Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-11-07
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na niezwykły koncert, inspirowany twórczością artysty Maxa Webera.
Weber / VTR / Weber
Niedziela (7.11), godz. 18.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
Bilety: 30 zł / przedsprzedaż, 40 zł / w dniu koncertu - w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie
https://bilety.bok.bialystok.pl/
Miasto Białystok ogłosiło rok 2021 Rokiem Maxa Webera!
Bartosz Weber / VTR - duet audio-wizualny tworzony przez Bartosza Webera i Wiktora Podgórskiego, na zaproszenie Białostockiego Ośrodka Kultury, zagrają koncert dla którego inspiracją stała się twórczość pochodzącego z Białegostoku amerykańskiego malarza Maxa Webera, jednego z czołowych amerykańskich modernistów pierwszej generacji, eksplorujących abstrakcję w malarstwie, rzeźbie i poezji.
W utworach usłyszymy i zobaczymy nawiązania do czasów, w jakich żył i tworzył artysta oraz do jego twórczości.
Będzie to niezwykła audiowizualna podróż w świat awangardy początków XX wieku!
Bartosz Weber to multiinstrumentalista, założyciel i współzałożyciel grup Baaba i Slalom, członek Mitch & Mitch, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej i stowarzyszenia Lado ABC.
Wiktor Podgórski studiował grafikę na krakowskiej ASP, ale muzyka zawsze była mu bardzo bliska. Przez lata grywał amatorsko z przyjaciółmi.
Max Weber - urodzony w 1881 roku w Białymstoku w rodzinie ubogiego żydowskiego krawca amerykański artysta, jeden z najważniejszych malarzy XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1891 roku wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Nowym Jorku. W latach 1899-1900 studiował pod kierunkiem Artura Wesleya Dowa w Pratt Institute w Brooklynie. W 1905 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się malarstwa w Académie Julian. Tam zetknął się z malarską awangardą tych czasów, m.in. z Picassem i Cezannem. Po powrocie do Nowego Jorku w 1909 roku znalazł się w ścisłym gronie amerykańskich modernistów.
Twórczość Webera, którego inspirował fowizm i kubizm, doprowadziła artystę do stworzenia indywidualnego ekspresjonizmu. Ten rodzaj ekspresjonizmu przyniósł mu uznanie i karierę artystyczną. Jego prace są przechowywane w najważniejszych muzeach amerykańskich i zbiorach na całym świecie, m.in. w zbiorach watykańskich w Rzymie oraz w Museum of Art w Tel Awiwie. Max Weber napisał też szereg rozpraw i esejów poświęconych sztuce. Artysta zmarł 4 października 1961 roku w Great Neck w USA.