XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

dodane dnia: 2016-08-26 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2016-09-04 - 2016-09-25
Zapraszamy melomanów i mieszkańców Podlasia na XII edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie.

Przez cztery niedziele, począwszy od 4 września w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, ul. Kościuszki 2, po mszy św. o godz. 19.00 usłyszymy wybitnych wykonawców znanych w kraju i za granicą. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Tegoroczna XII edycja Festiwalu w swej koncepcji programowej nawiązuje do jubileuszy, które uroczyście będziemy świętować z zaproszonymi gośćmi z Polski i Austrii.

Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 4 września - który będzie 50 koncertem festiwalowym. W roli koncertmistrza i solisty wystąpi wybitna skrzypaczka Jolanta Sosnowska z Wiednia oraz Orkiestra Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum pod kierownictwem dyrektora artystycznego festiwalu Dariusza Hajdukiewicza.

11 września wystąpił organista Przemysław Kapituła z Warszawy oraz Maria Pomianowska z Orkiestrą Fideli Kolanowych „Arcus Poloniae” z Krakowa.

18 września wystąpił uwielbiany przez publiczność festiwalową zespół GLASS DUO - szklana harfa - Anna i Arkadiusz Szafraniec z Gdańska.

25 września podczas koncertu finałowego wystapi zespół kameralny z Tarnowski Gór: Urszula Jasiecka-Bury - klawesyn i organy, Magdalena Kania - flet barokowy i Mariusz Bury - lutnia i teorba.

Urszula Jasiecka-Bury (organy, klawesyn) - ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. W 2005 roku letni semestr spędziła w Brukseli studiując w Koninklijk Conservatorium w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaens. Swe umiejętności doskonaliła uczestnicząc w wielu organowych, klawesynowych i kameralnych warsztatów prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Jest laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii (2000). Od 2001 roku współtworzy Zespół Muzyki Dawnej „Parnassos”, z którym występuje w roli organistki i klawesynistki w kraju i za granicą. Wraz z członkami zespołu „Parnassos” w marcu 2004 roku zajęła II miejsce na konkursie muzyki barokowej w Wuppertal (Niemcy) oraz nagrała 2 płyty z muzyką XVII i XVIII- wieczną. Poza działalnością związaną z własnym zespołem występuje regularnie jako solistka a także kameralistka przyjmując zaproszenie zespołów kameralnych i orkiestr. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora roku prowadzi od 2004 festiwal „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” a od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Koncertowaniu towarzyszy działalność pedagogiczna- Urszula Jasiecka-Bury prowadzi klasy organów i klawesynu w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej oraz Zespole Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej oraz przedmioty specjalistyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Mariusz Bury (teorba) - ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie gitary prof. Aliny Gruszki i adt Wandy Palacz. Był uczestnikiem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, zdobywając m. in. wyróżnienie na VII Spotkaniach Gitarowych w Sanoku. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych gitarzystów. Prowadzi działalność koncertową, głównie jako kameralista. W latach 2001-2008 był lat związany ze "Śląskim Oktetem Gitarowym", z którym nagrał płytę nominowaną do nagrody „Fryderyki 2009”. Mariusz Bury występuje ze skrzypaczką Martyną Pastuszką oraz z żoną Urszulą Jasiecką-Bury- klawesynistką. Po ukończeniu studiów gitarowych krąg jego zainteresowań muzycznych poszerzył się o muzykę dawną, w związku z czym rozpoczął naukę gry na teorbie u Henryka Kasperczaka. W 2011 roku ukończył studia w klasie lutni Jana Čižmářa w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2005 roku występuje wraz z zespołem muzyki dawnej "Parnassos", z którym nagrał dwie płyty z repertuarem XVII i XVIII wiecznym. Prowadzi działalność dydaktyczną w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej.

Magdalena Kania (flet traverso) - ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fletu prof. Kazimierza Moszyńskiego. Była członkiem Capelli Cracoviensis, a następnie Orkiestry Telemanna. Wraz z tymi zespołami jako solistka i kameralistka koncertowała w kraju i za granicą. Swoje zainteresowania muzyką dawną rozwijała na kursach w Polsce i w Niemczech w zakresie gry na flecie traverso i muzyki kameralnej pod kierunkiem m. in. takich profesorów jak: Ernst Kubitschek i Benedek Csalog. Uczestniczyła w wielu projektach wykonań muzyki dawnej, m. in. w prawykonaniu i nagraniu Pasji Gdańskiej G. Ph. Telemanna w Jarosławiu. Obecnie jest pedagogiem szkół muzycznych w Bielsku-Białej oraz Wiśle.

Program:

1. J. S. Bach (1685-1750):
Fantasia “Pièce d'orgue” G-dur, BWV 57
Preludium chorałowe: Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
2. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) - Sonata c-moll op.65 nr 2:
części: Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace, Allegro moderato.
3. Matthias Weckmann (1616-1674) - Toccata in a (klawesyn solo)
4. Johann Joachim Quantz (1697-1733) - Sonata D-dur na flet i basso continuo op.1 nr 2
części: Adagio, Allemanda.Allegro, Arioso, Giga. Presto.
5. Giovanni Girolamo Kapsberger (1580-1651) - Toccata Arpeggiata (teorba solo)
6. Jacques-Martin Hotteterre (1674-1763) - Troisième Suitte z I Księgi na flet i basso continuo:

Allemande - La Cascade de St.Cloud,
Sarabande - La Guimon,
Courante - L’indiferente et Double,
Rondeau - Le Plaintif,
Menuet - Le Mignon,
Gigue. -L’Italienne.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie to impreza muzyczna o najwyższym poziomie artystycznym, dostępna dla wszystkich i dająca możliwość oderwania się od szarej codzienności życia i obcowania z ulotną materią dźwięków ukrytych w muzyce prezentowanej przez najwyższej klasy artystów scen międzynarodowych.

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Wasilkowie
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Parafia NMP Matki Miłosierdzia
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej
Muz & Art

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny: Dariusz Hajdukiewicz

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Wasilków, Parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Kościuszki 2

1150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39