Jagiellonia zremisowała z Cracovią, choć znów była zespołem lepszym

2017.09.09 19:31, Aktualizacja: 2017.09.09 22:45
Pojedynek Cracovii Michała Probierza z Jagiellonią Ireneusza Mamrota zakończył się podziałem punktów. Pasy długo prowadziły 1:0, ale wicemistrzowie Polski w końcu zdołali strzelić wyrównującego gola. Jego autorem okazał się Piotr Wlazło.

Po kilkunastu tygodniach rozłąki piłkarze Jagiellonii znów spotkali się ze swoim dawnym trenerem. Podczas starcia w Krakowie nie było jednak zbyt wiele czasu na gesty przyjaźni, gdyż Cracovia przed 8. kolejką zajmowała w ligowej tabeli dopiero ostatnie miejsce, więc Michał Probierz nie był w szczególnie dobrym nastroju na rozpamiętywanie starych dziejów.

Mecz przy ul. Kałuży nie okazał się wielkim widowiskiem. Gra toczyła się głównie w środkowej części boiska, a gdy już rozrzucona została na skrzydło, to wszelkie próby dośrodkowań nie przynosiły żadnych efektów. Najlepszą okazję w pierwszej połowie zmarnował Frankowski, który nie wykorzystał dobrego dogrania Burligi i źle przyłożył do futbolówki stopę, przez co piłka powędrowała nad bramką strzeżoną przez Grzegorza Sandomierskiego.

Najważniejsze wydarzenie tej części spotkania miało jednak miejsce w 23. minucie. Wtedy to niefrasobliwością popisał się nowy nabytek Żółto-Czerwonych – Nemanja Mitrović – który we własnej szesnastce w zupełnie niegroźnej sytuacji popełnił faul. Najpierw się zagapił i myślał, że sędzia odgwiżdże pozycję spaloną, a gdy zobaczył, że arbiter chorągiewki nie podnosi, zrobił kolejny błąd i powalił jednego z rywali. Jedenastkę – choć z dużymi problemami – na gola zamienił Krzysztof Piątek i Jaga musiała gonić wynik.

Po przerwie w dalszym ciągu z murawy wiało nudą. Wicemistrzowie kraju byli minimalnie lepsi, ale mimo to niemal do ostatnich sekund wydawało się, że 3 punkty zgarnie Cracovia, która pod bramką Damiana Węglarza (Marian Kelemen jest kontuzjowany) nie stworzyła przez całe starcie żadnego zagrożenia.

Na szczęście w 89. minucie los do gości z Białegostoku się uśmiechnął. Piłkę przed pole karne wycofał Sekulski, a tam celnym uderzeniem popisał się notujący drugi występ w żółto-czerwonych barwach Piotr Wlazło. Jagiellończycy w doliczonym czasie gry mogli jeszcze zdobyć kolejnego gola, ale doskonałej okazji nie wykorzystał Cillian Sheridan, który przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem Pasów. Irlandczyk od kilku tygodni straszy piłkarską niemocą, dlatego postanowił ogolić swoją charakterystyczną brodę. Niestety zabieg ten odzyskać skuteczności nie pomógł. Rosły napastnik jak marnował świetne okazje, tak dalej je marnuje.

Jagiellonia po raz kolejny – mimo przewagi – nie sięgnęła po komplet oczek i remisując w Krakowie nie wykorzystała szansy na wskoczenie na pozycję lidera Lotto Ekstraklasy.

Cracovia – Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0)
Bramki: Krzysztof Piątek 23k – Piotr Wlazło 89

Cracovia: Grzegorz Sandomierski - Matic Fink, Ołeksij Dytiatjew, Michał Helik, Kamil Pestka (46' Mihal Siplak) - Adam Deja, Milan Dimun (80' Milan Dimun) - Mateusz Wdowiak, Javier Hernandez (66' Sebastian Steblecki), Jakub Wójcicki - Krzysztof Piątek

Jagiellonia Białystok: Damian Węglarz - Łukasz Burliga, Nemanja Mitrović, Guti, Piotr Tomasik - Rafał Grzyb (80' Piotr Wlazło), Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Karol Świderski (69' Łukasz Sekulski), Arvydas Novikovas (60' Fiodor Cernych) - Cillian Sheridan

Zapis relacji live:

II połowa:

90+4. - Piłkę wybija Sandomierski, a po chwili sędzia kończy mecz. Boli zmarnowana sytuacja Sheridana. Irlandczyk nadal bez formy.

90+3. - Rzut rożny dla Jagi. To już chyba ostatnia szansa na gola.

90+2. - Teraz blisko gola Romanczuk. Ależ Jaga przycisnęła.

90+2. - Co teraz zrobił Sheridan?! Był sam na sam z Sandomierskim i pojedynek ten przegrał...

90+1. - Ajajajaj! Niecelna główka Sheridana!

90. - Sędzia doliczył do drugiej połowy 3 minuty.

89. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Wlazło przymierzył zza pola karnego i mamy remis!

87. - W końcu pokazał się Sheridan, który posłał piłkę obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Sandomierskiego.

86. - Dobra, kombinacyjna akcja Jagiellonii. Niestety zakończona bez strzału.

83. - Żółta kartka dla Kanacha.

82. - Do dośrodkowania Tomasika - posłanego z rzutu rożnego - najwyżej skacze Krzysztof Piątek.

81. - Roszady dokonuje także Ireneusz Mamrota. Za Grzyba pojawia się Wlazło. Dziwne jest to, że Jaga przegrywa, a na placu gry nie zamelduje się Pospisil, gdyż limit zmian jest już wyczerpany.

80. - Zmiana. Schodzi Dimun, wchodzi Kanach.

79. - Niebezpieczna kontra Cracovii. Na szczęście Wdowiak zdecydował się na akcję indywidualną i oddał słaby strzał wprost w ręce Węglarza.

75. - Sekulski uderzeniem z 30. metra zbija kibiców siedzących w ostatnich rzędach krakowskiego stadionu.

75. - Guti próbuje strzału z dystansu. To znak, że jest jest już bardzo źle.

73. - Jaga jakaś taka zmęczona, bez wiary we własne możliwości. Nie wygląda to dobrze.

71. - I kolejny rzut rożny dla gospodarzy.

70. - Korner dla Cracovii po wybiciu piłki przez Gutiego.

69. - Roszada również w Jagiellonii. Świderskiego zastępuje Sekulski.

67. - Za Hernandeza wchodzi Steblecki.

66. - Żółta kartka dla Rafała Grzyba. Niesłuszna kartka...

64. - Fatalny przerzut Gutiego.

63. - Jagiellonia poległa ostatnio z Piastem, który w Białymstoku powinien przegrać kilkoma golami. Teraz Żółto-Czerwoni przegrywają też z Cracovią, która nie stworzyła pod bramką Węglarza żadnego zagrożenia. Tragedia.

60. - Dziwna zmiana. Najlepszego na boisku Novikovasa zastępuje Cernych.

57. - Jaga coraz mocniej przyciska Cracovię. Teraz dobrą wrzutkę w pole karne posłał Tomasik. Niestety za akcją nie zdążyli koledzy.

55. - Złe dośrodkowanie Novikovasa. Pod pole karne Cracovii trzeba się przedzierać od początku.

54. - Strzał Gutiego broni bramkarz Pasów. Będzie korner.

53. - Z sektora zajmowanego przez kibiców Jagiellonii dochodzą trafne pytania. Gdzie się podział Sheridan? W Krakowie chyba go nie ma.

52. - Aj! Helik przeciął wrzutkę Novikovasa. Gdyby nie ta interwencja Świderski mógłby stanąć oko w oko z Sandomierskim.

52. - Hernandez przeciągnął to dośrodkowanie i od autu zacznie Jaga.

51. - Piłkę głową wybija Burliga i będzie kolejny rzut rożny dla gospodarzy. Tym razem z drugiej strony boiska.

51. - Indywidualna akcja Finka zakończyła się niebezpiecznym strzałem z 22. metra. Będzie jeszcze korner dla Cracovii.

49. - Błąd Węglarza przy wybiciu piłki. Było groźnie.

47. - Dośrodkowanie Novikovasa wyłapuje Sandomierski.

46. - Wznawiamy grę. W ekipie gospodarzy jedna zmiana. Za Pestkę wszedł Siplak.

I połowa:

45. - Koniec pierwszej połowy. Jaga jeszcze w tym sezonie nie schodziła na przerwę przegrywając.

41. - Żółtą kartką ukarany został Burliga. Prawy obrońca nie zagra więc w następnym meczu, gdyż jest to jego 4 kartonik w sezonie.

40. - 5 minut nudy, 15 sekund składnej i szybkiej gry, 6 minut nudy, 20 sekund jakości - tak wygląda mecz Krakowie.

38. - Niecelny strzał Novikovasa. Wcześniej Jaga się przedzierała, przedzierała przez linię obronną gospodarzy, ale cały czas w kluczowym momencie futbolówkę wybijali defensorzy Cracovii.

32. - Cóż za akcja Novikovasa! Przyjęcie piętką, zwód do środka i minimalnie niecelny strzał. Brawo!

31. - Świderski po raz drugi w tym spotkaniu wybija piłkę po płaskim dośrodkowaniu Pasów z rzutu rożnego.

29. - Setka Frankowskiego, ale gola nie ma! Świetnie na prawej stronie popracował Novikovas, następnie dośrodkowanie w pole karne posłał Burliga, ale reprezentant młodzieżówki nie trafił do siatki rywali.

28. - Tomasik nie opanował piłki przed linią końcową i od bramki rozpocznie Sandomierski.

24. - Jeszcze wrócimy do błędu nowego obrońcy Jagi. Gapiostwo, nonszalancja, wpadka, która nie powinna się przydarzyć nawet juniorowi. Mitrović podczas prostopadłego podania gospodarzy oglądał się w lewo, oglądał się w prawo, chyba liczył, że był ofsajd, a kiedy się zorientował, że sędzia chorągiewki nie podniesie, postanowił interweniować i popełnił faul...

23. - GOL. Węglarz był bliski obronienia strzału Piątka, ale ostatecznie nie dał rady. 0:1.

22. - Ależ błąd Mitrovicia... Rzut karny...

21. - Żółta kartka dla Świderskiego za symulowanie.

17. - Podopiecznym Ireneusza Mamrota i Michała Probierza chęci nie można odmówić, ale na razie brakuje jakości.

14. - Dobra kontra Jagi. Niestety po podaniu Frankowskiego Grzyb znalazł się na pozycji spalonej.

11. - Aj! Dobra wrzutka Novikovasa z rzutu rożnego trafiła wprost do Gutiego, ale ten źle dołożył głowę i nic z tej akcji nie wyszło.

10. - Dużo, bardzo dużo niedokładności z obu stron.

8. - Jagiellończycy od kilku minut nie mogą się zbliżyć do pola karnego Pasów.

5. - Świderski oddala niebezpieczeństwo.

4. - Małe zamieszanie w polu karnym Dumy Podlasia i Cracovia będzie miała korner.

1. - Pierwsze dośrodkowanie Frankowskiego zablokowane.

1. - Ruszamy! Przy futbolówce Jaga.

Przed meczem:

20.27 - Bohaterowie dzisiejszego widowiska wychodzą na murawę. Za kilka minut zaczynamy! Wicemistrzowie Polski zagrają na czarno-biało.

20.17 - Gospodarze zagrają przeciwko Jadze bez 4 podstawowych graczy. W ekipie Michała Probierza brakuje Covilo, Drewniaka, Mihalika i Zenjova.

20.12 - Pisaliśmy o tym w przedmeczowej zapowiedzi, ale wspomnimy i tutaj. Cillian Sheridan postanowił bardzo mocno zmienić swój wizerunek i... zgolił charakterystyczną dla siebie brodę. Oby ta metamorfoza była początkiem powrotu starego, dobrego Irlandczyka, który w poprzednim sezonie raz po raz umieszczał piłkę w siatce rywali.

20.06 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Paweł Gil z Lublina. Bilans Jagiellończyków w starciach, które prowadził wspomniany arbiter to 10 zwycięstw, 3 remisy i 12 porażek.

20.00 - Jeżeli Jaga pokona dzisiaj Cracovię, to przynajmniej do jutra - kiedy swój mecz rozegra Lech Poznań - znajdzie się na fotelu lidera Lotto Ekstraklasy. Wszystko dzięki temu, że Zagłębie Lubin zremisowało z Wisłą Płock, a Legia Warszawa przegrała ze Śląskiem Wrocław.

19.53 - Obie ekipy na rozgrzewce.

19.49 - Seria, którą należy dzisiaj podtrzymać? 4 wyjazdowe zwycięstwa z rzędu. Fatum, którego trzeba się pozbyć? Obijanie słupków i poprzeczek, gdyż w tym sezonie miało to miejsce już 5 razy.

19.37 - Zmiany, zmiany, zmiany. Wyjściowa jedenastka Jagi jest pełna roszad. Kontuzjowanego Mariana Kelemena, który nie pojechał do Krakowa, zastąpi Damian Węglarz, natomiast zamiast leczącego uraz Runje wystąpi nowy nabytek Dumy Podlasia – Nemanja Mitrović. Oby ten zawodnik był choć w połowie tak dobry, jak inny Nemanja, który nie tak dawno polską Lotto Ekstraklasę opuścił.

Jeżeli chodzi o niespodzianki, to do takich na pewno można zaliczyć grę od pierwszych minut przy ul. Kałuży Karola Świderskiego. Na ławce zasiądzie za to Fiodor Cernych. Po problemach zdrowotnych do wyjściowej jedenastki wracają także Romanczuk i Novikovas.

Cracovia: Grzegorz Sandomierski - Matic Fink, Michał Helik, Oleksij Dytiajew, Kamil Pestka - Jakub Wójcicki, Adam Deja, Milan Dimun, Mateusz Wdowiak - Javi Hernandez - Krzysztof Piątek

Rezerwowi: Michal Pesković, Michal Siplak, Sylwester Lusiusz, Radosław Kanach, Sebastian Steblecki, Mateusz Szczepaniak, Lennard Sowah

Jagiellonia Białystok: Damian Węglarz - Łukasz Burliga, Nemanja Mitrović, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Rafał Grzyb, Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Karol Świderski, Arvydas Novikovas - Cillian Sheridan

Rezerwowi: Krzysztof Karpieszuk, Fiodor Cernych, Guilherme Sitya, Piotr Wlazło, Martin Pospisil, Łukasz Sekulski, Bartosz Kwiecień

19.30 – Po dwutygodniowej przerwie, przeznaczonej na grę drużyn narodowych, witamy na kolejnej relacji live ze spotkania Jagiellonii. Przed nami starcie wyjątkowe, bowiem Żółto-Czerwoni staną dzisiaj naprzeciwko swojemu byłemu mentorowi, który kilka miesięcy temu dał podlaskiej ekipie historyczne mistrzostwo Polski. Michał Probierz zrobi jednak wszystko, by 3 oczka zostały w Krakowie, gdyż Pasy punktów potrzebują niczym wody. Są na ostatnim miejscu w tabeli i nie mogą ponieść kolejnej klęski. Dużo do udowodnienia mają także zawodnicy Jagi, którzy w ostatnim czasie prezentowali bardzo niską skuteczność pod bramką rywali. Zapowiada się bardzo emocjonujące widowisko.