XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego

dodane dnia: 2018-08-24 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej  i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2018-09-02 - 2018-09-30
Zapraszamy na XIV edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.
Zainaugurowany w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim. Festiwal wpisując się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta i województwa podlaskiego stał się wyróżniającą je wizytówką na mapie artystycznych ośrodków Polski oraz miejscem przyciągającym wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy.
Festiwal jest odpowiedzią na potrzeby kulturalne mieszkańców regionu w zakresie dostępności do kultury wysokiej i muzyki klasycznej. Od początku swego istnienia głównym celem Festiwalu jest promowanie muzyki jako sztuki kształtującej wrażliwość lokalnej społeczności na piękno ukryte w muzyce klasycznej w wydaniu organowym i kameralnym a poprzez zapraszanych artystów promowanie regionu i walorów turystycznych województwa podlaskiego.

W ramach 13 edycji MFMOiK odbyło się 58 koncertów z udziałem ponad 150 wykonawców m. in. z Polski, Wysp Alandzkich, USA, Japonii, Rosji, Niemiec, Belgii, Litwy, Białorusi, Danii, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Włoch, w tym: 76 solistów, 5 chórów, 5 orkiestr i 15 zespołów kameralnych. Koncertów wysłuchało ponad 10 tysięcy słuchaczy.

W tym roku wystąpią wybitni artyści scen międzynarodowych m. in.: Anna Wolfinger - sopran; Jolanta Sosnowska - skrzypce barokowe (Wiedeń); Kayo Nishimizu - fortepian / Japonia Podlaska; Vojtech Trubać - organy / Czechy; Karol Radzimowski - duduk / Warszawa, Zelowskie Dzwonki oraz Orkiestra Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

PROGRAM:

02.09.2018 r. - godz. 19.00
KONCERT INAUGURACYJNY

Baroque Collegium Musicum

Anna Wolfinger - sopran
Jolanta Sosnowska - I skrzypce barokowe
Danuta Zawada - II skrzypce barokowe
Anna Mikołajczak - altówka barokowa
Radosław Koper - altówka barokowa
Anna Cierpisz - violonczela barokowa
Rafał Makarski - kontrabas barokowy
Rafael Gabriel Przybyła - obój d'amore
Dariusz Hajdukiewicz - organy skrzyniowe / kierownictwo artystyczne

Program koncertu inauguracyjnego:

1. Jan Sebastian Bach (1685-1750) - Sinfonia z Kantaty „Gott soll allein mein Herze haben”
BWV 169 („Tylko Bóg ma być w sercu moim”)

2. Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Kantata solowa"Was mich auf dieser Welt betrübt"
BuxWV 105 („Co mnie zasmuca na tym świecie”)

3. Evaristo Felice dall' Abaco (1675-1742) - Sonata II d-moll cz. I Largo e cantabile

4. Antonio Caldara (1670-1736) - Aria „In lagrime stemprato il cor qui cade” („W płaczliwych łzach które tutaj padają”) z Oratorium „Magdalena u stóp Chrystusa”

5. J. S. Bach - II Sinfonia z Kantaty „Die Himmel erzählen die Ehre Gottes” BWV 76
(„Niebiosa opowiadają chwałę Boga”)

6. Nicola Matteis (1650-1714) - "Alia Fantasia"

7. J. S. Bach - Kantata „Mache dich, mein Geist, bereit” BWV 115
(„Bądź gotowy, duchu mój”), Aria „Bete aber auch dabei” („Módl się przy tym, módl, Także w swej czujności”)

8. J. S. Bach - Sinfonia z Kantaty "Christ lag in Todesbanden" BWV 4
(„Legł Chrystus w śmierci pętach”)

9. Georg Friedrich Händel (1685-1759) - Antyfona Sacra „Heac est Maria virginum”

10. J. S. Bach - Aria „Erbarme dich” z Pasji wg Św. Mateusza BWV 244,
(„Zmiłuj się nade mną, Mój Boże”) 

11. J. S. Bach - Aria - Chorał „Chorale: Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ” („Zostań z nami, Jezu Chryste”) z Kantaty "Bleib bei uns, denn es will Abend werden"BWV 6 („Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”)

12. J. S. Bach - Aria na strunie G z 3 Suity orkiestrowej BWV 1068

O artystach:

W 2008 roku z inicjatywy podlaskiego organisty i pasjonata muzyki dawnej Dariusza Hajdukiewicza w Wasilkowie - mieście założonym w roku 1566 przez wielkiego mecenasa sztuki Króla Zygmunta Augusta powstał zespół kameralny, który przekształcił się w Podlaską Orkiestrę Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum (skót BCM).
Skład orkiestry BCM tworzą wybitni i doświadczeni instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz w grze na instrumentach historycznych, absolwenci m. in.: Akademii Muzycznej w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Royal Academy of Music w Londynie, oraz University of Illinois, Konservatorium Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien - stale koncertujący w najlepszych ośrodkach muzycznych Europy.
Skład orkiestry BCM w zależności od repertuaru:
Jolanta Sosnowska, Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Radosław Koper, Anna Mikołajczak - altówka barokowa
Anna Cierpisz, Roman Wiszniowski - wiolonczela
Rafał Makarski - kontrabas
Krzysztof Sokołowski - kontrabas barokowy / violone / viola da gamba
Rafael Gabriel Przybyła - obój barokowy, obój d'amore, obój da caccia
Witold Wilgos - lutnia / teorba / lutnia renesansowa
Dariusz Hajdukiewicz - truhenorgel / organy - kierownictwo artystyczne
Repertuar BCM obejmuje utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne mistrzów renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Na potrzeby programowe Orkiestra BCM współpracuje z wybitnymi solistami scen międzynarodowych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz z zespołami muzyki dawnej specjalizującymi się w grze na instrumentach historycznych m.in.: z Zespołem Puzonów Renesansowych „Trombastic”, Anną Wolfinger - sopran, Julitą Mirosławską - sopran, Julią Karpetą - viola da gamba, Karolem Bartosińskim - kontratenor, Bożeną Bojaryn - Przybyłą - sopran, Anną Kowalską i Antonem Birulą - teorba / lutnia / gitara barokowa, Kubą Kościukiewiczem - wiolonczela barokowa, Mateuszem Kowalskim - viola da gamba, Grzegorzem Zimakiem - kontrabas / violone.
Orkiestra BCM ma na swoim koncie entuzjastyczne występy na festiwalach województwa podlaskiego wykonując koncerty inauguracyjne m. in.: podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. W listopadzie 2014 roku Orkiestra BCM dokonała prawykonania „Studenten Messe” Antonio Lottiego (1667-1740) w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej w Białymstoku, a we wrześniu 2015 wykonała koncert inauguracyjny XI edycji MFMOiK w Wasilkowie.
Muzycy Orkiestry BCM posiadają imponujące instrumentarium, wśród którego znajdują się unikatowe instrumenty lub kopie instrumentów historycznych o bardzo szlachetnym brzmieniu, pochodzące z najznakomitszych manufaktur europejskich (Michel Collichon, Guarneri, Johann Christian Ficker, Paul Paulhahn, Paul Hailperin, Johannes Kircher). Mecenasem i opiekunem Orkiestry BCM jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej.

Anna Filimowska-Wolfinger - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Już jako studentka współpracowała z Krakowską Operą Kameralną w spektaklach: „La Serva Padrona”, „Livietta e Tracollo” G. B. Pergolesiego, „Die Schuldigkeit des ersten Gebots” W. A. Mozarta.
Laureatka Grand Prix w III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, oraz takich konkursów jak: VI Ogólnopolski Konkurs Sztuki Wokalnej Złote Głosy w Warszawie, XIV Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. I. Godina we Vrablach, I Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Mławie, finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. F. Vinas w Barcelonie, oraz Belvedere w Düsseldorfie.
Artystka występowała na wielu festiwalach muzycznych m. in. Cracovia Sacra w Krakowie, Jubilaei Cantus w Nowym Sączu, Muzyka i Sacrum w Chrzanowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal Sztuk Dawnych - Imienieny Izabeli Branickiej w Białymstoku, Belcanto w Nałęczowie.
Od 2012 roku solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie występuje w następujących spektaklach: „Korczak” Ch. Williamsa, „Straszny dwór” S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” J. Bock’a, „Pimpinone” G. Ph. Telemanna, „Upiór w operze” A. Lloyda Webbera, „Traviata” G. Verdiego, „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, „Carmen” G. Bizeta, „Zemsta Nietoperza” J. Straussa.
Od marca 2016 występuje również na scenie Opery Krakowskiej, wykonując partię Fiorilli w operze „Turek we Włoszech” G. Rossiniego. W grudniu 2016, wraz z zespołem Teatru Wielkiego Opery Narodowej brała udział w wykonaniu spektaklu „Pasażerka” M. Weinberga, jako Yvette, na scenie Tjanjin Grand Theatre w Chinach.
Brała udział w prawykonaniu Oratorium „Oto wierny sługa mój” Huberta Kowalskiego i Piotra Pałki.


09.09.2018 r. - godz. 19.00
Koncert dzieł Fryderyka Chopina z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległosci przez Polskę

Wystąpi:
- Kayo Nishimizu - fortepian (Japonia)

Kayo Nishimizu to pianistka pochodząca z Japonii, od 1987 roku na stałe mieszkająca w Polsce. Jest pedagogiem fortepianu, tłumaczem i nauczycielem języka japońskiego. Czynnie uczestniczy w organizacji koncertów i wydarzeń na rzecz promocji kultury i integracji różnych kultur w Polsce i w Japonii.
Kayo Nishimizu to wielbicielka oraz wielka propagatorka muzyki Fryderyka Chopina.
W 2004 roku rozpoczęła realizację cyklu koncertów "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina". Miejscem koncertów było Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, zaś datę koncertów wyznaczały rocznice urodzin i śmierci kompozytora (1 marca i 17 października). Od 2005 roku 17 października o godz. 2.00 artystka wykonywała także koncert nocny upamiętniający dzień i godzinę śmierci Fryderyka Chopina w Paryżu (1849). Do października 2009 roku pianistka zagrała przed publicznością wszystkie utwory Chopina na fortepian solo. W latach 2010 - 2011 wykonała przed publicznością także mniej popularne utwory Fryderyka Chopina, takie jak pieśni czy muzykę kameralną. Z towarzyszeniem orkiestry wykonała Koncerty fortepianowe f-moll i e-moll.
Rok 2005 przyniósł pianistce nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa "Urbs Nova" w kategorii kultura - za działalność artystyczną w Pruszkowie ze szczególnym uwzględnieniem wykonania cyklu koncertów fortepianowych "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina".
W 2003 roku nagrała płytę z utworami „Obrazki z wystawy” Musorgskiego i „Romeo i Julia” Prokofiewa. Koncert fortepianowy b-moll nr 1 Czajkowskiego jest jej żelaznym repertuarem.
Od 2010 artystka organizuje co roku wiele audycji szkolnych, w których łączy muzykę z opowiadaniem i prezentacją multimedialną. Dbałość o rozwój kultury muzycznej i kształcenie w młodzieży potrzeby słuchania i umiejętności rozumienia muzyki klasycznej stanowi główny nurt szeroko pojętej działalności edukacyjnej pianistki.
Jest autorką albumów "Chopin's music & stories". W tym cyklu ukazały się płyty: "Polska - miłość i żal” (listopad 2012), "24 Preludia - świat wyobraźni” (kwiecień 2013), "Tańce - zabawa i tęsknota" (wrzesień 2013), „Fantazja dźwięków” (maj 2014), "Dlaczego Japończycy tak kochają Chopina?" (wrzesień 2014). Płyta pt. "24 Etiudy - filozofia Chopina" ukazała się w kwietniu 2015.
W marcu 2017 muzyka Chopina w wykonaniu Kayo Nishimizu, zawitała na pokłady Dreamlinerów Polskich Linii Lotniczych LOT. Podróżni mogą wysłuchać na pokładach samolotów sześciu płyt pianistki. Artystka przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty.
Regularnie koncertuje w Polsce i Japonii, często uczestniczy w audycjach radiowych i telewizyjnych.

www.kayo-nishimizu.info
https://www.facebook.com/kayo.nishimizu/

Program:

Fryderyk Chopin (1810-1849):
- Polonez A-dur op. 40 nr 1
- Fantazja - Impromptu cis-moll
- Nokturn Es-dur op.9 nr 2
- 2 Mazurki B-dur op.7 nr 1 i cis-moll op.63 nr 3
- Etiuda E-dur op.10 nr 3
- Scherzo h-moll op. 20
- Etiuda "Rewolucyjna" c-moll op.10 nr 12
- Marsz żałobny
- Polonez As-dur op. 53

16.09.2018 r. - godz. 19.00

Wystąpi:
- Vojtech Trubać - organy (Czechy)

Vojtěch Trubač - urodził się w Nowym Jiczynie, Czechy (1997). Edukację muzyczną rozpoczął na fortepianie w Szkole Muzycznej w klasie Frenštát Martina Hanáková. Następnie przeniósł się do Základní umělecká škola (ZUŠ) Alfreda Radoka Valasske Mezirici, gdzie studiował fortepian pod kierunkiem Pawła Bezděková a później Bohumíra Kratochvil, który do 2009 roku uczył go także grać na organach. Po ukończeniu szkoły wstąpił do Konserwatorium Janáček i Grammar School w Ostrawie, gdzie przez sześć lat studiował organy pod kierunkiem Łukasza Hurtíka.
Już podczas nauki szkolnej brał udział w konkursach pianistycznych i organowych. W 2009 roku zajął drugie miejsce podczas konkursu pianistycznego w Centralnej Szkole Muzycznej, często uczestniczył w konkursie Praga Junior Note, gdzie stopniowo zdobył drugie i trzecie miejsce, gdzie również otrzymał Nagrodę za najlepsze wykonanie muzyki J. S. Bacha.
Jest laureatem konkursu „Organum Regium 2012”, dwa lata później został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego Petera Ebena w Opawie. W 2017 roku zdobył tytuł finalisty na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Białymstoku, a także otrzymał nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu - występ podczas XIV MFMOiK w Wasilkowie.
Ostatnim sukcesem jest pierwsza nagroda i tytuł laureata, a także tytuł absolutnego zwycięzcy w Międzynarodowym Konkursie „Pro Bohemia 2018”.
Podczas studiów uczęszczał na różne kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych artystów, takich jak: Olivier Latry, Jean-Baptiste Monnot, Jaroslav Tuma, Stefan Baier, czy Ivan Klánský.
Vojtěch regularnie koncertuje nie tylko w Czechach, ale także za granicą. Występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii im. Janáčka lub Filharmonią Morawską w Ołomuńcu. Oprócz koncertów organowych jest także pianistą i kameralistą grającym na klawesynie.
Aktywnie działa również jako organista kościelny w Frenštát pod Radhoštěm.

Program:

1. J. S. Bach: Toccata, adagio a fuga C dur BWV 564
2. J.S. Bach: Preludium chorałowe „Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter” BWV 650
3. F. X. Brixi: Preludium C dur
4. K. B. Kopřiva: Fuga - Pastorela C dur
5. F. Mendelssohn-Bartholdy: Sonata f moll, Op. 65. nr. 1
6. T. Dubois: Toccata G dur


23.09.2018 r. - godz. 19.00

Wystąpią:
- Karol Radzimowski - duduk (Warszawa)
- Mateusz Chmielewski - akordeon (Warszawa)

Mateusz Chmielewski - urodził się 23.08.1990 r. w Blachowni. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie Muzyki oraz Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Występuje zarówno solo jak i w zespołach kameralnych. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m. in. zajął I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Puli (Chorwacja).

Kamil Radzimowski – duduk, oud, flet, wokal. Kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Pomysłodawca projektu i kompozytor wszystkich utworów zawartych w „Odgłosach zanikającego świata”. Prowadzi studio nagrań „Pasja" w Warszawie.
W 2010 roku zaczął rozwijać swoją pasję ucząc się gry na trzech instrumentach etnicznych, tj. oud, zurna i duduk ormiański. Wydał 3 płyty solowe: „Armenian Duduk” część 1 i 2 o charakterze muzyki filmowej z mocnymi wpływami brzmień arabskich i ormiańskich oraz „Stwórca Świata”.
Koncertował z czołowymi polskimi dyrygentami: Tadeusz Wicherek, Bohdan Jarmolowicz, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba oraz gwiazdami muzyki: Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach. 

Program:
1. W. Siemionov - Suita Bułgarska II Cz. Sevdana
2. J. S. Bach - preludium i fuga E- dur
3. W. Trojan - Zburzona katedra
4. A. Tuchowski - Te lucis ante terminum,
5. W. Runczak - W strone Paganiniego
Duduk & Akordeon
1. Stwórca świata
2. Chrystus na Pustynii
3. Aramejczyk
4. Cisza w niebie
5. Wspomnienie z Krymu
6. Amazing Grace
7. Słońce


30.09.2018 r. - godz. 19.00

Wystąpią:
- Zelowskie Dzwonki

„Zelowskie Dzwonki” - to zespól muzyczny grający na amerykańskich dzwonkach ręcznych. Działa przy Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Zelowie od 1999r.
Zespół dysponuje pięcioma oktawami dzwonków ręcznych i 3 oktawami dzwonków ręcznych rurowych.
Młodzi muzycy ćwiczą w dwóch grupach: starszej (koncertującej) i młodszej.
Zespół zagrał ponad 300 koncertów. Występował nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Niemczech, Holandii i na Węgrzech.
Tradycyjnie „Zelowskie Dzwonki” można usłyszeć w budynku Kościoła Ewangelicko - Reformowanego w Zelowie podczas Koncertów Wielkanocnych i Koncertów Bożonarodzeniowych.
Dyrygentem - założycielem zespołów była od 1999 do 2010 ks. Wiera Jelinek. Obecnie dyrygentem jest Anna Kimmer.
Ilość grup składających się na cały zespół zmienia się w zależności od rotacji młodzieży. Wraz z absolwentami zespół liczy ok. 95 osób. Jeden grupa liczy od 10 do 13 osób, w zależności od potrzeb.
W 2015r. Zespół został uhonorowany nagrodą European Union of Arts za działalność artystyczną i kulturalną.
Zespół „Zelowskie Dzwonki” wydał 3 płyty:
„Bogu na chwałę” (2013 r.)
„Zelowskie Dzwonki Świątecznie” (2014 r.)
„10 000 Powodów, Duszo ma, Pana Chwal”( 2017 r.)

Dyrygent - Anna Kimmer
Opiekun / konferansjer - ks. Tomasz Pieczko

Dzwonkarze:
Sonia Gryger, Anna Rogut, Aleksandra Rogut, Iwona Kimmer, Justyna Maciejewska, Renata Kimmer, Dawid Gryger, Marcin Góralewski, Eliasz Nowak, Nikola Bednarek, Klaudia Nowak, Natalia Góralewska, Jakub Papuga

Program:

Nicholas A. Hanson - Triumphant Spirit 
Kavin McChesney - A Festive Chime
John A. Behnke - Easter Joy
Arnold B. Sherman - Grazioso
Michael Mazzatenta - Fanfare Celebration!
Michael Helman - Nocturne in C minor
“Jeśli na piasku” arr. Emilka Kubik
Brendan Graham - You raise me up
“Colors of the Wind” - arr. Paul McKlveen
Chris Tomlin, Jesse Reeves, Jonas Myrin, Matt Redman - “Our God”
ar. Peggy Bettcher  

Kierownictwo artystyczne: Dariusz Hajdukiewicz

Organizatorzy
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskie
Urząd Miejski w Wasilkowie
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Parafia NMP Matki Miłosierdzia
Muz & Art

Patronat honorowy
Metropolita Białostocki
Wojewoda Podlaski
Starosta Powiatu Białostockiego
Burmistrz Wasilkowa

Projekt współfinansowany z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Wojawództwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Białymstoku

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Wasilków, Parafia NMP Matki Miłosierdzia przy ul. Kościuszki 2

1542 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39