#Zostańwdomu. Kultura w czasach pandemii

2020.03.23 07:55
W czasach, gdy wszystkie instytucje kultury są zamknięte, kultura zeszła do internetu. Spektakle, koncerty, a nawet wystawy można oglądać bez wychodzenia z domu, online.
#Zostańwdomu. Kultura w czasach pandemii
Fot: MKiDN

Ninateka - kopalnia zbiorów

Ninateka (ninateka.pl) to kopalnia kulturalnych zbiorów. Polska platforma internetowa Ninateka udostępniająca zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego ma w katalogu już ponad 7,5 tysiąca darmowych i legalnych materiałów audio i wideo (bez reklam i konieczności logowania się). To 1000 filmów (dokumentów, bajek, dokumentów, fabuł, eksperymentów), 309 produkcji teatralnych (głośnych spektakli, oper, pokazów tanecznych czy słuchowisk), ponad 1600 prezentacji muzycznych (w tym ponad 300 koncertów), 258 materiałów o sztuce (w tym 22 wystawy oraz wiele performance’ów, wideoartów), do tego ponad 2100 plików związanych z literaturą (ponad 300 to słuchowiska przygotowane na podstawie powieści). Wystarczy wejść na stronę i znaleźć interesujące nas wydarzenie.

Muzea w internecie

Instytucje kultury - prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe.

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów. Warto także śledzić profile muzeów w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane są informacje o najnowszych ofertach.

Zwiedzać online można m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum POLIN, Muzeum Historii Polski, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zamek Królewski na Wawelu, Zachętę Narodową Galerię Sztuki.

Wirtualne wydarzenia - propozycje filharmonii i oper

Ofertę skierowaną do melomanów przygotowały filharmonie i opery. Wśród propozycji są m.in. rejestracje transmisji internetowych koncertów, nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe, ale także wideo wywiady z artystami.

Transmisje udostępniają m.in. Polska Teatr Wielki - Opera Narodowa (https://vod.teatrwielki.pl/), Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi (www.operalodz.com) czy Teatr Polski w Warszawie (www.teatrpolski.waw.pl).

TVP - oferta dla dzieci, rodzin i Teatr Telewizji

TVP zaprasza widzów na platformę cyfrową http://cyfrowa.tvp.pl, gdzie za darmo udostępnia 836 tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci i 10 Teatrów Telewizji. Wszystkie dzieła polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej zostały zdigitalizowane, a wiele z nich także zrekonstruowana przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w ramach projektu pn. "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." współfinansowanego przez Unię Europejską.

TVP przygotowała również specjalną ofertę dla dzieci, młodzieży i rodzin. Na kanale TVP ABC od godz. 8.00 do 13.00 młodzi odbiorcy będą mogli obejrzeć takie programy jak "Alchemik" o zjawiskach fizycznych i chemicznych czy program "Zaczarowany świat", który tłumaczy zawiłości świata sztuki. Na TVP Kultura w godz. 13.00-17.00 będą emitowane seriale i filmy związane z lekturami, np. "Szatan z siódmej klasy", "W pustyni i w puszczy" czy "Zemsta". Teatr Telewizji TVP - jako jedyny teatr, który pozostał ogólnodostępny, przypomni prezentowane w ciągu ostatnich 4 lat sztuki, takie jak: "Widnokrąg" Myśliwskiego, "Zemstę" Fredry, "Cenę" Waldemara Łysiaka i wiele innych ciekawych spektakli.

Największe zbiory świata online

Okres społecznej kwarantanny można także wykorzystać na zwiedzanie online najważniejszych muzeów świata. Taką możliwość daje wiele instytucji. Są to PergamonMuseum w Berlinie, Van Gogh Museum w Amsterdamie, Guggenheim Museum w Nowym Jorku, British Museum w Londynie, Musée d'Orsay w Paryżu czy Galeria Uffizi we Florencji.

Zbiorów najwspanialszych muzeów świata szukać można w ramach programu Google Arts & Culture, w którym bierze udział ponad 500 instytucji i który pozwolił na digitalizację wielu zbiorów z ich kolekcji. Wystarczy wejść na stronę: https://artsandculture.google.com.

Jeżeli jeszcze nie byliście w tych placówkach, warto zajrzeć do nich wirtualnie. Jeżeli wiedzieliście te zbiory, zwiedzanie online jest świetnym sposobem na przypomnienie sobie znakomitych dzieł sztuki.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39