Zielonym do góry - festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka

dodane dnia: 2015-05-11 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-05-31
Czy widzieliście kiedyś jak rośnie fasola, jak kiełek zmienia się w dojrzałą roślinę? Czy wiecie w jaki sposób rośliny „żywią się” słońcem? Jeśli nie, to macie okazję by lepiej poznać otaczającą nas przyrodę. Zapraszamy dzieci i dorosłych na festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia w CLZ poznacie rośliny spotykane w lesie i w mieście, dowiecie się, jakie właściwości lecznicze mają zioła. Będziecie mogli przeprowadzać eksperymenty przyrodnicze pod okiem ekspertów!

Godz. 10.00-16.00
wstęp wolny.

PROGRAM
I Laboratorium Przyrodnicze
Uczestnicy warsztatów wcielą się w role naukowców. Zostaną wyposażeni w sprzęt laboratoryjny, m.in.: mikroskopy, lupy, odczynniki, fartuchy. Wspólnie przeprowadzimy proste doświadczenia, dzięki którym poznamy tajemnice natury.

Czas trwania: ok. 60 min.
Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod nr telefonu: 85 6767367
Uwaga: dzieci na zajęciach pracują razem z rodzicami / opiekunami!

Godz. 10.00 - Ciekawe Nasiona
Każde wielkie drzewo i najmniejsza roślina na samym początku było nasionem. Poznacie proces kiełkowania, wypuszczania pędów, kształtowania rośliny. Każdy zobaczy, dotknie, a nawet spróbuje smaku niektórych nasion. Wspólnie zastanowimy się, czym różnią się nasiona poszczególnych roślin, jakie warunki są potrzebne do ich kiełkowania, a następnie wzrostu rośliny. Dowiemy się też kto lub co może nasiona rozsiewać. Czy siewcy nasion działają świadomie czy nie zdają sobie sprawy z tego, że pomagają roślinom rozmnażać się? W finale warsztatów posadzimy fasolki, które będzie można zabrać do domu i obserwować ich wzrost.
Wiek uczestników 4-7 lat

Godz. 11.30 - Aromatyczne Zioła
Ludzie od najdawniejszych czasów znali i wykorzystywali zioła. Obecne stosowane są w kuchni, jako przyprawy, są składnikiem kosmetyków, znajdują szerokie zastosowania w leczeniu licznych dolegliwości. W trakcie warsztatów poznamy właściwości i zastosowania ziół. Dowiemy jak smakują i jak wyglądają pod mikroskopem. Uczestnicy zobaczą, jak wyglądają sadzonki niektórych ziół, będą uczyć się je odróżniać. Dowiedzą się, że w wielu przypadkach łatwiej możemy rozpoznać roślinę nie po wyglądzie, lecz na przykład po zapachu. Na koniec wspólnie zasadzimy ziołowy ogródek.
Wiek uczestników: 7- 10 lat

Godz. 13.00 - Gleba - wrażliwa powłoka
Gleba, woda i światło – to dzięki nim lasy robią się zielone, zboża rosną, a kwiaty stają się kolorowe. Podstawą jest gleba, na której wszystko rośnie. Pod okiem ekspertów przyjrzymy się jakie są rodzaje gleby. Czy glina, torf i piasek są tak samo przyjazne dla każdej rośliny? Która najlepiej przepuszcza wodę? A wreszcie, jak chronić glebę, by służyła przyszłym pokoleniem? Bohaterem warsztatu będzie dżdżownica – jeden z najciekawszych mieszkańców gleby.
Wiek uczestników: 10- 13 lat

II Kwiaty z historią – spacer historyczno-przyrodniczy
godz. 11.00 i 13.00 zbiórka na parkingu CLZ
Czas trwania: 60 min
Wiek: bez ograniczeń
Liczba miejsc ograniczona
Rejestracja na spacer pod nr telefonu: 85 67 67 367 lub osobiście w CLZ

Białostocki Park Stary, otaczający Teatr Dramatyczny, służy mieszkańcom miasta od 118 lat! Ale co o nim tak naprawdę wiemy? Był „niemym świadkiem” najważniejszych wydarzeń XIX i XX wieku. Na przestrzeni lat zmieniał się jego kształt i wygląd. Kiedyś można było zobaczyć tu egzotyczną agawę, napić się kawy w kawiarni „Raj”. Obecnie w upalne dni możemy schłodzić nogi w fontannie lub odpocząć w cieniu „Kompozycji”. Historyczno-przyrodniczy spacer organizowany przez CLZ to wędrówka w czasie, gra połączona z poznawaniem historii i przyrodniczych atrakcji parku, teatru i najbliższej okolicy. Na uczestników spaceru czekają fotograficzne puzzle, detektywistyczne zadania, teatralno-przyrodnicze łamigłówki i quiz, czyli świetna zabawa. To także okazja do poznania nagrań z Mediateki CLZ i osób, które opowiedzą o tym jak wyglądało centrum Białegostoku ponad 80 lat temu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi, grupy znajomych i osoby indywidualne!
Uwaga: każdy uczestnik otrzyma Odznakę Spacerowicza!

Tarasowo-ogrodowo
Jeżeli jeszcze mało Wam zabawy w Laboratorium Przyrodniczym lub też nie zdążyliście się zapisać na warsztaty, przyjdźcie na taras CLZ, gdzie wspólnie założymy ogródek. Do Waszej dyspozycji przygotowaliśmy donice, nasiona, sadzonki, rękawice, łopatki i konewki… czyli wszystko, co jest potrzebne prawdziwemu ogrodnikowi. Od instruktora CLZ dowiecie się wszystkiego o sadzeniu i pielęgnacji roślin.

Uwaga: będzie można obserwować wzrost roślinek na profilu fejsbukowym CLZ a także na żywo – odwiedzając tarasowy ogródek. Jeżeli zechcecie, możecie też zabrać sadzonkę do domu.

Sadzonki i nasiona:
pomidory, pietruszka, koper ogrodowy, cebula, poziomka, truskawka, fasolka

Ponadto w programie:
- Sala Gier i Zabaw
- Wystawa Tadeusza Rolke „Miejsca. Reaktywacja”
- Wystawa Karola Grygoruka „Trash Drugs And Male Bonding”
- Wystawa „Białystok młodego Zamenhofa"
- Wystawy „Bojary 2” i „Nie od razu pomnik zbudowano”

Na wszystkie wystawy wstęp wolny.
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1102 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39