Zmienia się rozkład jazdy pociągami. Warto sprawdzić go przed podróżą

2021.12.09 07:41
W niedzielę (12.12) zmieni się rozkład jazdy pociągów POLREGIO oraz PKP Intercity.
Zmienia się rozkład jazdy pociągami. Warto sprawdzić go przed podróżą
Fot: Justyna Fiedoruk

Od 12 grudnia zmienia się rozkład jazdy pociągów POLREGIO. Sporo zmian będzie wprowadzonych też od 1 stycznia, gdy w życie wejdzie nowy aneks do umowy samorządowej Podlaskiego z POLREGIO.

W niedzielę (12.12) zmieni się rozkład jazdy pociągów POLREGIO. Będą one dotyczyły większości obsługiwanych tras. Więcej zmian nastąpi jednak od nowego roku, gdy wejdzie w życie nowy aneks do umowy samorządowej Podlaskiego z POLREGIO.

Białystok-Szepietowo

Zmodyfikowana zostanie organizacja ruchu pasażerskiego na trasie Białystok-Szepietowo. Komunikacja zastępcza, która kursuje na tym odcinku, będzie pomniejsza o jedną parę autobusów, z kolei w dni robocze do Łap będzie jeździł nie jeden a dwa autobusy. Wprowadzone będą też ograniczenia kursowania ZKA w weekendy - p. porannego kursu zastępczej komunikacji autobusowej z Białegostoku do Szepietowa (o godz. 6:05) nie będzie w niedziele, a południowy kurs (o godz. 12:20) będzie się odbywał codziennie poza sobotami.

Ważną informacją dla podróżujących jest niewątpliwie to, że nadal będzie obwiązywało porozumienie ze spółką PKP Intercity w sprawie honorowania biletów okresowych POLREGIO. Takie działanie znacznie ułatwia dojazdy na tym odcinku osobom uczącym się, studiującym oraz pracującym. w 12 pociągach PKP Intercity będą honorowane bilety okresowe POLREGIO (tygodniowe, miesięczne, kwartalne). Wymienione niżej pociągi uzupełnią ofertę POLREGIO:

1) IC Słowacki : Ełk – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (7:58) – Szepietowo (8:39); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Racibory;

2) IC Podlasiak : Suwałki – Świnoujście
odcinek honorowania: Białystok (9:24) – Szepietowo (10:09); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Łapy Osse, Jabłoń Kościelna;

3) IC Nałkowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (13:31) – Szepietowo (14:16); codziennie;zatrzymuje się: Łapy;

4) IC Dąbrowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (15:38) – Szepietowo (16:38); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Białystok Wiadukt i Klepacze;

5) TLK Hańcza : Suwałki – Kraków Główny odcinek honorowania: Białystok (17:52) – Szepietowo (18:34) codziennie; zatrzymuje się: Łapy;

6) IC Narew : Białystok – Łódź Widzew odcinek honorowania: Białystok (19:52) – Szepietowo (20:41); codziennie; zatrzymuje się: Baciuty oraz na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Łapy i Szepietowo;

7) TLK Hańcza : Kraków Główny – Suwałki
odcinek honorowania: Szepietowo (9:39) – Białystok (10:23); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;

8) IC Dąbrowska : Wrocław Gł. – Białystok odcinek honorowania: Szepietowo (11:20) – Białystok (12:25); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Klepacze i Białystok Wiadukt;

9) IC Nałkowska : Wrocław Główny – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (13:38) – Białystok (14:20); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;

10) IC Pilecki : Racibórz – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (15:39) – Białystok (16:33); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy;

11) IC Podlasiak : Świnoujście – Suwałki odcinek honorowania: Szepietowo (18:09) – Białystok (18:52); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;

12) IC Słowacki : Wrocław Główny – Ełk odcinek honorowania: Szepietowo (19:48) – Białystok (20:40); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy.

Podróżni muszą mieć na uwadze, że w pociągach PKP Intercity całkowita rezerwacja miejsc obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Dart (oznaczonych w rozkładzie literą R w kwadracie). Dlatego osoby, które posiadają bilety okresowe POLREGIO muszą mieć (nieodpłatny) bilet dodatkowy, który będzie wskazywał ich miejsce siedzenia. Jest on wydawany w kasie biletowej, w Serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu. Trzeba mieć wiedzieć, że w przypadku odbioru u konduktora, jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa, za miejscówkę zostanie pobrana opłata pokładowa w wysokości 10 zł. W innym przypadku zostaną potraktowani jako osoby podróżujące bez ważnego biletu.

W pociągach TLK lub IC zestawionych ze składów wagonowych można podróżować bez biletu dodatkowego na rezerwację miejsca.

Zmiany na pozostałych trasach

Od niedzieli pojawią się nowe połączenia w relacji okółka – Kuźnica Białostocka – Sokółka.

Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał również na odcinku Hajnówka-Czeremcha. Od niedzieli na tej trasie będą kursowały o dwie pary pociągów mniej, a na odcinkach Bielsk Podlaski – Hajnówka i Bielsk Podlaski – Czeremcha – o 1 parę pociągów.

Na pozostałych trasach pociągów w naszym regionie zmienią się godziny i terminy kursowania pociągów.

Dużo zmian od 1 stycznia 2022 r.

Od stycznia w będzie obowiązywał nowy aneks do umowy POLREGIO z województwem podlaskim.

Reaktywowane zostaną codzienne połączenia na trasie Czremcha-Hajnówksa Siemianowka, które w roku bieżącym funkcjonowały tylko w wakacje. Od 1 stycznia 2022 r., codziennie oprócz sobót, będzie można dojechać do Siemianówki z Hajnówki o godz. 6:15 (pociąg skomunikowany z pociągiem z Białegostoku), a z Czeremchy codziennie o godz. 17:51. Z Siemianówki będą kursowały dwa pociągi do Czeremchy, o godz. 7:19 codziennie oprócz sobót (skomunikowany z pociągami do Białegostoku i Siedlec) oraz każdego dnia o godz. 19:23.

Pojawi się też nowe połączenie z Białegostoku do Sokółki. Pociąg będzie kursował w dni robocze. Odjazd z Białegostoku o godz. 16:53, a z Sokółki o godz. 18:04.

Jeśli chodzi o trasę sezonową Białystok-Waliły to oferta przewozowa będzie działać w dalszym ciągu, a w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) w weekendy będą na tym odcinku kursowały dwie pary pociągów.

Z powodu pandemii nie ma połączenia do Kaunas (Kowna) i jak informują Koleje Litewskie, w najbliższym czasie nie będą przywrócone.

Nowy rozkład jazdy dostępny jest na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl. Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem infolinii POLREGIO 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).

Kolejna zmiana rozkładu jest przewidywana od 13 marca 2022 roku.

Nowy rozkład PKP Intercity

Podróże pojemniejszymi pociągami z Białegostoku do Warszawy, Łodzi i Wrocławia – to najważniejsza nowość dla województwa podlaskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12, grudnia.

Łączące Białystok z Wrocławiem pociągi IC Nałkowska (przez Warszawę, Częstochowę i Opole) i IC Dąbrowska (przez Warszawę, Łódź i Kalisz) w nowym rozkładzie jazdy będą obsługiwane składami wagonowymi w standardzie InterCity (IC) zamiast elektrycznymi zespołami trakcyjnymi, jak do tej pory. Zwiększy to liczbę miejsc w pociągach i pozwoli wzmacniać składy dodatkowymi wagonami, jeśli spodziewana będzie duża frekwencja. Dodatkową możliwość dojazdu z Białegostoku na Mazury stworzy wydłużenie do Ełku relacji składu IC Słowacki, kursującego z i do Wrocławia.

Obowiązujący od 12 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. W momencie rozpoczęcia prac modernizacyjnych na linii nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko, pociągi między Olsztynem a Białymstokiem (IC Rybak, TLK Biebrza) kursować będą przez Szczytno i Pisz,
a skład IC Mamry z Wrocławia dojedzie tylko do Giżycka.

Trwające prace na linii kolejowej nr 6 na odcinku Kietlanka – Białystok powodują, że ruch pociągów prowadzony będzie jednotorowo, a jedna para zostanie zastąpiona autobusami komunikacji zastępczej (IC Pilecki z Białegostoku do Warszawy i IC Narew z Warszawy do Białegostoku). Mimo dużych utrudnień, siatka połączeń została opracowana tak, aby zachować bezpośredniość połączeń z i do Białegostoku. Modernizacja wymusza ograniczenie liczby połączeń między Białymstokiem a Warszawą z 8 do 7.

Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1332 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39