VI Teatralny Festiwal ODE

dodane dnia: 2019-09-13 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2019-09-22 - 2019-09-28
Od klasyki białoruskiego teatru po laboratorium aktorskie. Filmy, spektakle amatorskie i profesjonalne, czytania performatywne, interaktywne sztuki dla dzieci oraz teatralne premiery. Po białorusku, po polsku, po-svojomu. Czyli pełen przekrój. Tak będzie na tegorocznej edycji VI już Festiwalu Teatralnego ODE. <ODE> znaczy <tutaj>. Ta edycja w szczególny sposób będzie przypominała podlaskim widzom, że <tutaj> mamy różnorodność.

Festiwal zainauguruje białoruska klasyka w wykonaniu teatru licealistów i studentów z Bielska Podlaskiego i Hajnówki - Ščaślivy muž. Sztuka białoruskiego dramaturga Franciszka Alachnowicza , napisana prawie 100 lat temu w Wilnie, nic nie traci na aktualności. Ludzka natura ukazana w sposób wyśmienicie komediowy wcale się nie zmieniła. Miłość, zazdrość, marzenia o wielkim świecie i małe, prowincjonalne grzeszki. A to wszystko w spektaklu brawurowo granym przez grupę młodzieży!

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane dwa premierowe spektakle. Oba to spektakle na podstawie europejskiej klasyki w znakomitym tłumaczeniu Jana Maksymiuka, znanego literata, miłośnika i badacza języka podlaskiego. Monodram Dominiki Puc – aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny” autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Postrzyżyny to humorystyczno-nostalgiczne spojrzenie na świat młodej mężatki z prowincjonalnego miasteczka. „Divosnuby” (Oświadczyny) Antoniego Czechowa, Teatru Czrevo, przygotowane zostały specjalnie na Festiwal Teatralny ODE! Humoreska sceniczna „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. Występuja: Magdalena Taranta, Tomasz Taranta oraz Joanna Troc.

Kolejnym punktem Festiwalu ODE skierowanym do najmłodszej widowni będzie spektakl „Jość ideja” (Jest idea) Teatru Horada Siabrou z Mińska, który prowadzą sławy białoruskiego sceny teatralnej i filmowej – Anna i Paweł Charlańczuk. W zeszłym roku doprowadzili młodych podlaskich widzów do wybuchu totalnego teatralnego szaleństwa i niekończących się owacji na stojąco! Nie mogliśmy ich w tym roku również nie zaprosić!

Tradycją Festiwalu ODE jest również czytanie baśni przez aktorów Teatru Czrevo. Na Podlasiu w 2018 roku wyszła drukiem książka: „Kazki po-svojomu. Najpiękniejsze baśnie w języku Białorusinów Podlasia”. 80-stronicowe wydawnictwo, zawierające baśnie Braci Grimm stało się podlaskim bestsellerem i rozeszło się w liczbie 750 egzemplarzy! Tegoroczne czytanie będzie zapowiedzią nowej książki z baśniami po-svojomu – tym razem autorstwa Andersena! Fundacja Teatr Czrevo planuje wydać książkę pod koniec 2019 roku!

Nie zabraknie również białoruskich form eksperymentalnych. Spektakl „-Ja – nie Ja-” powstał w ramach Laboratorium aktorskiego „Art Faktor”. Spektakl to przejście aktorskie przez przekrój białoruskiego społeczeństwa. Zobaczymy różnorodność postaci i języków, którymi postacie mówią: rosyjski, białoruski, dialekty i powszechnie używana „trasianka” czyli specyficzna mieszanina białoruskiego i rosyjskiego. Opieką reżyserską i pedagogiczną objął spektakl Andrei Saǔczanka, znany już festiwalowej publiczności ze spektaklu „Pajści i nie viarnucca” na podstawie Vasila Bykava.

Niespodzianką i nową festiwalową formą będzie przedpremierowy pokaz filmu „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko. Dramat kręcono na Podlasiu, m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Pawłach, Łosince, Starym Korninie czy Odrynkach, w kwietniu 2016 roku. Przesycony jest więc kolorytem i duchem Podlasia. Świetna obsada aktorska (w rolach głównych Bartek Topa i Sandra Korzeniak) jest kolejnym atutem filmu!

W Hajnówce natomiast zostanie zaprezentowany pierwszy spektakl Teatru Czrevo, który miał swoją premierę w 2011 roku i od którego wszystko się zaczęło. Mowa tu o monodramie „Ja j u poli verboju rosła”, który na Festiwalu będzie zaprezentowany po raz 60! To przedstawienie, niezwykle barwnie i zmysłowo oddające ducha Podlasia, zakończy tegoroczny Festiwal.

Program:

22.09.2019 (niedziela)

- 17:00 - „Ščaślivy muž” Białoruska Młodzieżowa Grupa Teatralna z Bielska Podlaskiego, GCK Orla
- 19:00 - „Dziura w głowie” film Piotra Subbotko Bielski Dom Kultury

23.09.2019 (poniedziałek)

- 9:00 - „Brydkie kačenia” czytanie baśni, Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim
- 10:00 - „Brydkie kačenia” czytanie baśni, Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim
- 12:00 - „Ščaślivy muž” Białoruska Młodzieżowa Grupa Teatralna z Bielska Podlaskiego, GCK Orla

24.09.2019 (wtorek)

- 13:00 - „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Kino Żubr w Białowieży
- 12:00 - PREMIERA „Pudstryżyny” + „Divosnuby” Teatr Czrevo, Teatr Dramatyczny w Białymstoku
- 19:00 - PREMIERA „Pudstryżyny” + „Divosnuby” Teatr Czrevo, Teatr Dramatyczny w Białymstoku

25.09.2019 (środa)

- 10:00 - „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku
- 12:00 - „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku

26.09.2019 (czwartek)

- 9:30 - „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Bielski Dom Kultury
- 11:30 - „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Bielski Dom Kultury
- 13:00 - „Ja j u poli verboju rosła” Teatr Czrevo, Muzeum Białoruskie w Hajnówce

27.09.2019 (piątek)

- 19:00 - „"-Я - не Я -" ” Laboratorium aktorskie <Art Faktar> (BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku

28.09.2019 (sobota)

- 18:00 - „Ja j u poli verboju rosła” Teatr Czrevo, Muzeum Białoruskie w Hajnówce

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, organizatorzy zapraszają jednak do rezerwacji wejściówek: teatr@czrevo.pl

O SPEKTAKLACH:

Ščaślivy muž
Sztuka białoruskiego dramaturga Franciszka Alachnowicza „Ščaślivy muž” napisana prawie 100 lat temu w Wilnie, nic nie traci na aktualności. Ludzka natura ukazana w sposób wyśmienicie komediowy wcale się nie zmieniła. Miłość, zazdrość, marzenia o wielkim świecie i małe, prowincjonalne grzeszki. A to wszystko w spektaklu brawurowo granym przez grupę młodzieży z Bielska Podlaskiego i Hajnówki, która uczestniczy w warsztatach teatralnych, organizowanych przez Fundację Teatr Czrevo

Pudstryžyny
Klasyka literatury europejskiej w przekładzie na język podlaski! Monodram Dominiki Puc – aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny” autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Postrzyżyny to humorystyczno-nostalgiczne spojrzenie na świat młodej mężatki z prowincjonalnego miasteczka.

Divosnuby
„Divosnuby” (Oświadczyny) Antoniego Czechowa - to nowy spektakl Teatru Czrevo, przygotowany specjalnie na Festiwal Teatralny ODE! Humoreska sceniczna „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. Występuja: Magdalena Taranta, Tomasz Taranta oraz Joanna Troc. Komedia grana jest po-svojomu w znakomitym przekładzie Jana Maksymiuka.

Jość idea
Spektakl o tym jak w Mieście Przyjaciół zamiast Pokoju, Radości i Miłości, zamieszkali Nienawiść, Smutek i Arogancja. Miasto natychmiast zmienia się w Miasto Wrogów. Dzieci razem z Ideą Dobroci próbują wrócić do poprzedniego stanu… Interaktywny spektakl, grany przez sławy białoruskiej sceny filmowej i teatralnej – Annę i Pavła Charlańczuków.

- Ja - nie ja -
Patrzę na ludzi.
Obserwuję, zauważam, odbieram.
Chcę zrozumieć, odczuć, uświadomić sobie i wyrazić.
Opowiedzieć historię ludzi, którzy zamieszkali we mnie i wypełniają mnie, nie dając mi spokoju.
Spektakl „-Ja – nie Ja-” powstał w ramach Laboratorium aktorskiego „Art Faktor”. Spektakl to przejście aktorskie przez przekrój białoruskiego społeczeństwa. Zobaczymy różnorodność postaci i języków, którymi postacie mówią: rosyjski, białoruski, dialekty i powszechnie używana „trasianka” czyli specyficzna mieszanina białoruskiego i rosyjskiego. Opieką reżyserską i pedagogiczną objął spektakl Andrei Saǔczanka, znany już festiwalowej publiczności ze spektaklu „Pajści i nie viarnucca” na podstawie Vasila Bykava.

Dziura w głowie film Piotra Subbotko
Aktor podróżuje po kraju z trupą teatralną. Po wielu latach wraca do swojej rodzinnej, podlaskiej wioski i umierającej matki, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Jego wysiłek, aby dowiedzieć się, kim jest ta postać, przeradza się w prawdziwą obsesję i prowadzi do zaskakującego finału. Film kręcono na Podlasiu, m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Pawłach, Łosince, Starym Korninie czy Odrynkach, w kwietniu 2016 roku.

Ja j u poli verboju rosła
Monodram powstał z inspiracji tradycyjną kulturą Białorusinów Podlasia. Za kanwę spektaklu posłużył tekst Oksany Zabużko „Bajka o kalinowej fujarce”. Główną postacią monodramu jest Maria – starsza, wiejska kobieta, której życie obfitowało w szereg osobistych dramatów. Wielkanocne bicie cerkiewnych dzwonów na powrót przynosi permanentne przeżycie trajektorii popełnionego w młodości grzechu, który wedle zbiorowej karmy doprowadził do tragicznej utraty córek, a szczególnie hołubionej Hanusi.

Brydkie kačenia
Tradycją Festiwalu ODE jest czytanie baśni przez aktorów Teatru Czrevo.
Na Podlasiu w 2018 roku wyszła drukiem książka: „Kazki po-svojomu. Najpiękniejsze baśnie w języku Białorusinów Podlasia”. 80-stronicowe wydawnictwo, zawierające baśnie Braci Grimm stało się podlaskim bestsellerem i rozeszło się w liczbie 750 egzemplarzy! Tegoroczne czytanie będzie zapowiedzią nowej książki z baśniami po-svojomu – tym razem autorstwa Andersena!, Fundacja Teatr Czrevo planuje wydać książkę pod koniec 2019 roku! ČYTAJMO NAŠYM DIÊTIAM I VNUKAM KAZKI PO-SVOJOMU!
Miejsce imprezy
Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Orla, Białowieża

1260 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39