XI Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk”

dodane dnia: 2018-06-08 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XI Festiwal Kultury Żydowskiej  „Zachor - Kolor i Dźwięk”
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2018-06-16 - 2018-06-19
Zapraszamy na XI Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk”.

PROGRAM:

Sobota, 16.06.2018 r.

Godz. 20.15 – Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)
- Spektakl Miriam
- Havdala /Pożegnanie Szabatu

Niedziela, 17.06.2018 r.

Godz.10.00 - Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej – oprowadza prof. Heidi Szpek -Idzikowski (Central Washington University - USA)

Plac przy Ratuszu

Koncerty: w godz. 15.00-22.00

- Kapela Jankiela (Polska)
- „Melodie Hebrajskie” - Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska)
- Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska)
- Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)
- Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska)

Warsztaty:
- tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
- warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

Konkurs plastyczny dla dzieci

Godz.19.00 – Kościół św. Rocha
Koncert organowy
- Matteo Imbruno (Holandia)
- Marek Kulikowski (Polska) 

Poniedziałek – 18.06.2018 r.

Godz.16.00 - Białostockie ślady Samuela Pisara – oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (miejsce spotkania – Galeria im. Sleńdzińskich, ul. L. Waryńskiego 24 a)
 
Godz.17.00 - Galeria im. Sleńdzińskich – ul. Legionowa 2
- Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth - wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Godz.19.00 - Aula Pałacu Branickich
Koncert pieśni sefardyjskich
- Gerard Edery - vocal, guitar (USA)
- Anya Wandtke – violin (Polska)
- Sebastian Wypych - double bass (Polska)

Wtorek, 19.06.2018 r.

Godz.10.00 - Warsztaty muzyczne dla studentów (impreza zamknięta) – Elizabeth Schwartz i Peter Stan (USA)
 
Godz.19.00 - Kino Forum – ul. Legionowa 5

Koncert galowy
- Elizabeth Schwartz (USA)
- Peter Stan (USA)

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.

Bezpłatne wejściówki obowiązują:
- na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 14 czerwca 2018 r.)
- na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2018 r.)
 
Dodatkowe informacje:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael http://bialystok.jewish.org.pl/
fb https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal

SAMUEL PISAR - BOHATER XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ „ZACHOR – KOLOR I DŹWIĘK”

SAMUEL PISAR (1929-2015) – polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego, założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Yad Vashem, a także Fundacji Pamięci Shoah. Urodził się w Białymstoku. W czasie II wojny światowej przebywał w białostockim getcie oraz w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz oraz Dachau. Gdy miał siedemnaście lat, odnalazła go rodzina z Australii. Studiował prawo w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu. W 1956 r. objął stanowisko doradcy generalnego UNESCO w Paryżu. Był członkiem komisji doradczej Johna F. Kennedy'ego, konsultantem
Izby Reprezentantów USA. Angażował się w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych oraz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. W 1973 r. nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, był również Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojego życia odwiedził parokrotnie rodzinne miasto. Publikacje Samuela Pisara: "Coexistence & Commerce" (1970), "Of Blood and Hope" (1981, polskie wydanie: "Z krwi i nadziei", 1992), "Kaddish - Dialogue with God" (tekst i narracja do symfonii Leonarda Bernsteina).

O artystach:

ELIZABETH SCHWARTZ - słynie z wyjątkowo mrocznego brzmienia swojego śpiewu, porównywanego zarówno do Edith Piaf, jak i Marii Tanase. Jako piosenkarka klezmerska występuje regularnie w Ameryce Północnej oraz w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej, w klubach jazzowych, synagogach i salach koncertowych. Jako solistka śpiewa w dwóch największych synagogach w Europie (Budapeszt i Strasburg ). Wśród znanych współpracowników są Yale Strom, Alicia Svigals, Mark Dresser, Marty Ehrlich, Salman Ahmad, Samir Chatterjee, węgierska super grupa Muzsikas, Kalman Balogh, Damian Draghici, wirtuozi z Hot Pstromi i wielu innych.
https://voiceofklezmer.com/

PETER STAN - utalentowany akordeonistą, który zarówno występuje, jak i uczy. Zdobył nagrody w kilku prestiżowych konkursach akordeonowych, w tym sponsorowanych przez American Accordion Musicological Society i Long Island Music Teachers Association. Występuje zarówno jako solista, jak iz małymi grupami i zespołami. Gra różnorodną muzykę: od bałkańskiej, poprzez klasyczną, do francuskiej, klezmerskiej… Był głównym akordeonistą wielu zespołów, w tym Slavic Soul Party, Harold Seletsky, The West End Klezmorim i Hot Pstromi (Yale Strom). Grał m.in. w Carnegie Hall (jazz i koncert muzyki żydowskiej), Merkin Hall, Irving Plaza i Joe's Pub w Nowym Jorku. Koncertował w Hongkongu, Francji, Niemczech, Polsce, Szwecji, Turcji, Danii, Serbii i na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia.
www.gerardedery.com

SEBASTIAN WYPYCH – wybitny polski kontrabasista. Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą. Występuje także jako solista. Zapraszany jest jako wykładowca na Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej. Na gruncie muzyki eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczna z elektroniczną oraz z wieloma stylami sztuki muzycznej. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwali Piękny Brzeg Sztuki oraz Wisłostrada Sztuki.
http://sebastianwypych.pl/

ANNA WANDTKE – wybitna polska skrzypaczka, laureatka licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Koncertowała na całym świecie (USA, Ameryka Południowa, Chiny, Japonia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Holandia, Austria, Polska) na największych scenach (Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Barbican Hall, Musikverein, Concertgebouw). Współpracowała z najwybitniejszymi artystami naszych czasów (m in. z: Roby Lakatos, Maksim Vengerow, Joshua Bell, Julian Rachlin, Rene Capusson, Juri Bashmet, Sarah Chang, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Krzysztof Penderecki, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Herdzin, Robert Kabara).
https://www.annawandtke.pl/

EFIM CHORNY - wokalista, nauczyciel i autor piosenek. Założyciel (wraz z Susan Ghergus) Jewish Song Theatre (1992). W roku 2000 duet Chorny / Ghergus otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Żydowskiej Solomon Mikhoels. Chorny brał udział w kilku międzynarodowych projektach (Klezmer Alliance, Pro-Yiddish Project, Besarabish, Yiddish Vocalists). Jego utwory nagrane przez znanych muzyków (Adrienne Cooper, Shura Lipovsky, Daniel Kahn, Andrea Pancur, Lorin Sklamberg, Lucette van den Berg). W ostatnich latach stworzył kilka unikatowych projektów opartych na swojej pracy archiwalnej: "Pieśni żydowskie teatru Gimpla we Lwowie (1889-1939)", "Chasydzkie pieśni w języku polskim / jidysz i ukraińskim / jidysz" z końca XIX wieku "wieki XX stulecia", "Pieśni pisane do wierszy XX-wiecznych rosyjskich poetów w tłumaczeniach w jidysz". Od 2013 rok uczy sztuki śpiewu jidysz w Internecie.

SUASAN GHERGUS - pianistka, aranżerka i autorka tekstów. Od 1992 roku jest dyrektorem muzycznym Jewish Song Theatre. Występuje w duecie z Efimem Chornym, współtworzy wszystkie muzyczne projekty i bierze w nich udział (ostatnio program "Efim Chorny / Susan Ghergus - pieśni w języku jidysz"). Jest znawcą żydowskiej muzyki tanecznej. Potrafi umiejętnie łączyć różne style muzyczne, tak w kompozycjach, jak i na scenie podczas koncertów.

MATTEO IMBRUNO – organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum „Hermitage” w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.
http://matteo.imbruno.antenna.nl/english-version.html
https://www.facebook.com/matteo.imbruno

MAREK KULIKOWSKI – organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.

MARCIN KRÓL – wybitny polski skrzypek (kształcił się pod kierunkiem prof. Macieja Chowańca, prof. Teresy Głąbówny, prof. Michaela Vaimana w Kolonii).
Swoje umiejętności - jako solista i kameralista - szkolił na licznych kursach mistrzowskich
i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem licznych konkursów. Występował w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (m. in. z: Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen - Niemcy, Limburg Symphonie Orkest - Holandia, Liege Philharmonic Orchestra – Belgia, Camerata Vivaldi - Szwajcaria/ Niemcy). Interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki (projekty: “Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej”, „Muzyka i poezja”).

MICHAŁ DREWNOWSKI – wybitny pianista (uczeń prof. Bronisławy Kawalli i prof. Ewy Pobłockiej, klasa fortepianu prof. Marka Drewnowskiego). W latach 2002- 2005 studiował w Konserwatorium Muzycznym w Genewie pod kierunkiem wybitnych pedagogów Dominique Merlet i Pascal Devoyon. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów (Naum Shtarkmann, Miłosz Magin, Fou T'soung, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic). Jest laureatem wielu konkursów. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.

IZABELA SZAFRAŃSKA jest studentką trzeciego roku Kulturoznawstwa studiów międzywydziałowych Uniwersytetu w Białymstoku. Jej zainteresowania muzyczne są wielostylowe.  Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając coraz więcej nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale jednego z najbardziej znanych polskich programów telewizyjnych  "Must Be The Music" z zespołem EL SAFFRON, wykonującym muzykę Żydów sefardyjskich. W roku 2017 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podlaskiego.

PRZEMYSŁAW ZALEWSKI (piano) – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Aktualnie pracuje również w Studium Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie estradowe oraz studyjne. Współpracował przy produkcji takich programów i projektów jak: Voice of Poland, Mini Szansa, Warszawskie Warsztaty Gospel oraz z zespołami i wokalistami (m.in. Sound`n`Grace, Agnieszką Włodarczyk, Moniką Urlik i innymi).

ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego (premiera 1996 r.). Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Inspirujące były ostatnio spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim (wybitnymi muzykami młodego pokolenia).
https://www.facebook.com/Orkiestra-Klezmerska-Teatru-Sejne%C5%84skiego-1858472061036298/

KAPELA JANKIELA – istnieje od roku 1999. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska. Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków: Alicja Głódź (skrzypce), Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).

KINGA KALUPA - swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki – Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie. 

MIRIAM – spektakl (na podst. tekstu Olega Juriewa, w reż. Bernardy Bieleni) przedstawia losy konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku i nie mogły zrealizować swoich marzeń z powodu wojny. Występują: Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński. Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Figur Widmak, Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Białostockiego Teatru Lalek.

Organizatorzy
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Honorowy patronat
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
Prezydent Miasta Białegostoku
Ambasada Izraela w Polsce
Sekretarz Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Partnerzy
Ambasada USA
Kino Świat
Majster
Kawelin
Esperanto Cafe
Wschodzący Białystok
Marszałek
BOK/CLZ
BTL
Galeria Sleńdzińskich
UwB

Współpraca redakcyjna
RMF Classic

Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez Urząd Miasta Białystok, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Białystok

1275 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39