Włodzimierza Cimoszewicza słuchało 200 osób. Rozpoczął się Festiwal Dyplomatyczny

2017.02.20 20:02
Wykładem Włodzimierza Cimoszewicza na temat sytuacji w Europie rozpoczął się w poniedziałek (20.02) II Festiwal Dyplomatyczny. Potrwa on do niedzieli.
Włodzimierza Cimoszewicza słuchało 200 osób. Rozpoczął się Festiwal Dyplomatyczny
Fot: Monika Zysk

W auli zebrało się 200 osób

"Dokąd zmierza Europa?" - to zagadnienie rozważał były premier Włodzimierz Cimoszewicz podczas wystąpienia inaugurującego II Festiwal Dyplomatyczny. W auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zebrało się pokaźne grono odbiorców. Wykładu Cimoszewicza słuchało około 200 osób, głównie ludzi młodych - uczniów oraz studentów.

Zgromadzonych gości powitali dr Jacek Brzozowski i dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego prof. Joanna Sadowska, która podkreślała, że poproszony o wygłoszenie wykładu gość to człowiek związany z naszym regionem, a także były pracownik Uniwersytetu w Białymstoku.

Problemy były, ale nigdy aż tyle

- Można powiedzieć, że zawsze w Europie problemy były. Ale chyba nigdy nie było aż tylu aż tak poważnych jednocześnie - mówił na początku swojego wystąpienia były premier. - Jestem przekonany, że niezależnie od wieku i poglądów, wszyscy, albo przynajmniej w przytłaczającej większości, od czasu do czasu zadajemy sobie pytanie, co się będzie dalej działo z Europą. To pytanie pada dziś częściej niż 10 czy 15 lat temu.

Próbując odpowiedzieć na pytanie odnośnie kierunku, w którym podąża Stary Kontynent, Włodzimierz Cimoszewicz przywoływał szereg wydarzeń z ostatnich lat dotyczących nie tylko Unii Europejskiej i Europy ogólnie, ale także m.in. Stanów Zjednoczonych. Podejmował m.in. temat imigracji, demografii czy problemów Grecji. Wspominał też czas, kiedy Polska dołączała do Unii Europejskiej. Ważną kwestią poruszoną podczas wykładu było zagadnienie eurosceptycyzmu, który dotyka coraz więcej państw. Gość Festiwalu Dyplomatycznego nie widzi w nim recepty na problemy Europy.

Licznie zgromadzeni młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem słuchali wystąpienia polityka, który przekonywał ich do aktywnego udziału w życiu społeczeństwa:
- Wasze pokolenie musi zrozumieć, że mówimy o waszym życiu. Bardzo często młodzi ludzie powstrzymują się od zaangażowania politycznego, zajmowania się sprawami publicznymi, są zniesmaczeni populizmem. Możecie wypowiedzieć milion słusznych krytycznych słów o polityce i politykach. To nie zmieni tego, że dzisiaj, w najbliższych kilku latach będzie się rozstrzygało to, w jakich warunkach i w jakiej Europie będziecie żyć. Jeżeli będziecie się tylko przypatrywali błędom popełnianym w waszym imieniu i na wasz koszt, to niestety wy za to zapłacicie.

Cały tydzień dyplomacji

Festiwal Dyplomatyczny to wydarzenie, które wspólnie organizują II Liceum Ogólnokształcące i UwB. Ma potrwać do niedzieli (26.02).

Program imprezy jest bogaty. W poniedziałek odbył się jeszcze m.in. wykład z ambasadorem Ryszardem Żółtanieckim, natomiast w kolejnych dniach planowane są spotkania z wieloma osobami takimi jak: dziennikarz Tomasz Sekielski, dyrektor ośrodka informacji ONZ w Warszawie Mariola Ratschka czy dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Program: Festiwal Dyplomatyczny - Białystok

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1389 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39