Jak planować w tym roku urlop, by wydłużyć sobie wolne? Sprawdzamy!

2024.01.03 07:34
Osoby, które przed wpisaniem urlopu dokładnie przejrzą kalendarz, mogą na tym sporo skorzystać. Szczególnie że ten rok jest naprawdę obfity, jeśli chodzi o długie weekendy. Warto o tym pamiętać i z tego korzystać, by mieć dłuższy wypoczynek.
Jak planować w tym roku urlop, by wydłużyć sobie wolne? Sprawdzamy!
Fot: pixabay.com

Dobre rozplanowanie urlopu naprawdę się opłaca. Czasem wystarczy jeden, czy dwa dni, by później mieć ciągiem tydzień wolnego, a nawet więcej. A wszystko za sprawą wolnych weekendów, których w tym roku jest naprawdę dużo. Sprawdzamy więc kiedy brać urlop, by cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. 

Najpierw warto zapoznać się dniami wolnymi od pracy w 2024, a te przypadają w następującej kolejności:

- 1 stycznia (poniedziałek) Nowy Rok;
- 6 stycznia (sobota) Trzech Króli;
- 31 marca (niedziela) Wielkanoc;
- 1 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny;
- 1 maja (środa) Święto Pracy;
- 3 maja (piątek) Święto Konstytucji 3 Maja;
- 19 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki);
- 30 maja (czwartek) Boże Ciało;
- 15 sierpnia (czwartek) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
- 1 listopada (piątek) Wszystkich Świętych;
- 11 listopada (poniedziałek) Święto Niepodległości;
- 25 grudnia (środa) Boże Narodzenie;
- 26 grudnia (czwartek) Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Jak planować urlop w 2024 roku?

W związku z tym, że 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, przypada w sobotę, zgodnie z kodeksem pracy, można odebrać sobie dzień wolny w innym terminie (mowa oczywiście o osobach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę). Osoba, która wzięła sobie wolne 2 stycznia i do tego wykorzystała trzy dni z puli urlopu wypoczynkowego, zyskała aż 9 dni wolnych. 

Kolejna okazja do dłuższego leniuchowania nadarzy się w trakcie Wielkanocy. Poniedziałek Wielkanocny w tym roku przypada 1 kwietnia. Jeśli ktoś weźmie urlop 2, 3, 4, i 5 kwietnia - będzie mógł cieszyć się 9 dniami wolnymi.

Majówka w tym roku wypada dla pracowników wręcz idealnie. 1 maja jest w środę a 3 maja - w piątek. Osoby, które wezmą urlop 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek) oraz 2 maja (w czwartek) będą miały wolne przez 9 dni. Jeśli ktoś nie może wziąć 3 dni, wówczas wystarczy, że weźmie chociaż urlop 2 maja, dzięki czemu może liczyć na wypoczynek trwający 5 dni.

W maju będzie też kolejna okazja do zaplanowania urlopu. 30 maja wypada Boże Ciało, biorąc więc wolny piątek już mamy 4 dni laby, a jeśli ktoś weźmie jeszcze go 27-29 maja, to w sumie może odpoczywać aż 9 dni.

Podobna sytuacja przypada 15 sierpnia, czyli w dniu, kiedy wypada Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Biorąc urlop 12, 13, 14 i 16 sierpnia także będziemy mieć wolne przez 9 dni.

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypada w piątek, z kolei 11 listopada, czyli Święto Niepodległości w poniedziałek. Osoba, która zaplanuje wolne Jeżeli więc weźmiemy się urlop w dniach 4-8 listopada, to będzie można mieć aż 11 dni przerwy. 

Z urlopu warto skorzystać także pod koniec roku. 25 i 26 grudnia wypada w środę i piątek. Chcąc mieć jak najdłuższą przerwę w pracy, należy wziąć wolne 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia, a także w styczniu 2 i 3 stycznia. W tym przypadku wykorzystując siedem dni urlopowych, finalnie zyskamy aż 17 dni odpoczynku.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1542 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39