Film dowodzi, że w każdym wieku i sytuacji warto walczyć o to, jak wygląda nasze życie oraz że w każdym z nas drzemie niezależny duch.

19:00 - kino Forum, wstęp 5 zł

JUST EAT IT reż. Grant Baldwin, Kanada/USA/Wielka Brytania, 2014, 74’

Wszyscy kochamy jedzenie, dodatkowo „pochłaniamy” niezliczoną ilość programów kulinarnych, prasy i blogów poświęconych gotowaniu. Jak to możliwe, że wyrzucamy prawie 50% produktów spożywczych? Film eksploruje problem marnotrawstwa, od farm poczynając, poprzez handel, a na naszych lodówkach kończąc. Twórcy filmu, po odkryciu, że jedzenie warte miliony dolarów jest codziennie wyrzucane na śmietnik, postanawiają coś z tym zrobić – rezygnują z robienia codziennych zakupów i konsumują jedzenie, które sprzedawcy wycofują ze sklepów. To, czego się dowiedzą w trakcie trwania eksperymentu, będzie dla nich szokującą prawdą o świecie.

20:30 - klub Fama, wstęp 15 zł

koncert: PERERA ELSEWHERE (GER, doom folk)

Sasha Perera, znana jako dj Mother Perera, a najbardziej jako autorka muzyki i wokalistka basowo­popowego Jahcoozi (wystąpiła w Białymstoku na Festiwalu ŻUBROFFKA). Perera Elsewhere to nowy projekt solowy tej urodzonej w Londynie, rezydującej w Berlinie artystki, która swoim cyklem „Grimetime parties” i audycjami radiowymi przyczyniła się do powstania Fundacji Grime i Dubstepu w Berlinie. Jej dokonania z Jahcoozi to eksperymenty z elektroniką oraz kolaboracje z artystami z całego świata. W nowym projekcie artystka wykonuje zwrot w kierunku bardziej akustycznych brzmień i doom folku. Polegając na instynkcie, włącza organiczne elementy, sąsiadujące ze zautomatyzowanymi dźwiękami, przygotowujące przestrzeń dla jej kojącego głosu. Od brudu ciemnego klubu do wchłaniania tubylczych dźwięków i stylów z wielu muzycznych podróży. Perera łączy te inspiracje w swój intymny, na wpół akustyczny, abstrakcyjny styl z domieszką popu.

13 marca 2016 r.

11:00–15:00 - klub Fama, wstęp 5 zł

Warsztaty animacji non camerowej dla dzieci i młodzieży – prowadzenie Paulina Haratyk

(obowiązują zapisy: dkf@bok.bialystok.pl )

Inspirowane twórczością Juliana Antonisza warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy – aby uwolnić swojego niezależnego ducha – zapoznają się z zasadami i specyfiką animacji non camerowej. Celem będzie stworzenie niepowtarzalnej animacji, inspirowanej ideą „zrób to sam”, na przeźroczystej taśmie filmowej 35 mm. Podczas warsztatów dozwolone będzie drapanie, malowanie i nakrapianie tuszem, rysowanie flamastrami, odbijanie stempli, a nawet wypalanie otworów w taśmie! Na warsztaty zapraszamy każdego, kto chce się przekonać, czy rzeczywiście – jak mawiał Antonisz – „Pulsująca kraina non camery to jedyne antidotum na istniejącą obok paranoiczną rzeczywistość”.

18:00 - klub FAMA, wstęp 5 zł

after party: TÓNLIST: MUZYKA PO ISLANDZKU reż. Stephen Beaven, Wielka Brytania, 2014, 50’

dyskusja „Dlaczego Białystok nie może być drugą Islandią?” – prowadzenie Andrzej Bajguz

Boom na muzykę islandzką trwa od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Szlaki przetarł zespół Sugarcubes, w którym debiutowała Björk, za nim poszli: GusGus, Sigur Rós, múm, Of Monsters and Men czy Jónsi, znani dziś na całym świecie. Film relacjonuje aktualną sytuację na islandzkiej scenie i próbuje wyjaśnić jej fenomen. Wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe, że w liczącym 320 tysięcy ludzi kraju powstało tyle zespołów podbijających świat. Wyjaśnień jest kilka: hojnie wspierany przez państwo system edukacji muzycznej, protestancka tradycja współpracy w imię wyższych ideałów, chęć przebywania razem i zapomnienia o surowej naturze, muzyczna tradycja śpiewanych eposów, sięgająca XIV wieku. Film pokazuje, jak bardzo muzyka przenika codzienne życie Islandczyków – mawiają oni, że w innych krajach dzieci zapisuje się na futbol, a u nich do szkoły muzycznej. Nikogo więc nie dziwi 1000 zgłoszeń do konkursu Eurowizji z miasteczka liczącego niewiele więcej mieszkańców.

Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury - DKF GAG

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1001 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39