Włosy latem - jak o nie dbać?

2019.08.01 11:50
Lato to trudny czas dla włosów. Promienie słoneczne, suche powietrze i słona lub chlorowana woda prowadzą do ich osłabienia.
Włosy latem - jak o nie dbać?
Fot: pixabay.com

Latem nasze włosy wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Wiatr, piasek, słona lub chlorowana woda oraz promienie słoneczne mogą sprawić, że nasze włosy staną się przesuszone, szorstkie, łamliwe i rozdwojone na końcach. Aby uniknąć takich sytuacji, o nasze włosy należy zadbać już przed wakacjami. Taka pielęgnacja wymaga wysiłku, ale by mieć piękne włosy trzeba poświęcić trochę czasu.

Dlaczego latem nasze włosy są najbardziej narażone na osłabienie?

Promienie słoneczne otwierają łuski włosów, przez co promienie ultrafioletowe bez trudu wnikają do wnętrza włosa i niszczą jego warstwę kolorową. Z tego powodu włosy stają się bardziej przesuszone i łamliwe. Krople wody działają na włosach, jak soczewka skupiająca promienie UV. Prowadzi to do uszkodzenia włókien keratynowych, które są głównym budulcem włosów.

Im jaśniejsze pasma, tym bardziej podatne są one na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Blondynki, więc powinny szczególnie dbać latem o fryzurę. Brunetki są w bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ w strukturze ich włosów znajduje się duża ilość barwnika, który pochłania większość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

Kosmetyki do pielęgnacji

O włosy należy zadbać już przed sezonem letnim. Warto wybrać się do fryzjera, w celu podcięcia końcówek. Farbowanie włosów jest odradzane lub trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej.

Na co dzień należy stosować szampony z filtrem UV. W upalne dni skóra się bardziej poci, dlatego częściej musimy myć włosy. Najlepiej wybierać łagodne szampony do codziennej pielęgnacji lub kosmetyki z serii słonecznej, które zawierają specjalne filtry przeciwsłoneczne. Zwróć uwagę, czy w składzie nie ma soli siarczanów. Substancje te wykazują działania wysuszające i drażniące.

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę latem jest ich regularne nawilżanie. Na takie ciepłe dni, sprawdzają się lekkie emulsje, które nakłada się na same końce włosów. Wtedy na pewno nie obciążymy skóry głowy i nie spowodujemy nadmiernej produkcji sebum. Odżywki powinno nakładać się na noc, aby rano cieszyć się zregenerowanymi kosmykami. Maski i koncentraty należy stosować na wilgotne włosy, które trzeba zawinąć w folię lub ręcznik, aby łuski się otworzyły, a włosy wchłonęły niezbędne składniki. Końcówki chroń specjalnym olejkiem pielęgnującym. Na suche włosy zastosuj płynny jedwab, który sprawi że włosy będą gładkie i lśniące. Kosmetyki te powinny dodatkowo zawierać witaminę E, która zapobiega rozwojowi wolnych rodników.

Co jeszcze pozwoli nam zachować piękne i zdrowe włosy?

W czasie upałów nieodzownym elementem, który powinien nam zawsze towarzyszyć jest kapelusz. Każde nakrycie głowy, będzie chroniło nasza skórę głowy i uchroni przed utratą koloru.

Słona woda nie sprzyja naszej strukturze włosa, więc aby uniknąć podrażnienia skóry, po każdej kąpieli w morzu, jeziorze powinnyśmy umyć głowę. Warto pamiętać również o tym, aby nie suszyć włosów na słońcu. Wychodzenie z mokrą głową z domu sprawi, że nasze pasma staną się matowe i szorstkie, a nie domknięcie łusek włosa spowoduje większe ryzyko ich łamania. Nie rezygnuj, więc latem z suszarki. Zanim się za to zabierzemy, włosy trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem (ale ich nie trzemy). Podczas ich suszenia należy używać letniego nawiewu, a samą suszarkę trzymać w odległości ok. 30 cm od włosów. Jest to zasada, która powinnyśmy stosować niezależnie od pory roku.

Czasem przed wyjściem na plaże, możemy zapomnieć o nałożeniu produktu z filtrem. Możemy poratować się filtrami, które na co dzień stosujemy do twarzy. Krem trzeba nałożyć na powierzchnię włosów. Po powrocie do domu, należy dokładnie umyć głowę szamponem.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1374 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39