Wytatuowana biografia i granice dzielące świat. Nowe wystawy w Arsenale

2017.08.30 08:26
Dwie nowe wystawy będzie można obejrzeć w Galerii Arsenał. Wernisaże zaplanowano w sobotę - w siedzibie przy ul. Mickiewicza i w elektrowni.
Wytatuowana biografia i granice dzielące świat. Nowe wystawy w Arsenale
Fot: materiały organizatora
Tymon Nogalski "Green White Orange - Composition", wideo, 2016

W Galerii Arsenał można będzie obejrzeć dwie nowe wystawy.

Pierwsza wystawa w Polsce

Swoje prace zaprezentuje Open Group. Jest to jeden z najciekawszych kolektywów artystycznych działających obecnie na terenie Ukrainy. Istnieje od 2012 r., tworzą go: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach.

Już po trzech latach działalności grupa zaznaczyła swoją obecność mocnym akcentem, jakim było zdobycie w 2015 r. Grand Prix konkursu PinchukArtCentre - najważniejszej nagrody przyznawanej młodym artystom w Ukrainie. W tym samym roku Open Group została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.

"Ze względu na okoliczności" to pierwsza retrospektywna wystawa grupy, podsumowująca pięć lat działalności, a jednocześnie pierwsza jej prezentacja w Polsce. W Galerii Arsenał zostanie pokazany wybór prac grupy oraz nowa realizacja przygotowana specjalnie na tę okazję.

Wernisaż odbędzie się w sobotę (2.09) o godz. 17.00 w Galerii Arsenał. W niedzielę (3.09) o godz. 11.00 zaplanowano oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie tłumaczone na polski język migowy. Wystawa organizowana jest w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Ponadto Galeria Arsenał zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie "Biografia Otwartej Grupy", będącym częścią wystawy. Możecie dołączyć do projektu, udostępniając artystom swoje biografie: mailem na adres biography.openprojeсt@gmail.com, w wiadomości na profilu na Facebooku albo przynosić do Arsenału w okresie od 2 września do 6 października.

Artyści podkreślają: "Biografie mogą być autorskie/ anonimowe, krótkie/ długie, prawdziwe/ wymyślone itd. Twoja biografia będzie częścią projektu, a ty - częścią Otwartej Grupy!".

Otwarta Grupa poszukuje też osoby, która zgodziłaby się wytatuować sobie swoją biografię. W dowolnym języku, dowolną czcionką. Ta osoba automatycznie zostanie uczestnikiem Otwartej Grupy i częścią projektu "Biografia".

Artyści na granicach

Druga wystawa, "Uwaga! Granica", powstaje we współpracy Galerii Labirynt w Lublinie oraz Galerii Arsenał w Białymstoku i będzie składała się z dwóch części prezentowanych jednocześnie w obu miastach.

Historię miast tworzyli przedstawiciele wielu narodów, czego ślady widać w ich tkance materialnej, a także w świadomości współczesnych mieszkańców. Trudno powiedzieć o tych miastach, że są "wschodnie", ale też z pewnością nie są "zachodnie", aczkolwiek takie mają ambicje. Niecałe 50 km na wschód od Białegostoku biegnie granica z Białorusią, a około 100 km od Lublina - granica z Ukrainą. Do 1991 r. była to granica z jednym państwem totalitarnym - ZSRR.

Po rozpadzie imperium granica ożywiła się intensywnymi kontaktami, zwłaszcza handlowymi. Stała się zdecydowanie "luźniejsza", bardziej "przepuszczalna". Był to też nowy rozdział - zbliżenie w stosunkach Polski i Polaków ze wschodnimi sąsiadami. Trwał on zaledwie kilkanaście lat. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i niedługo później do strefy Schengen, otworzyło nasz kraj na Europę Zachodnią, zamykając jednocześnie na Wschodnią. Nasza wschodnia granica stała się zewnętrzną granicą Wspólnoty, czego konsekwencją stała się narzucona z Brukseli konieczność jej wzmocnienia, wprowadzenie wielu obostrzeń w jej przekraczaniu. Ale, co najistotniejsze, powstała nowa żelazna kurtyna, nowy mur dzielący Europę na dwie części.

Zatem wschodnia granica strefy Schengen stanowi główny, lecz nie jedyny, punkt odniesienia dla wystawy. Nie jedyny, gdyż rzeczywistość okazuje się dynamiczna i w ostatnich latach pojawiają się w Europie kolejne miejsca, gdzie istniejąca granica znacząco zmienia swój charakter. Na granicach tych powstały np. mury i zapory blokujące przepływ uchodźców.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę o godz. 18.30 w Galerii Arsenał elektrownia. Ekspozycja towarzyszy festiwalowi Wschód Kultury/Inny Wymiar. W niedzielę o godz. 12.00 zaplanowano otwartą dyskusję z udziałem artystów. Zaś oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na polski język migowy odbędzie się w sobotę (9.09) o godz. 11.00.

Wstęp na wystawy jest wolny. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniom.

Szczegóły: Wschód Kultury / Inny Wymiar 2017, Uwaga! Granica - Galeria Arsenał elektrownia

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1270 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39